authselect 1.1 - en to sv translation catalogue (342 entries)

en: 
    Some unexpected changes to the configuration were detected.
    Use --force parameter if you want to overwrite these changes.
sv: 
    Några oväntade ändringar av konfigurationen upptäcktes.
    Använd flaggan --force om du vill skriva över dessa ändringar.

en:  None
sv:  Inga

en:  does not exist.
sv:  finns inte.

en: %-*s (created at %s)
sv: %-*s (skapad %s)

en: %s update failed: %d
sv: %s uppdatering misslyckades: %d

en: %s was not found. Please, install realmd.
sv: %s finns inte. Installera realmd.

en: <0=Lock|1=Ignore>
sv: <0=Lås|1=Ignorera>

en: <Administrator>
sv: <Administratör>

en: <domain>
sv: <domän>

en: <lowest-highest>
sv: <lägsta-högsta>

en: <module>
sv: <modul>

en: <name>
sv: <namn>

en: <number>
sv: <antal>

en: <options>
sv: <flaggor>

en: <realm>
sv: <rike>

en: <servers>
sv: <servrar>

en: <user|server|domain|ads>
sv: <användare|server|domän|ad:n>

en: <workgroup>
sv: <arbetsgrupp>

en: At least one option is required!
sv: Åtminstone en flagga krävs!

en: Authselect command '%s' can only be run as root!
sv: Authselect-kommandot ”%s” kan bara köras som root!

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: Backup [%s] contains authselect configuration
sv: Säkerhetskopian [%s] innehåller en authselect-konfiguration

en: Backup [%s] contains non-authselect configuration
sv: Säkerhetskpoian [%s] innehåller inte en authselect-konfiguration

en: Backup commands:
sv: Säkerhetskopieringskommandon:

en: Backup stored at %s
sv: Säkerhetskopian lagrad i %s

en: Backup system files before activating profile
sv: Säkerhetskopiera systemfiler före aktivering av en profil

en: Backup system files before activating profile (generate unique name)
sv: Säkerhetskopiera systemfiler före aktivering av en profil (generera ett unikt namn)

en: Backup was successfully created at [%s]
sv: Säkerhetskopian skapades i [%s]

en: Base new profile on a default profile even if vendor profile with the same name exists
sv: Basera en ny profil på en standardprofil även om en leverantörsprofil med samma namn finns

en: Bug: commands can't be NULL!
sv: Fel: kommandon kan inte vara NULL!

en: Changes were successfully applied.
sv: Ändringar verkställdes.

en: Check if the current configuration is valid
sv: Kontrollera om den aktuella konfigurationen är giltig

en: Checking if all required directories are writable.
sv: Kontrollerar om alla nödvändiga kataloger är skrivbara.

en: Command [%s] failed with %d, stderr:
sv: Kommandot [%s] misslyckades med %d, standard fel:

en: Command options:
sv: Kommandoflaggor:

en: Common options:
sv: Allmänna flaggor:

en: Common options:
sv: Allmänna flaggor:

en: Comparing content against [%s]
sv: Jämför innehållet mot [%s]

en: Comparing content against current profile
sv: Jämför innehållet mot den aktuella profilen

en: Copying [%s] to [%s/%s]
sv: Kopierar [%s] till [%s/%s]

en: Create new authselect profile
sv: Skapa en ny authselect-profil

en: Create new profile as a vendor profile instead of a custom profile
sv: Skapa en ny profil som leverantörsprofil istället för en anpassad profil

en: Creating empty profile at [%s]
sv: Skapar tomma profiler i [%s]

en: Creating new profile from "%s" at [%s]
sv: Skapar en ny profil från ”%s” på [%s]

en: Creating path [%s]
sv: Skapar sökvägen [%s]

en: Creating symbolic link [%s] to [%s]
sv: Skapar en symbolisk länk [%s] till [%s]

en: Creating temporary directory at [%s]
sv: Skapar temporär katalog på [%s]

en: Current configuration is not valid. It was probably modified outside authselect.
sv: Den aktuella konfigurationen är inte giltig. Den var förmodligen ändrad utanför authselect.

en: Current configuration is valid.
sv: Den aktuella konfigurationen är giltig.

en: Dconf is not installed on your system
sv: Dconf är inte installerat på ditt system

en: Default profile can not be created
sv: Standardprofilen kan inte skapas

en: Directory [%s] does not exist, please create it!
sv: Katalogen [%s] finns inte, var god och skapa den!

en: Directory [%s] is missing!
sv: Katalogen [%s] saknas!

en: Disable feature in currently selected profile
sv: Avaktivera en funktion i den nu valda profilen

en: Do not backup system files when --force is set
sv: Säkerhetskopiera inte systemfiler när --force är angivet

en: Do not print profile requirements
sv: Skriv inte ut profilkrav

en: Enable feature in currently selected profile
sv: Aktivera en funktion i den nu valda profilen

en: Enabled features:
sv: Aktiverade funktioner:

en: Enforce changes
sv: Framtvinga ändringar

en: Enforcing activation!
sv: Framtvingar aktivering!

en: Error while trying to access file [%s] [%d]: %s
sv: Fel vid försök att komma åt filen [%s] [%d]: %s

en: Error: Both --enablewinbind and --enablewinbindauth must be set.
sv: Fel: både --enablewinbind och --enablewinbindauth måste vara satta.

en: Error: Please, provide --updateall option.
sv: Fel: var god ange flaggan --updateall.

en: Error: option --%s is no longer supported and we cannot continue if it is set.
sv: Fel: flaggan --%s stödjs inte längre och vi kan inte fortsätta om den är satt.

en: Executing: %s
sv: Kör: %s

en: Feature to disable.
sv: Funktion att avaktivera.

en: Feature to enable.
sv: Funktion att aktivera.

en: File %s:
    %s
sv: Filen %s:
    %s

en: File %s: Empty
sv: Filen %s: Tom

en: File [%s] does not exist
sv: Filen [%s] finns inte

en: File [%s] exists but it needs to be overwritten!
sv: Filen [%s] finns men den behöver skrivas över!

en: File [%s] is bigger than %uKiB!
sv: Filen [%s] är större än %u KiB!

en: File [%s] is still present
sv: Filen [%s] är fortfarande kvar

en: File [%s] should exist but is missing. It is not safe to delete [%s]. Aborting.
sv: Filen [%s] skulle funnits men saknas. Det är inte säkert att radera [%s]. Avbryter.

en: File [%s] was modified outside authselect!
sv: Filen [%s] ändrades utanför authselect!

en: File that needs to be overwritten was found
sv: En fil som behöver skrivas över hittades

en: Found default selinux context for [%s]: %s
sv: Hittade standard-selinux-kontext för [%s]: %s

en: Found profile [%s]
sv: Hittade profilen [%s]

en: Found selinux context for [%s]: %s
sv: Hittade selinux-kontext för [%s]: %s

en: Get identifier of currently selected profile
sv: Hämta identiferaren för den nu valda profilen

en: Help options:
sv: Hjälpflaggor:

en: ID of a profile that should be used as a base for the new profile
sv: ID för en profil som skall användas som bas för den nya profilen

en: IMPORTANT: authconfig is replaced by authselect, please update your scripts.
sv: VIKTIGT: authconfig är ersatt av authselect, uppdatera dina skript.

en: Internal error: filepath cannot be NULL!
sv: Internt fel: filepath kan inte vara NULL!

en: Internal error: stat cannot be NULL!
sv: Internt fel: stat kan inte vara NULL!

en: Invalid operator!
sv: Ogiltig operatör!

en: Invalid option %s: %s
sv: Felaktig flagga %s: %s

en: Kerberos 5 for authenticate with winbind
sv: Kerberos 5 för autentisering med winbind

en: Kerberos authentication by default
sv: Kerberosautentisering som standard

en: LDAP for authentication by default
sv: LDAP för autentisering som standard

en: LDAP for user information by default
sv: LDAP för användarinformation som standard

en: Link [%s] does not point to [%s]
sv: Länken [%s] pekar inte på [%s]

en: Link [%s] points to [%s]
sv: Länken [%s] pekar på [%s]

en: List available backups
sv: Lista tillgängliga säkerhetskopior

en: List available profile features
sv: Lista tillgängliga profilfunktioner

en: List available profiles
sv: Lista tillgängliga profiler

en: Locations array is NULL
sv: Platsvektorn är NOLL

en: Looking up profile [%s]
sv: Slår upp profilen [%s]

en: Missing option: %s
sv: Saknad flagga: %s

en: NAME
sv: NAMN

en: NIS for user information by default
sv: NIS för användarinformation som standard

en: Name can not be empty
sv: Namnet får inte vara tomt

en: Name of the backup to remove.
sv: Namn på säkerhetskopian att ta bort.

en: Name of the backup to restore from.
sv: Namn på säkerhetskopian att återställa ifrån.

en: New profile name.
sv: Nytt profilnamn.

en: New profile was created at %s
sv: En ny profil skapades i %s

en: No existing configuration detected.
sv: Ingen befintlig konfiguration hittades.

en: Omitting [%s] since it does not exist in base profile
sv: Utesluter [%s] eftersom den inte finns i basprofilen

en: Only one free argument is expected!
sv: Endast ett fritt argument förväntas!

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Print backup names without any formatting and additional information
sv: Skriv namn på säkerhetskopior utan någon formatering eller ytterligare information

en: Print changes that would be otherwise written
sv: Skriv ut ändringar som annars skulle skrivas

en: Print command parameters instead of formatted output
sv: Skriv ut kommandoparametrar istället för formaterad utdata

en: Print content of all files
sv: Skriv ut innehållet i alla filer

en: Print dconf database content
sv: Skriv innehållet i dconf-databasen

en: Print dconf lock content
sv: Skriv innehållet i dconf-låset

en: Print error messages
sv: Skriv ut felmeddelanden

en: Print fingerprint-auth content
sv: Skriv innehållet i fingerprint-auth

en: Print nsswitch.conf content
sv: Skriv innehållet i nsswitch.conf

en: Print password-auth content
sv: Skriv innehållet i password-auth

en: Print postlogin content
sv: Skriv innehållet i postlogin

en: Print profile requirements
sv: Skriv ut profilkrav

en: Print smartcard-auth content
sv: Skriv innehållet i smartcard-auth

en: Print system-auth content
sv: Skriv innehållet i system-auth

en: Print trace messages
sv: Skriv ut spårmeddelanden

en: Print warning messages
sv: Skriv ut varningsmeddelanden

en: Profile "%s" already exist at [%s]
sv: Profilen ”%s” finns redan vid [%s]

en: Profile "%s" was selected.
sv: Profilen ”%s” valdes.

en: Profile ID: %s
sv: Profil-ID: %s

en: Profile [%s] does not contain a name in [%s]!
sv: Profilen [%s] innehåller inte ett namn i [%s]!

en: Profile [%s] found at [%s]
sv: Profilen [%s] hittad vid [%s]

en: Profile [%s] is a custom profile
sv: Profil [%s] är en anpassad profil

en: Profile [%s] is a default profile
sv: Profilen [%s] är en standardprofil

en: Profile [%s] is a vendor profile
sv: Profilen [%s] är en leverantörsprofil

en: Profile [%s] was not found
sv: Profilen [%s] hittades inte

en: Profile feature [%s] is no longer supported, removing it...
sv: Profilfunktionen [%s] stödjs inte längre, tar bort den …

en: Profile identifier.
sv: Profilidentifierare.

en: Reading file [%s/%s]
sv: Läser filen [%s/%s]

en: Reading profile directory [%s]
sv: Läser profilkatalogen [%s]

en: Refusing to activate profile unless this file is removed or overwrite is requested.
sv: Vägrar att aktivera profilen om inte denna fil tas bort eller en överskrivning begärs.

en: Refusing to activate profile unless those changes are removed or overwrite is requested.
sv: Vägrar att aktivera profilen om inte dessa ändringar tas bort eller en överskrivning begärs.

en: Regenerate configuration for currently selected command
sv: Skapa om konfigurationen för det valda kommandot

en: Remove backup
sv: Ta bort säkerhetskopia

en: Removing [%s]
sv: Tar bort [%s]

en: Removing backup [%s]
sv: Tar bort säkerhetskopian [%s]

en: Removing directory [%s]
sv: Tar bort katalogen [%s]

en: Removing file [%s/%s]
sv: Tar bort filen [%s/%s]

en: Removing file: %s
sv: Tar bort filen: %s

en: Renaming [%s] to [%s]
sv: Byter namn på [%s] till [%s]

en: Restore from backup
sv: Återställ från säkerhetskopia

en: Restoring configuration from backup [%s]
sv: Återställer konfigurationen från säkerhetskopian [%s]

en: Running authconfig compatibility tool.
sv: Kör kompatibilitetsverktyget authconfig.

en: SSSD for authentication by default with manually managed configuration
sv: SSSD för autentisering som standard med manuellt hanterad konfiguration

en: SSSD for user information by default with manually managed configuration
sv: SSSD för användarinformation som standard med manuellt hanterad konfiguration

en: See Fedora 28 Change Page: https://fedoraproject.org/wiki/Changes/AuthselectAsDefault
sv: Se Fedora 28 Change Page: https://fedoraproject.org/wiki/Changes/AuthselectAsDefault

en: See man authselect-migration(7) to help you with migration to authselect
sv: Se man authselect-migration(7) för hjälp med migrering till authselect

en: Select profile
sv: Välj profil

en: Service %s was not found. Please install the service.
sv: Tjänsten %s finns inte. Installera tjänsten.

en: Show brief usage message for a command
sv: Visa kort användningsmeddelande för ett kommando

en: Show profile information
sv: Visa profilinformation

en: Show this for a command
sv: Visa detta för ett kommando

en: Skipping [%s] because it is not an authselect file
sv: Hoppar över [%s] eftersom den inte är en authselect-fil

en: Some directories are not accessible by authselect!
sv: Några kataloger är inte åtkomliga för authselect!

en: Some unexpected changes to the configuration were detected. Use 'select' command instead.
sv: Några oväntade ändringar av konfigurationen upptäcktes. Använd kommandot ”select” istället.

en: Symbolic link [%s] to [%s] still exists!
sv: Den symboliska länken [%s] till [%s] finns redan!

en: Symbolic links were successfully removed
sv: Symboliska länkar har tagits bort framgångsrikt

en: Symlink dconf files from the base profile instead of copying them
sv: Symlänka dconf-filer från basprofilen istället för att kopiera dem

en: Symlink meta files from the base profile instead of copying them
sv: Symlänka metafiler från basprofilen istället för att kopiera dem

en: Symlink nsswitch files from the base profile instead of copying them
sv: Symlänka nsswitch-filer från basprofilen istället för att kopiera dem

en: Symlink pam files from the base profile instead of copying them
sv: Symlänka pam-filer från basprofilen istället för att kopiera dem

en: Symlink specific file (can be set multiple times)
sv: Symlänka en specifik fil (kan anges flera gånger)

en: System was not configured with authselect.
sv: Systemet konfigurerades inte med authselect.

en: Temporary file is named [%s]
sv: Temporär fil heter [%s]

en: The following nsswitch maps are overwritten by the profile:
sv: Följande nsswitch-översättningar skrevs över av profilen:

en: The purpose of this tool is to enable authentication against chosen services with authselect and minimum configuration. It does not provide all capabilities of authconfig.
sv: Syftet med detta verktyg är att möjliggöra autentisering mot valda tjänster med authselect och minimal konfiguration. Det erbjuder inte alla egenskaper hos authconfig.

en: There is no filename in [%s]
sv: Det finns inget filnamn i [%s]

en: These options are no longer supported and have no effect
sv: Dessa flaggor stödjs inte längre och har ingen effekt

en: These options have a compatibility layer
sv: Dessa flaggor har ett kompatibilitetslager

en: Trying to activate profile [%s]
sv: Försöker aktivera profilen [%s]

en: Trying to backup authselect configuration to [%s]
sv: Försöker säkerhetskopiera authselect konfiguration till [%s]

en: Trying to backup system configuration to [%s]
sv: Försöker säkerhetskopiera systemkonfigurationen till [%s]

en: Trying to uninstall authselect configuration
sv: Försöker att avinstallera authselect konfiguration

en: Unable to access [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte komma åt [%s] [%d]: %s

en: Unable to access directory [%s] in [WX] mode!
sv: Kan inte komma åt katalogen [%s] i [WX]-läge!

en: Unable to activate profile [%d]: %s
sv: Kan inte aktivera profilen [%d]: %s

en: Unable to activate profile [%s] [%d]: %s
sv: Det gick inte att aktivera profilen [%s] [%d]: %s

en: Unable to apply changes [%d]: %s
sv: Kan inte verkställa ändringar [%d]: %s

en: Unable to backup current configuration [%d]: %s
sv: Kan inte säkerhetskopiera den aktuella konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to backup current configuration!
sv: Kan inte säkerhetskopiera den aktuella konfigurationen!

en: Unable to check configuration [%d]: %s
sv: Kan inte kontrollera konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to check file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte kontrollera filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to check file mode of [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte kontrollera rättigheterna på [%s] [%d]: %s

en: Unable to check presence of [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte kontrollera förekomsten av [%s] [%d]: %s

en: Unable to chmod file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ändra rättigheter på filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to chown file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ändra ägare på filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to compile regular expression: regex error %d
sv: Kan inte kompilera det reguljära uttrycket: reguljärt uttrycksfel %d

en: Unable to copy [%s] to [%s/%s] [%d]: %s
sv: Kan inte kopiera [%s] till [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to copy files [%d]: %s
sv: Kan inte kopiera filer [%d]: %s

en: Unable to create [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa [%s] [%d]: %s

en: Unable to create array (out of memory)
sv: Kan inte skapa en vektor (slut på minne)

en: Unable to create backup [%d]: %s
sv: Kunde inte skapa säkerhetskopian [%d]: %s

en: Unable to create backup directory [%s/%s] [%d]: %s
sv: Kunde inte skapa katalog för säkerhetskopior [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to create backup directory [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa en katalog för säkerhetskopia [%s] [%d]: %s

en: Unable to create empty profile [%d]: %s
sv: Kan inte skapa en tom profil [%d]: %s

en: Unable to create file name: out of memory
sv: Kan inte skapa filnamnet: slut på minne

en: Unable to create message!
sv: Kan inte skapa ett meddelande!

en: Unable to create new profile [%d]: %s
sv: Kan inte skapa en ny profil [%d]: %s

en: Unable to create path [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa sökvägen [%s] [%d]: %s

en: Unable to create profile [%d]: %s
sv: Kan inte skapa profilen [%d]: %s

en: Unable to create profile path: out of memory
sv: Kan inte skapa profilsökvägen: slut på minne

en: Unable to create selabel context [%d]: %s
sv: Kan inte skapa selabel-kontext [%d]: %s

en: Unable to create symbolic link [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa en symbolisk länk [%s] [%d]: %s

en: Unable to create symbolic link [%s] to [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa en symbolisk länk [%s] till [%s] [%d]: %s

en: Unable to create symbolic links [%d]: %s
sv: Kan inte skapa den symboliska länken [%d]: %s

en: Unable to create temporary file for [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa temporärfilen för [%s] [%d]: %s

en: Unable to delete directory [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ta bort katalogen [%s] [%d]: %s

en: Unable to disable feature [%d]: %s
sv: Kan inte avaktivera funktionen [%d]: %s

en: Unable to enable feature [%d]: %s
sv: Kan inte aktivera funktionen [%d]: %s

en: Unable to find new match: regex error %d
sv: Kan inte hitta en ny matchning: reguljäruttrycksfel %d

en: Unable to find nsswitch maps [%d]: %s
sv: Kan inte hitta nsswitch-mappar [%d]: %s

en: Unable to find profile [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte hitta profilen [%s] [%d]: %s

en: Unable to generate files [%d]: %s
sv: Kan inte generera filerna [%d]: %s

en: Unable to generate nsswitch.conf
sv: Kan inte generera nsswitch.conf

en: Unable to generate nsswitch.conf [%d]: %s
sv: Kan inte generera nsswitch.conf [%d]: %s

en: Unable to generate template [%d]: %s
sv: Det gick inte att generera schablon [%d]: %s

en: Unable to get basename of [%s]
sv: Kan inte ta fram basnamnet av [%s]

en: Unable to get current configuration [%d]: %s
sv: Kan inte ta fram den aktuella konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to get current fscreate selinux context!
sv: Kan inte ta reda på aktuell fscreate selinux-kontext!

en: Unable to get current time!
sv: Kan inte ta reda på aktuell tid!

en: Unable to get default selinux context for [%s] [%d]: %s!
sv: Kan inte få tag i standard selinux-kontext för [%s] [%d]: %s!

en: Unable to get generated content [%d]: %s
sv: Kan inte ta fram genererat innehåll [%d]: %s

en: Unable to get parent directory of [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ta reda på föräldrakatalogen till [%s] [%d]: %s

en: Unable to get path to %s parent directory!
sv: Kan inte få sökvägen till %s föräldrakatalog!

en: Unable to get profile features [%d]: %s
sv: Kan inte ta fram profilfunktioner [%d]: %s

en: Unable to get profile information [%d]: %s
sv: Kan inte ta fram profilinformationen [%d]: %s

en: Unable to get profile list!
sv: Kan inte ta fram profillistan!

en: Unable to list available backups!
sv: Kan inte lista tillgängliga säkerhetskopior!

en: Unable to list directory [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte lista katalogen [%s] [%d]: %s

en: Unable to list profiles [%d]: %s
sv: Kan inte lista profiler [%d]: %s

en: Unable to load profile [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa in profilen [%s] [%d]: %s

en: Unable to lookup selinux context [%d]: %s
sv: Kan inte slå upp selinux-kontext [%d]: %s

en: Unable to make path [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skapa sökvägen [%s] [%d]: %s

en: Unable to obtain feature list (out of memory)
sv: Kan inte få tag i funktionslistan (slut på minne)

en: Unable to obtain nsswitch maps!
sv: Kan inte ta fram nsswitch-mappar!

en: Unable to obtain selinux context for [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte få tag i selinux-kontext för [%s] [%d]: %s

en: Unable to obtain supported features
sv: Kan inte ta fram stödda funktioner

en: Unable to open directory [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte öppna katalogen [%s] [%d]: %s

en: Unable to open file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte öppna filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to overwrite file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skriva över filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to parse command arguments
sv: Kan inte tolka kommandoargument

en: Unable to process match [%d]: %s
sv: Kan inte bearbeta matchningen [%d]: %s

en: Unable to process operator [%d]: %s
sv: Det gick inte att bearbeta operatören [%d]: %s

en: Unable to read [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa [%s] [%d]: %s

en: Unable to read base profile [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa basprofilen [%s] [%d]: %s

en: Unable to read file [%s/%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa filen [%s/%s] [%d]: %s

en: Unable to read file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to read link destination [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte läsa länkmålet [%s] [%d]: %s

en: Unable to read profile requirements!
sv: Kan inte läsa profilkrav!

en: Unable to remove backup [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ta bort säkerhetskopian [%s] [%d]: %s

en: Unable to remove symlinks [%d]: %s
sv: Kunde inte ta bort symboliska länkar [%d]: %s

en: Unable to rename [%s] to [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte byta namn på [%s] till [%s] [%d]: %s

en: Unable to resolve symbolic links names
sv: Kan inte slå upp symboliska länkars namn

en: Unable to restore [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte återställa [%s] [%d]: %s

en: Unable to restore backup [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte återställa säkerhetskopian [%s] [%d]: %s

en: Unable to restore fscreate selinux context!
sv: Kan inte återställa fscreate selinux-kontext!

en: Unable to search string: regex error %d
sv: Kan inte söka i strängen: reguljärt uttrycksfel %d

en: Unable to set fscreate selinux context!
sv: Kan inte sätta fscreate selinux-kontext!

en: Unable to stat [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte ta status på [%s] [%d]: %s

en: Unable to stat directory [%d]: %s
sv: Det gick inte att omedelbart ange katalog [%d]: %s

en: Unable to test current configuration [%d]: %s
sv: Kan inte testa den aktuella konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to uninstall authselect configuration [%d]: %s
sv: Kan inte avinstallera authselect-konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to update dconf database [%d]: %s
sv: Kan inte uppdatera dconf-databasen [%d]: %s

en: Unable to validate file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte validera filen [%s] [%d]: %s

en: Unable to validate link [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte validera länken [%s] [%d]: %s

en: Unable to write configuration [%d]: %s
sv: Kan inte skriva konfigurationen [%d]: %s

en: Unable to write data [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skriva data [%s] [%d]: %s

en: Unable to write generated system files [%d]: %s
sv: Kan inte skriva genererade systemfiler [%d]: %s

en: Unable to write temporary file [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skriva temporärfilen [%s] [%d]: %s

en: Unable to write to [%s] [%d]: %s
sv: Kan inte skriva till [%s] [%d]: %s

en: Unexpected changes to the configuration were detected.
sv: Oväntade ändringar av konfigurationen upptäcktes.

en: Unexpected parameter: %s
sv: Oväntad parameter: %s

en: Uninstall authselect configuration
sv: Avinstallera authselect-konfigurationen

en: Unknown file name [%s]
sv: Okänt filnamn [%s]

en: Unknown profile feature [%s]
sv: Okänd profilfunktion [%s]

en: Unknown profile feature [%s], did you mean [%s]?
sv: Okänd profilfunktion [%s], menade du [%s]?

en: Usage:
    %s COMMAND COMMAND-ARGS
sv: Användning:
    %s KOMMANDO KOMMANDOARGUMENT

en: Validating file [%s]
sv: Validerar filen [%s]

en: Validating link [%s]
sv: Validerar länken [%s]

en: Value AUTHSELECT_PROFILE_ANY is invalid in this context
sv: Värdet AUTHSELECT_PROFILE_ANY är inte giltigt i detta sammanhang

en: Warning: These options are not supported anymore and have no effect:
sv: Varning: dessa flaggor stödjs inte längre och har ingen effekt:

en: Writing temporary file for [%s]
sv: Skriver temporär fil för [%s]

en: [%s] does not exist!
sv: [%s] finns inte!

en: [%s] has unexpected content!
sv: [%s] har oväntat innehåll!

en: [%s] has wrong group [%u], expected [%u]!
sv: [%s] har fel grupp [%u], [%u] förväntades!

en: [%s] has wrong mode [%.4o], expected [%.4o]!
sv: [%s] har fel rättigheter [%.4o], [%.4o] förväntades!

en: [%s] has wrong owner [%u], expected [%u]!
sv: [%s] har fel ägare [%u], [%u] förväntades!

en: [%s] has wrong type [%.7o], expected [%.7o]!
sv: [%s] har fel typ [%.7o], [%.7o] förväntades!

en: [%s] is not a directory!
sv: [%s] är inte en katalog!

en: [%s] is not a regular file!
sv: [%s] är inte en vanlig fil!

en: [%s] is not a symbolic link!
sv: [%s] är inte en symbolisk länk!

en: [%s] was not created by authselect!
sv: [%s] skapades inte av authselect!

en: [OPTIONS...]
sv: [FLAGGOR…]

en: account locking in case of too many consecutive authentication failures
sv: kontolåsning ifall för många misslyckade autentiseringar görs i följd

en: action to be taken on smart card removal
sv: åtgärd som ska utföras då smarta kort tas bort

en: authconfig can only be run as root
sv: authconfig kan endast köras som root

en: authentication with fingerprint readers by default
sv: autentisering med fingeravtrycksläsare som standard

en: authentication with smart card by default
sv: autentisering med smarta kort som standard

en: automatic per-user ecryptfs
sv: automatiskt ecryptfs per användare

en: caching of user credentials in SSSD by default
sv: cachning av användarinformation i SSSD som standard

en: check of access.conf during account authorization
sv: kontroll av access.conf vid konto-autentisering

en: creation of home directories for users on their first login
sv: skapandet av hemkataloger för användare vid första inloggning

en: default Kerberos KDC
sv: standard kerberos-KDC

en: default Kerberos admin server
sv: standardadministrationsserver för Kerberos

en: default Kerberos realm
sv: standardrike för Kerberos

en: default LDAP base DN
sv: standard-LDAP-bas-DN

en: default LDAP server hostname or URI
sv: standard-LDAP-serverns värdnamn eller URI

en: default NIS domain
sv: standard-NIS-domän

en: default NIS server
sv: standard-NIS-server

en: disable
sv: avaktivera

en: do not start/stop services
sv: starta/stoppa inte tjänster

en: enable
sv: aktivera

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
sv: gå med i winbind-domänen eller ads-riket som denna administratör nu

en: maximum number of consecutive characters of same class in a password
sv: högsta antalet på varandra följande tecken av samma klass i ett lösenord

en: maximum number of same consecutive characters in a password
sv: högsta antalet av likadana på varandra följande tecken i ett lösenord

en: minimum length of a password
sv: minsta längd på ett lösenord

en: minimum number of character classes in a password
sv: minsta antal teckenklasser i ett lösenord

en: not set
sv: inte satt

en: require at least one digit in a password
sv: kräv åtminstone en siffra i ett lösenord

en: require at least one lowercase character in a password
sv: kräv åtminstone en gemen bokstav i ett lösenord

en: require at least one other character in a password
sv: kräv åtminstone ett annat tecken i ett lösenord

en: require at least one uppercase character in a password
sv: kräv åtminstone en versal bokstav i ett lösenord

en: require smart card for authentication by default
sv: kräv smartkort för autentisering som standard

en: the same as --updateall
sv: samma som --updateall

en: update all configuration files
sv: uppdatera alla konfigurationsfiler

en: use of DNS to find Kerberos KDCs
sv: användning av DNS för att hitta Kerberos-KDC:er

en: use of DNS to find Kerberos realms
sv: användning av DNS för att hitta Kerberos-riken

en: use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
sv: användning av RFC-2307bis-schema för LDAP-uppslagning av användarinformation

en: use of TLS for identity lookups with LDAP (RFC-2830)
sv: användning av TLS för identitetsuppslagningar med LDAP (RFC-2830)

en: use of TLS with LDAP (RFC-2830)
sv: användning av TLS med LDAP (RFC-2830)

en: winbind for authentication by default
sv: windbind för autentisering som standard

en: winbind for user information by default
sv: winbind för användarinformation som standard

en: workgroup authentication servers are in
sv: servrar för autentisering av arbetsgrupper finns på
