sudo 1.9.14b1 - en to sv translation catalogue (238 entries)

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en: %.*s exists but is not a directory (0%o)
sv: %.*s existerar men är inte en katalog (0%o)

en: %s - edit files as another user
sv: %s - redigera filer som en annan användare

en: %s - execute a command as another user
sv: %s - kör ett kommando som en annan användare

en: %s changed labels
sv: %s ändrade etiketter

en: %s is group writable
sv: %s är skrivbar för gruppen

en: %s is not a character device, not relabeling tty
sv: %s är inte en teckenenhet, ometiketterar inte tty

en: %s is not a regular file
sv: %s är inte en vanlig fil

en: %s is not a valid context
sv: %s är inte en giltig kontext

en: %s is owned by uid %u, should be %u
sv: %s ägs av uid %u, ska vara %u

en: %s is world writable
sv: %s är skrivbar för alla

en: %s left unmodified
sv: %s lämnad oförändrad

en: %s must be owned by uid %d and have the setuid bit set
sv: %s måste ägas av uid %d och ha setuid-biten inställd

en: %s unchanged
sv: %s oförändrad

en: %s: bad file mode: 0%o
sv: %s: felaktigt filläge: 0%o

en: %s: editing files in a writable directory is not permitted
sv: %s: att redigera filer i en skrivbar katalog är inte tillåtet

en: %s: editing symbolic links is not permitted
sv: %s: att redigera symboliska länkar är inte tillåtet

en: %s: not a regular file
sv: %s: inte en vanlig fil

en: %s: truncate %s to zero bytes? (y/n) [n]
sv: %s: trunkera %s till noll byte? (y för ja/n för nej) [n]

en: %s: unable to log accept event%s%s
sv: %s: kunde inte logga acceptanshändelse%s%s

en: %s: unable to log error event%s%s
sv: %s: kunde inte logga felhändelse%s%s

en: %s: unable to log reject event%s%s
sv: %s: kunde inte logga avböjningshändelse%s%s

en: %s[%d] mismatch, expected "%s", got "%s"
sv: %s[%d] felmatchade, förväntade "%s", fick "%s"

en: Configure options: %s
sv: Konfigurationsflaggor: %s

en: I/O plugin error
sv: fel i I/O-insticksmodul

en: If sudo is running in a container, you may need to adjust the container configuration to disable the flag.
sv: Om sudo kör i en behållare, kan du behöva justera behållarkonfigurationen för att inaktivera flaggan.

en: Only one of the -K, -k or -N options may be specified
sv: Endast en av flaggorna -K, -k eller -N får anges

en: Only one of the -c or -i options may be specified
sv: Endast en av flaggorna -c eller -i får anges

en: Only one of the -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v or -V options may be specified
sv: Endast en av flaggorna -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v eller -V får anges

en: The "no new privileges" flag is set, which prevents sudo from running as root.
sv: Flaggan "inga nya privilegier" är satt, vilket förhindrar sudo från att köra som root.

en: The -%c option may not be used in edit mode.
sv: Flaggan -%c kan inte användas i redigeringsläge.

en: The -%c option may only be used in edit mode.
sv: Flaggan -%c får bara användas i redigeringsläge.

en: Unknown signal
sv: Okänd signal

en: a terminal is required to read the password; either use the -S option to read from standard input or configure an askpass helper
sv: en terminal krävs för att läsa lösenordet; använd antingen flaggan -S för att läsa från standard in, eller konfigurera en askpass-hjälpare

en: approval plugin error
sv: fel i godkänningsinsticksmodul

en: argv not set by the security policy
sv: argv inte satt enligt säkerhetspolicyn

en: audit plugin error
sv: fel i audit-insticksmodul

en: change the root directory before running command
sv: ändra rotkatalog innan kommando körs

en: change the working directory before running command
sv: ändra arbetskatalog innan kommando körs

en: client request too large: %zu
sv: klientbegäran för stor: %zu

en: close all file descriptors >= num
sv: stäng alla fildeskriptorer >= num

en: command not set by the security policy
sv: kommando inte satt enligt säkerhetspolicyn

en: command rejected by I/O plugin
sv: kommando avböjt av I/O-insticksmodul

en: command rejected by approver
sv: kommando avböjt av godkännare

en: command rejected by policy
sv: kommando avböjt enligt policy

en: contents of edit session left in %s
sv: innehåll av redigeringssession finns kvar i %s

en: could not bind to default resource pool for project "%s"
sv: kunde inte binda till standardresurspool för projekt ”%s”

en: could not join project "%s"
sv: kunde inte gå med i projekt ”%s”

en: create SELinux security context with specified role
sv: skapa SELinux-säkerhetskontext med angiven roll

en: create SELinux security context with specified type
sv: skapa SELinux-säkerhetskontext med angiven typ

en: display help message and exit
sv: visa hjälpmeddelande och avsluta

en: display version information and exit
sv: visa versionsinformation och avsluta

en: edit files instead of running a command
sv: redigera filer istället för att köra ett kommando

en: effective uid is not %d, is %s on a file system with the 'nosuid' option set or an NFS file system without root privileges?
sv: effektivt uid är inte %d, är %s på ett filsystem med flaggan ”nosuid” inställd eller ett NFS-filsystem utan root-rättigheter?

en: effective uid is not %d, is sudo installed setuid root?
sv: effektivt uid är inte %d, har sudo installerats som setuid root?

en: envp not set by the security policy
sv: envp inte satt enligt säkerhetspolicyn

en: error changing window size
sv: fel vid ändring av fönsterstorlek

en: error in %s, line %d while loading plugin "%s"
sv: fel i %s, rad %d under inläsning av insticksmodul ”%s”

en: error in event loop
sv: fel i händelseslinga

en: error initializing I/O plugin
sv: fel vid initiering av I/O-insticksmodul

en: error initializing I/O plugin %s
sv: fel vid initiering av I/O-insticksmodul %s

en: error initializing approval plugin %s
sv: fel vid initiering av godkänningsinsticksmodul %s

en: error initializing audit plugin %s
sv: fel vid initiering av granskningsinsticksmodul %s

en: error logging suspend
sv: felloggning avstängd

en: error reading from socketpair
sv: fel vid läsning från uttagspar

en: failed to determine AppArmor confinement
sv: kunde inte fastställa AppArmor-inskränkning

en: failed to get new context
sv: misslyckades med att få tag på ny kontext

en: failed to get old context
sv: misslyckades med att få tag på gammal kontext

en: failed to set new role %s
sv: misslyckades med att ställa in nya rollen %s

en: failed to set new type %s
sv: misslyckades med att ställa in nya typen %s

en: fatal error, unable to load plugins
sv: ödesdigert fel, kunde inte läsa in insticksmoduler

en: ignoring duplicate plugin "%s" in %s, line %d
sv: ignorerar dubblerad insticksmodul ”%s” i %s, rad %d

en: ignoring policy plugin "%s" in %s, line %d
sv: ignorerar policyinsticksmodul ”%s” i %s, rad %d

en: in list mode, display privileges for user
sv: i listläge, visa rättigheter för användaren

en: incompatible plugin major version %d (expected %d) found in %s
sv: inkompatibel huvudversion %d för insticksmodul (%d förväntades) hittad i %s

en: intercept mode is not supported with SELinux RBAC on this system
sv: infångningsläge stöds in med SELinux RBAC på detta system

en: intercept port not set
sv: infångningsport inte satt

en: internal error, %s overflow
sv: internt fel, %s spill

en: interpreter argument , expected "%s", got "%s"
sv: tolkargument , förväntade "%s", fick "%s"

en: invalid Path value "%s" in %s, line %u
sv: ogiltigt Path-värde ”%s” i %s, rad %u

en: invalid PolicyCheckRequest
sv: ogiltig PolicyCheckRequest

en: invalid environment variable name: %s
sv: ogiltigt namn på miljövariabel: %s

en: invalid file descriptor number: %s
sv: ogiltigt fildeskriptornummer: %s

en: invalid max groups "%s" in %s, line %u
sv: ogiltigt största antal grupper ”%s” i %s, rad %u

en: invalid value
sv: ogiltigt värde

en: invalid value for %s "%s" in %s, line %u
sv: ogiltigt värde för %s ”%s” i %s, rad %u

en: invalidate timestamp file
sv: ogiltigförklara tidsstämpelfil

en: list user's privileges or check a specific command; use twice for longer format
sv: lista användarens rättigheter eller kontrollera ett specifikt kommando; använd två gånger för längre format

en: no askpass program specified, try setting SUDO_ASKPASS
sv: inget askpass-program angivet, prova att ställ in SUDO_ASKPASS

en: no password was provided
sv: inget lösenord angavs

en: no resource pool accepting default bindings exists for project "%s"
sv: ingen resurspool som accepterar standardbindningar existerar för projekt ”%s”

en: no writable temporary directory found
sv: ingen skrivbar temporärkatalog hittad

en: non-interactive mode, no prompts are used
sv: icke-interaktivt läge, inga frågor ställs

en: not overwriting %s
sv: skriver inte över %s

en: only a single policy plugin may be specified
sv: bara en policyinsticksmodul kan anges

en: pathname mismatch, expected "%s", got "%s"
sv: felmatchning i söknamn, förväntade "%s", fick "%s"

en: plugin did not return a command to execute
sv: insticksmodul returnerade ett kommando att exekvera

en: plugin error: invalid file list for sudoedit
sv: insticksfel: felaktig fillista för sudoedit

en: plugin error: missing file list for sudoedit
sv: insticksfel: fillista för sudoedit saknas

en: policy plugin %s does not include a check_policy method
sv: policyinsticksmodul %s inkluderar inte en check_policy-metod

en: policy plugin %s does not support listing privileges
sv: policyinsticksmodul %s har inte stöd för att lista rättigheter

en: policy plugin %s does not support the -k/-K options
sv: policyinsticksmodul %s har inte stöd för flaggorna -k/-K

en: policy plugin %s does not support the -v option
sv: policyinsticksmodul %s har inte stöd för flaggan -v

en: policy plugin %s is missing the "check_policy" method
sv: policyinsticksmodul %s saknar metoden ”check_policy”

en: policy plugin error
sv: fel i policyinsticksmodul

en: policy plugin failed session initialization
sv: policyinsticksmodul misslyckades att initiera session

en: preserve group vector instead of setting to target's
sv: behåll gruppvektor istället för att ställa in den till målets

en: preserve specific environment variables
sv: bevara specifika miljövariabler

en: preserve user environment when running command
sv: bevara användarens miljö när kommandot körs

en: process %d exited unexpectedly
sv: process %d avslutades oväntat

en: process %d unexpected status 0x%x
sv: process %d oväntad status 0x%x

en: read password from standard input
sv: läs lösenord från standard in

en: regular expression too large
sv: reguljärt uttryck för stort

en: remove timestamp file completely
sv: ta bort tidsstämpelfil helt

en: resource control limit has been reached
sv: begränsning för resurskontroll uppnådd

en: ring bell when prompting
sv: ring i klockan vid fråga

en: run command (or edit file) as specified user name or ID
sv: kör kommando (eller redigera fil) som angivet användarnamn eller ID

en: run command as the specified group name or ID
sv: kör kommando som angivet gruppnamn eller ID

en: run command in the background
sv: kör kommando i bakgrunden

en: run command on host (if supported by plugin)
sv: kör kommando på värd (om det stöds av instick)

en: run command with the specified BSD login class
sv: kör kommando med den angivna BSD-inloggningsklassen

en: run login shell as the target user; a command may also be specified
sv: kör ett inloggningsskal som målanvändaren; ett kommando kan också anges

en: run shell as the target user; a command may also be specified
sv: kör skal som målanvändaren; ett kommando kan också anges

en: server message too large: %zu
sv: servermeddelande för stort: %zu

en: sesh: internal error: odd number of paths
sv: sesh: internt fel: udda antal sökvägar

en: sesh: killed by a signal
sv: sesh: dödad av en signal

en: sesh: unable to create temporary files
sv: sesh: kunde inte skapa temporärfiler

en: sesh: unknown error %d
sv: sesh: okänt fel %d

en: set HOME variable to target user's home dir
sv: ställ in HOME-variabeln till målanvändarens hemkatalog

en: setproject failed for project "%s"
sv: setproject misslyckades för projekt ”%s”

en: specified resource pool does not exist for project "%s"
sv: angiven resurspool finns inte för projekt ”%s”

en: starting from %s
sv: börjar från %s

en: stop processing command line arguments
sv: sluta behandla kommandoradsargument

en: sudoedit is not supported on this platform
sv: sudoedit stöds inte på denna plattform

en: terminate command after the specified time limit
sv: avsluta kommando efter den angivna tidsgränsen

en: the -A and -S options may not be used together
sv: flaggorna -A och -S får inte användas tillsammans

en: the -E option is not valid in edit mode
sv: flaggan -E är inte giltig i redigeringsläget

en: the -U option may only be used with the -l option
sv: flaggan -U får bara användas med flaggan -l

en: the argument to -C must be a number greater than or equal to 3
sv: argumentet till -C måste vara ett tal större än eller lika med 3

en: the invoking task is final
sv: den startande uppgiften är den sista

en: timed out reading password
sv: tidsgräns löpte ut vid lösenordsinläsning

en: unable to add event to queue
sv: kunde inte lägga till händelse till kö

en: unable to allocate memory
sv: kunde inte allokera minne

en: unable to allocate pty
sv: kunde inte allokera pty

en: unable to change AppArmor profile to %s
sv: kan inte ändra AppArmor-profil till %s

en: unable to change directory to %s
sv: kunde inte ändra katalog till %s

en: unable to change root to %s
sv: kunde inte ändra rot till %s

en: unable to change to runas uid (%u, %u)
sv: kunde inte ändra till runas uid (%u, %u)

en: unable to change uid to root (%u)
sv: kunde inte ändra uid till root (%u)

en: unable to copy some of the temporary files back to their original location
sv: kan inte kopiera vissa av de temporära filerna tillbaka till deras originalplats

en: unable to copy temporary files back to their original location
sv: kan inte kopiera temporära filer tillbaka till deras originalplats

en: unable to create pipe
sv: kunde inte skapa rör

en: unable to create sockets
sv: kunde inte skapa uttag

en: unable to determine enforcing mode.
sv: kan inte fastställa påtvingande läge.

en: unable to determine tty
sv: kan inte detektera tty

en: unable to dup2 stdin
sv: kan inte köra dup2 på standard in

en: unable to execute %s
sv: kunde inte köra %s

en: unable to fgetfilecon %s
sv: kan inte köra fgetfilecon på %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
sv: kunde inte hitta symbol ”%s” i %s

en: unable to fork
sv: kunde inte grena process

en: unable to get current tty context, not relabeling tty
sv: kan inte hämta aktuell tty-kontext, ometiketterar inte tty

en: unable to get default type for role %s
sv: kunde inte få tag på standardtyp för rollen %s

en: unable to get event message for process %d
sv: kan inte hämta händelsemeddelande för process %d

en: unable to get group list
sv: kan inte hämta grupplista

en: unable to get new tty context, not relabeling tty
sv: kan inte hämta ny tty-kontext, ometiketterar inte tty

en: unable to get registers for process %d
sv: kan inte hämta register för process %d

en: unable to initialize policy plugin
sv: kan inte initiera policy-instick

en: unable to load %s: %s
sv: kunde inte läsa in %s: %s

en: unable to log sub-commands with SELinux RBAC on this system
sv: kan inte logga underkommandon med SELinux RBAC på detta system

en: unable to mkdir %.*s
sv: kunde inte köra mkdir %.*s

en: unable to open %.*s
sv: kunde inte öppna %.*s

en: unable to open %s
sv: kunde inte öppna %s

en: unable to open %s, not relabeling tty
sv: kan inte öppna %s, ometiketterar inte tty

en: unable to open audit system
sv: kan inte öppna granskningssystem

en: unable to open userdb
sv: kunde inte öppna användardatabasen

en: unable to read from %s
sv: kunde inte läsa från %s

en: unable to read password
sv: kan inte läsa lösenord

en: unable to read the clock
sv: kunde inte läsa klockan

en: unable to receive message from parent
sv: kan inte ta emot meddelande från förälder

en: unable to remove PRIV_PROC_EXEC from PRIV_LIMIT
sv: kan inte ta bort PRIV_PROC_EXEC från PRIV_LIMIT

en: unable to restore context for %s
sv: kan inte återställa kontext för %s

en: unable to restore current working directory
sv: kunde inte återställa aktuell arbetskatalog

en: unable to restore handler for SIG%s
sv: kunde inte återställa hanterare för SIG%s

en: unable to restore handler for SIGCONT
sv: kunde inte återställa hanterare för SIGCONT

en: unable to restore handler for signal %d
sv: kunde inte återställa hanterare för signal %d

en: unable to restore registry
sv: kunde inte återställa registret

en: unable to restore stdin
sv: kan inte återställa standard in

en: unable to restore terminal settings
sv: kan inte återställa terminalinställningar

en: unable to restore tty label
sv: kan inte återställa tty-etikett

en: unable to run %s
sv: kunde inte köra %s

en: unable to save handler for signal %d
sv: kunde inte spara hanterare för signal %d

en: unable to save stdin
sv: kunde inte spara standard in

en: unable to send audit message
sv: kan inte skicka granskningsmeddelande

en: unable to send message to monitor process
sv: kan inte skicka meddelande till övervakningsprocess

en: unable to set controlling tty
sv: kan inte ställa in kontrollerande tty

en: unable to set effective gid to runas gid %u
sv: kunde inte ställa in effektiv gid till runas gid %u

en: unable to set exec context to %s
sv: kunde inte ställa in körkontext till %s

en: unable to set gid to %u
sv: kunde inte ställa in gid till %u

en: unable to set gid to runas gid %u
sv: kunde inte ställa in gid för runas gid %u

en: unable to set handler for SIG%s
sv: kunde inte ställa in hanterare för SIG%s

en: unable to set handler for SIGCONT
sv: kunde inte ställa in hanterare för SIGCONT

en: unable to set handler for signal %d
sv: kunde inte ställa in hanterare för signal %d

en: unable to set key creation context to %s
sv: kan inte ställa in kontext för nyckelskapande till %s

en: unable to set limit privileges
sv: kan inte sätta begränsning av privilegier

en: unable to set new tty context
sv: kan inte ställa in ny tty-kontext

en: unable to set privileges
sv: kan inte sätta privilegier

en: unable to set process priority
sv: kunde inte ställa in processprioritet

en: unable to set registers for process %d
sv: kunde inte sätta register för process %d

en: unable to set seccomp filter
sv: kan inte sätta seccomp-filter

en: unable to set supplementary group IDs
sv: kan inte ställa in kompletterande grupp-ID:n

en: unable to set uid to %u
sv: kunde inte ställa in uid till %u

en: unable to set user context
sv: kunde inte ställa in användarens kontext

en: unable to stat %.*s
sv: kunde inte ta status på %.*s

en: unable to stat %s
sv: kunde inte ta status på %s

en: unable to switch to registry "%s" for %s
sv: kunde inte växla till registret ”%s” för %s

en: unable to unpack %s size %zu
sv: kunde inte packa upp %s storlek %zu

en: unable to write to %s
sv: kunde inte skriva till %s

en: unexpected child termination condition: %d
sv: oväntat barnavslutsvillkor: %d

en: unexpected reply type on backchannel: %d
sv: oväntad svarstyp i bakkanal: %d

en: unexpected sudo mode 0x%x
sv: oväntat sudo-läge 0x%x

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
sv: oväntat type_case-värde %d i %s från %s

en: unknown login class %s
sv: okänd inloggningsklass %s

en: unknown plugin type %d found in %s
sv: okänd insticksmodulstyp %d hittad i %s

en: unknown security class "chr_file", not relabeling tty
sv: okänd säkerhetsklass ”chr_file”, ometiketterar inte tty

en: unsupported group source "%s" in %s, line %u
sv: gruppkälla ”%s” stöds ej i %s, rad %u

en: update user's timestamp without running a command
sv: uppdatera användarens tidsstämpel utan att köra ett kommando

en: use a helper program for password prompting
sv: använd hjälpprogram för att fråga efter lösenord

en: use specified BSD authentication type
sv: använd angiven BSD-autentiseringstyp

en: use the specified password prompt
sv: använd angiven lösenordsprompt

en: user "%s" is not a member of project "%s"
sv: användaren ”%s” är inte medlem av projekt ”%s”

en: value too large
sv: värde för stort

en: value too small
sv: värde för litet

en: warning, resource control assignment failed for project "%s"
sv: varning, tilldelning av resurskontroll misslyckades för projekt ”%s”

en: you do not exist in the %s database
sv: du existerar inte i %s-databasen

en: you may not specify both the -i and -E options
sv: du får inte ange flaggorna -i och -E samtidigt

en: you may not specify both the -i and -s options
sv: du får inte ange flaggorna -i och -s samtidigt

en: you may not specify environment variables in edit mode
sv: du får inte ange miljövariabler i redigeringsläget

en: you must specify a role for type %s
sv: du måste ange en roll för typen %s
