tracker - en to sv translation catalogue (285 entries)

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
sv[0]:  %2.2d timme
sv[1]:  %2.2d timmar

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
sv[0]:  %2.2d minut
sv[1]:  %2.2d minuter

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
sv[0]:  %2.2d sekund
sv[1]:  %2.2d sekunder

en:  %2.2dh
sv:  %2.2d h

en:  %2.2dm
sv:  %2.2d m

en:  %2.2ds
sv:  %2.2d s

en:  %d day |  %d days
sv[0]:  %d dygn
sv[1]:  %d dygn

en:  %dd
sv:  %d d

en: %d file | %d files
sv[0]: %d fil
sv[1]: %d filer

en: %d folder | %d folders
sv[0]: %d mapp
sv[1]: %d mappar

en: %d recorded failure | %d recorded failures
sv[0]: %d dokumenterat fel
sv[1]: %d dokumenterade fel

en: %s remaining
sv: %s återstår

en: --add and --remove are mutually exclusive
sv: --add och --remove är ömsesidigt uteslutande

en: --recursive requires --add
sv: --recursive kräver --add

en: APPS
sv: PROG

en: Add a tag (if FILEs are omitted, TAG is not associated with any files)
sv: Lägg till en tagg (om FILer inte anges, TAGG associeras inte med några filer)

en: Add and delete actions can not be used together
sv: Åtgärder för att lägga till och ta bort kan inte användas samtidigt

en: Add feed
sv: Lägg till flöde

en: Adds FILE as an indexed location
sv: Lägger till FIL som en indexerad plats

en: Albums
sv: Album

en: All data miners are idle, indexing complete
sv: Alla datainsamlare är inaktiva, indexering färdig

en: All nie:plainTextContent properties are omitted
sv: Alla nie:plainTextContent-egenskaper överges

en: Application
sv: Program

en: Artists
sv: Artister

en: Attempting to pause miner “%s” with reason “%s”
sv: Försöker att pausa insamlaren ”%s” med anledningen ”%s”

en: Attempting to resume miner %s with cookie %d
sv: Försöker att återuppta insamlaren %s med kaka %d

en: Avoid any directory containing a file blocklisted here
sv: Undvik kataloger som innehåller en fil listad för blockering här

en: Avoids changes in the filesystem
sv: Undviker ändringar på filsystemet

en: COOKIE
sv: KAKA

en: Checks if FILE is eligible for being mined based on configuration
sv: Kontrollerar om FIL är lämplig för att insamlas baserad på konfiguration

en: Common statuses include
sv: Vanliga statusar inkluderar

en: Cookie is %d
sv: Kaka är %d

en: Cookie not recognized to resume paused miner
sv: Kakan känns inte igen för att återuppta pausad insamlare

en: Could not add feed
sv: Kunde inte lägga till webbflöde

en: Could not add tag
sv: Kunde inte lägga till taggen

en: Could not add tag to files
sv: Kunde inte lägga till tagg till filer

en: Could not create D-Bus proxy to tracker-store
sv: Kunde inte etablera en D-Bus-proxy till tracker-store

en: Could not establish a connection to Tracker
sv: Kunde inte etablera en anslutning till Tracker

en: Could not get D-Bus connection
sv: Kunde inte etablera en D-Bus-anslutning

en: Could not get SPARQL connection
sv: Kunde inte hämta SPARQL-anslutning

en: Could not get Tracker statistics
sv: Kunde inte få tag på Tracker-statistik

en: Could not get all tags
sv: Kunde inte få tag på alla taggar

en: Could not get all tags in the database
sv: Kunde inte få tag på alla taggar i databasen

en: Could not get basic status for Tracker
sv: Kunde inte hämta grundläggande statistik för Tracker

en: Could not get display name for miner “%s”
sv: Kunde inte hämta visningsnamn för insamlaren ”%s”

en: Could not get eligible status:
sv: Kunde inte få tag på lämplighetsstatus:

en: Could not get file URNs
sv: Kunde inte få tag på fil-URN:er

en: Could not get files for matching tags
sv: Kunde inte hämta filer för matchande taggar

en: Could not get files related to tag
sv: Kunde inte få tag på filer relaterade till taggen

en: Could not get pause details, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte hämta pausdetaljer, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Could not get search results
sv: Kunde inte få tag på sökresultaten

en: Could not get status from miner: %s
sv: Kunde inte få status från insamlare: %s

en: Could not get status, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte hämta status, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Could not get tag by label
sv: Kunde inte få tag på tagg efter etikett

en: Could not kill process %d — “%s”
sv: Kunde inte döda process %d — ”%s”

en: Could not list miners, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte lista insamlare, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Could not pause miner, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte pausa insamlare, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Could not pause miner: %s
sv: Kunde inte pausa insamlare: %s

en: Could not remove tag
sv: Kunde inte ta bort taggen

en: Could not resume miner, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte återuppta insamlare, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Could not resume miner: %s
sv: Kunde inte återuppta insamlare: %s

en: Could not run tracker-extract:
sv: Kunde inte köra tracker-extract:

en: Could not start miners, manager could not be created, %s
sv: Kunde inte starta insamlare, hanterare kunde inte skapas, %s

en: Crawling interval
sv: Sökintervall

en: Crawling recursively directory “%s”
sv: Söker rekursivt igenom katalogen ”%s”

en: Crawling single directory “%s”
sv: Söker igenom katalogen ”%s”

en: Currently indexed
sv: Indexerade just nu

en: Data is still being indexed
sv: Data indexeras fortfarande

en: Data object “%s” currently does not exist
sv: Dataobjektet ”%s” finns inte för tillfället

en: Data object “%s” currently exists
sv: Dataobjektet ”%s” finns för tillfället

en: Delete a tag (if FILEs are omitted, TAG is removed for all files)
sv: Ta bort en tagg (om FILer inte anges, TAGG tas bort för alla filer)

en: Deleting…
sv: Tar bort…

en: Description for a tag (this is only used with --add)
sv: Beskrivning för en tagg (denna används endast med --add)

en: Directories to index non-recursively
sv: Kataloger att inkludera för indexering icke-rekursivt

en: Directories to index recursively
sv: Kataloger att indexera rekursivt

en: Directory is NOT eligible to be indexed (based on filters)
sv: Katalogen kvalificerar INTE till att indexeras (baserat på filter)

en: Directory is eligible to be indexed
sv: Katalogen kvalificerar till att indexeras

en: Disable Full Text Search (FTS). Implies --disable-snippets
sv: Inaktivera fulltextsökning (FTS). Implicerar --disable-snippets

en: Disable color when printing snippets and results
sv: Inaktivera färg vid utskrift av textsnuttar och resultat

en: Disable showing snippets with results. This is only shown for some categories, e.g. Documents, Music…
sv: Inaktivera att visa textsnuttar med resultat. Detta visas endast för vissa kategorier, t.ex. dokument, musik…

en: Disable shutting down after 30 seconds of inactivity
sv: Inaktivera avstängning efter 30 sekunders inaktivitet

en: Disk space threshold in percent at which to pause indexing, or -1 to disable.
sv: Tröskeln för diskutrymme i procent att pausa indexeringen för, eller -1 för att inaktivera.

en: Displays version information
sv: Visar versionsinformation

en: Done
sv: Klar

en: EXPRESSION
sv: UTTRYCK

en: Either --add or --remove must be provided
sv: Antingen --add eller --remove måste tillhandahållas

en: Enable monitors
sv: Aktivera övervakare

en: Enable stemmer
sv: Aktivera bildande av ordstam

en: Enable unaccent
sv: Aktivera icke-accent

en: Erase indexed information about a file, works recursively for directories
sv: Radera indexerad information om en fil, arbetar rekursivt för kataloger

en: Estimated %s left
sv: Uppskattat %s kvar

en: FILE
sv: FIL

en: FILE [FILE…]
sv: FIL [FIL…]

en: FILE…
sv: FIL…

en: Feeds
sv: Webbflöden

en: Fetching…
sv: Hämtar…

en: File is NOT eligible to be indexed (based on filters)
sv: Filen kvalificerar INTE till att indexeras (baserat på filter)

en: File is NOT eligible to be indexed (hidden file)
sv: Filen kvalificerar INTE till att indexeras (dold fil)

en: File is NOT eligible to be indexed (not an indexed folder)
sv: Filen kvalificerar INTE till att indexeras (inte en indexerad mapp)

en: File is eligible to be indexed
sv: Filen kvalificerar till att indexeras

en: File not indexed or already untagged
sv: Filen är inte indexerad eller redan avtaggad

en: File to extract metadata for
sv: Fil att extrahera metadata för

en: Filename and mime type must be provided together
sv: Filnamn och mime-typ måste anges tillsammans

en: Filename patterns for plain text documents that should be indexed
sv: Filenamnsmönster för klartextdokument som ska indexeras

en: Files
sv: Filer

en: Files do not exist or aren’t indexed
sv: Filerna existerar inte eller är inte indexerade

en: Follow status changes as they happen
sv: Följ statusändringar när de händer

en: Force a module to be used for extraction (e.g. “foo” for “foo.so”)
sv: Tvinga en modul att användas för extrahering (t.ex. ”foo” för ”foo.so”)

en: Found %d PID… | Found %d PIDs…
sv[0]: Hittade %d PID…
sv[1]: Hittade %d PID:n…

en: Found %d miner installed | Found %d miners installed
sv[0]: Hittade %d installerad insamlare
sv[1]: Hittade %d installerade insamlare

en: Found %d miner running | Found %d miners running
sv[0]: Hittade %d insamlare igång
sv[1]: Hittade %d insamlare igång

en: Found process ID %d for “%s”
sv: Hittade process-id %d för ”%s”

en: Idle
sv: Overksam

en: If enabled, numbers will not be indexed.
sv: Om aktiverat kommer inte siffror att indexeras.

en: If enabled, the words listed in the stop-words list are ignored. E.g. common words like “the”, “yes”, “no”, etc.
sv: Om aktiverad kommer orden som listas i stoppordlistan att ignoreras. T.ex. vanliga ord som ”ja”, ”nej”, ”och” etc.

en: If no arguments are given, the status of the data miners is shown
sv: Om inga argument ges visas statusen för datainsamlarna

en: If this option is enabled, the filesystem miner will look for .desktop files in the standard XDG system and user data directories.
sv: Om detta alternativ är aktiverat kommer filsystemets spårare söka efter .desktop-filer i standardsystemkataloger för XDG och användardatakataloger.

en: Ignore numbers
sv: Ignorera siffror

en: Ignore stop words
sv: Ignorera stoppord

en: Ignored directories
sv: Inkluderade kataloger

en: Ignored directories with content
sv: Ignorerade kataloger med innehåll

en: Ignored files
sv: Ignorerade filer

en: Index applications installed on the system
sv: Indexera program som är installerade på systemet

en: Index optical discs
sv: Indexera optiska skivor

en: Index removable devices
sv: Indexera flyttbara enheter

en: Index when running on battery
sv: Indexera vid batteridrift

en: Indexing speed, the higher the slower.
sv: Indexeringshastighet, ju högre desto långsammare.

en: Initial sleep
sv: Initial sömn

en: Initial sleep time in seconds, 0->1000 (default=15)
sv: Initial sovtid i sekunder, 0->1000 (standard=15)

en: Initial sleep time, in seconds.
sv: Initial sovtid, i sekunder.

en: Initializing
sv: Initierar

en: Instead of looking up a file name, treat the FILE arguments as actual IRIs (e.g. <file:///path/to/some/file.txt>)
sv: Istället för att slå upp ett filnamn, behandla FIL-argument som IRI:er (t.ex. <file:///sökväg/till/någon/fil.txt>)

en: Interval in days to check whether the filesystem is up to date in the database. 0 forces crawling anytime, -1 forces it only after unclean shutdowns, and -2 disables it entirely.
sv: Intervall i dagar för att kontrollera huruvida filsystemet är uppdaterat i databasen. 0 ger indexering närsomhelst, -1 framtvingar det endast efter smutsiga nedstängningar och -2 inaktiverar det helt.

en: Killed process %d — “%s”
sv: Dödade process %d — ”%s”

en: Limit the number of results shown
sv: Begränsa antalet visade resultat

en: List all Tracker processes
sv: Lista alla Tracker-processer

en: List all miners currently running
sv: Lista alla insamlare som är igång

en: List all miners installed
sv: Lista alla installerade insamlare

en: List all tags (using FILTER if specified; FILTER always uses logical OR)
sv: Lista alla taggar (med FILTER om angivet,FILTER använder alltid logiskt OR)

en: List common statuses for miners
sv: Lista vanliga statusar för datainsamlare

en: List of directories to avoid
sv: Lista över kataloger att undvika

en: List of directories to index recursively, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
sv: Lista över kataloger att indexera rekursivt, speciella värden inkluderar: ”&DESKTOP”, ”&DOCUMENTS”, ”&DOWNLOAD”, ”&MUSIC”, ”&PICTURES”, ”&PUBLIC_SHARE”, ”&TEMPLATES” och ”&VIDEOS”. Se /etc/xdg/user-dirs.defaults och $HOME/.config/user-dirs.default

en: List of directories to index without inspecting subfolders, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
sv: Lista över kataloger att indexera utan att kontrollera undermappar, speciella värden inkluderar: ”&DESKTOP”, ”&DOCUMENTS”, ”&DOWNLOAD”, ”&MUSIC”, ”&PICTURES”, ”&PUBLIC_SHARE”, ”&TEMPLATES” och ”&VIDEOS”. Se /etc/xdg/user-dirs.defaults och $HOME/.config/user-dirs.default

en: List of file patterns to avoid
sv: Lista över filmönster att undvika

en: List pause reasons
sv: Lista pausanledningar

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default=0)
sv: Loggning, 0 = endast fel, 1 = minimal, 2 = detaljerad samt 3 = felsökning (standard=0)

en: Low disk space limit
sv: Gräns för lågt diskutrymme

en: MIME type for file (if not provided, this will be guessed)
sv: MIME-typ för filen (kommer att gissas om inte angivet)

en: MINER
sv: INSAMLARE

en: MODULE
sv: MODUL

en: Makes indexing recursive
sv: Gör indexering rekursiv

en: Max bytes to extract
sv: Maximalt antal byte att extrahera

en: Maximum number of UTF-8 bytes to extract.
sv: Maximalt antal UTF-8 byte att extrahera.

en: Message
sv: Meddelande

en: Metadata extraction failed
sv: Misslyckades med extrahering av metadata

en: Miner to use with --resume or --pause (you can use suffixes, e.g. Files or Applications)
sv: Insamlare att använda med --resume eller --pause (du kan använda ändelser, t.ex. filer eller program)

en: Miners
sv: Insamlare

en: NOTE: Limit was reached, there are more items in the database not listed here
sv: OBSERVERA: Gräns nåddes, det finns fler objekt i databasen som inte listas här

en: No artists were found
sv: Inga artister hittades

en: No error given
sv: Inget fel gavs

en: No feeds were found
sv: Inga webbflöden hittades

en: No files have been tagged
sv: Inga filer har taggats

en: No files were found
sv: Inga filer hittades

en: No files were found matching ALL of those tags
sv: Inga resultat hittades som matchade ALLA taggar

en: No files were modified
sv: Inga filer ändrades

en: No metadata available for that URI
sv: Inget metadata tillgänglig för denna URI

en: No metadata or extractor modules found to handle this file
sv: Fann inga metadata- eller extraherarmoduler som kan hantera denna fil

en: No miners are paused
sv: Inga insamlare är pausade

en: No miners are running
sv: Inga insamlare är igång

en: No music was found
sv: Ingen musik hittades

en: No namespace prefixes were returned
sv: Inga namnrymdsprefix returnerades

en: No reports found
sv: Inga rapporter hittades

en: No results were found matching your query
sv: Inga resultat hittades som matchade din sökfråga

en: No software categories were found
sv: Inga programkategorier hittades

en: No software was found
sv: Inga program hittades

en: No statistics available
sv: Ingen statistik tillgänglig

en: No tags were found
sv: Inga taggar hittades

en: No tags were found by that name
sv: Inga taggar hittades med det namnet

en: None
sv: Inga

en: None of the files had this tag set
sv: Ingen av filerna hade denna tagg inställd

en: Not running or is a disabled plugin
sv: Inte igång eller är en inaktiverad insticksmodul

en: Not tagged, file is not indexed
sv: Inte taggad, filen är inte indexerad

en: Now listening for resource updates to the database
sv: Lyssnar nu efter resursuppdateringar till databasen

en: Offset the results
sv: Positionera resultat

en: Operation not supported
sv: Åtgärd stöds ej

en: Output results as RDF in Turtle format
sv: Visa resultat som RDF i Turtle-format

en: Output results format: “sparql”, “turtle” or “json-ld”
sv: Format för utdataresultat: ”sparql”, ”turtle” eller ”json-ld”

en: PAUSED
sv: PAUSAD

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on content filters)
sv: Överordnade katalogen ”%s” kvalificerar INTE till att indexeras (baserat på innehållsfilter)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on filters)
sv: Överordnade katalogen ”%s” kvalificerar INTE till att indexeras (baserat på filter)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (hidden file)
sv: Överordnade katalogen ”%s” kvalificerar INTE till att indexeras (dold fil)

en: Path
sv: Sökväg

en: Pause a miner (you must use this with --miner)
sv: Pausa en insamlare (du måste använda denna med --miner)

en: Pause a miner while the calling process is alive or until resumed (you must use this with --miner)
sv: Pausa en insamlare under tiden den anropande processen lever eller tills återupptagen (du måste använda denna med --miner)

en: Pause application and reason match an already existing pause request
sv: Pausa programmet och anledningsmatcha en redan befintlig pausbegäran

en: Paused
sv: Pausad

en: Perform initial indexing when running on battery
sv: Genomför initial indexering vid batteridrift

en: Please specify one or more locations to index.
sv: Ange en eller flera platser att indexera.

en: Press Ctrl+C to stop
sv: Tryck Ctrl+C för att stoppa

en: Processing…
sv: Behandlar…

en: Querying information for entity
sv: Frågar efter information för entiteten

en: RDF property to treat as URL (eg. “nie:url”)
sv: RDF-egenskap att behandla som URL (t.ex. ”nie:url”)

en: REASON
sv: ANLEDNING

en: Reason
sv: Anledning

en: Recursive
sv: Rekursiv

en: Remaining space on database partition
sv: Återstående utrymme på databaspartitionen

en: Removable devices’ data permanence threshold
sv: Flyttbara enheters tröskel för datalivslängd

en: Remove RSS indexer database
sv: Ta bort databas för RSS-indexerare

en: Remove filesystem indexer database
sv: Ta bort databas för filsystemsindexerare

en: Removes FILE from indexed locations
sv: Tar bort FIL från indexerade platser

en: Results
sv: Resultat

en: Resume a miner (you must use this with --miner)
sv: Återuppta en insamlare (du måste använda denna med --miner)

en: Return all non-existing matches too (i.e. include unmounted volumes)
sv: Returnera även alla icke-existerande matchningar (inkludera alltså avmonterade volymer)

en: Runs for a specific domain ontology
sv: Körs för en specifik domänontologi

en: Runs until all configured locations are indexed and then exits
sv: Körs till alla konfigurerade platser är indexerade och avslutar sedan

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Search for document files
sv: Sök efter dokumentfiler

en: Search for feeds (--all has no effect on this)
sv: Sök efter webbflöden (--all har ingen effekt på denna)

en: Search for files
sv: Sök efter filer

en: Search for folders
sv: Sök efter mappar

en: Search for image files
sv: Sök efter bildfiler

en: Search for music albums (--all has no effect on this)
sv: Sök efter musikalbum (--all har ingen effekt på denna)

en: Search for music artists (--all has no effect on this)
sv: Sök efter musikartister (--all har ingen effekt på denna)

en: Search for music files
sv: Sök efter musikfiler

en: Search for software (--all has no effect on this)
sv: Sök efter program (--all har ingen effekt på denna)

en: Search for software categories (--all has no effect on this)
sv: Sök efter programkategorier (--all har ingen effekt på denna)

en: Search for video files
sv: Sök efter videofiler

en: Set to false to completely disable any file monitoring
sv: Sätt till false för att helt inaktivera filövervakning

en: Set to true to enable indexing CDs, DVDs, and generally optical media (if removable devices are not indexed, optical discs won’t be either)
sv: Sätt till true (sant) för att aktivera indexering av cd-skivor, dvd-skivor och allmän optisk media (om flyttbara enheter inte indexeras gäller detsamma för optiska enheter)

en: Set to true to enable indexing mounted directories for removable devices.
sv: Sätt till true (sant) för att aktivera indexering av monterade kataloger för flyttbara enheter.

en: Set to true to index while running on battery
sv: Sätt till true (sant) för att indexera vid batteridrift

en: Set to true to index while running on battery for the first time only
sv: Sätt till true (sant) för att indexera vid batteridrift endast första gången

en: Show URNs for results (doesn’t apply to --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)
sv: Visa URN:er för resultat (gäller inte för --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)

en: Show files associated with each tag (this is only used with --list)
sv: Visa filer associerade med varje tagg (denna används endast med --list)

en: Show full namespaces (i.e. don’t use nie:title, use full URLs)
sv: Visa fullständiga namnrymder (använd alltså inte nie:title, använd fullständiga URL:er)

en: Show plain text content if available for resources
sv: Visa textinnehåll om tillgängligt för resurser

en: Show statistics for current index / data set
sv: Visa statistik om aktuellt index/ data

en: Simplify the words to their root to provide more results. E.g. “shelves” and “shelf” to “shel”
sv: Förenkla orden till deras ordstam för att få fler resultat. T.ex. ”hyllor” och ”hylla” till ”hyll”

en: Software
sv: Program

en: Software Categories
sv: Programkategorier

en: Starting miners…
sv: Startar insamlare…

en: Starts miners
sv: Startar insamlare

en: Statistics:
sv: Statistik:

en: TAG
sv: TAGG

en: Tag was added successfully
sv: Taggen lades till

en: Tag was removed successfully
sv: Taggen togs bort

en: Tagged
sv: Taggad

en: Tags (shown by name)
sv: Taggar (visade efter namn)

en: Text file allowlist
sv: Tillåtelselista för textfiler

en: The --and-operator option can only be used with --list and tag label arguments
sv: Flaggan --and-operator kan endast användas med --list och taggetikettargument

en: The --description option can only be used with --add
sv: Flaggan --description kan endast användas med --add

en: The --list option is required for --show-files
sv: Flaggan --list krävs för --show-files

en: The indexed data for this file has been deleted and will be reindexed again.
sv: Indexerade data för denna fil har tagits bort och kommer att omindexeras.

en: Threshold in days after which files from removables devices will be removed from database if not mounted. 0 means never, maximum is 365.
sv: Tröskel i dagar då filer på ej monterade flyttbara enheter tas bort från databasen. 0 betyder aldrig, maximalt är 365.

en: Throttle
sv: Bromsvärde

en: Title to use (must be used with --add-feed)
sv: Namn att använda (måste användas med --add-feed)

en: Translate accented characters to the equivalent unaccented. E.g. “Idéa” to “Idea” for improved matching.
sv: Översätt tecken med accent till motsvarande utan accent. T.ex. ”Idé” till ”Ide” för bättre matchning.

en: Unable to retrieve URN for URI
sv: Kunde inte hämta URN för URI

en: Unable to retrieve data for URI
sv: Kunde inte hämta data för URI

en: Unable to retrieve namespace prefixes
sv: Kunde inte hämta namnrymdsprefix

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unrecognized options
sv: Okända flaggor

en: Unsupported serialization format “%s”
sv: Serialiseringsformatet ”%s” stöds inte

en: Untagged
sv: Otaggad

en: Use AND for search terms instead of OR (the default)
sv: Använd AND för söktermer istället för OR (standard)

en: Use OR for search terms instead of AND (the default)
sv: Använd OR för söktermer istället för AND (standard)

en: Use SIGKILL to stop all miners
sv: Använd SIGKILL för att stoppa alla insamlare

en: Use SIGTERM to stop all miners
sv: Använd SIGTERM för att stoppa alla insamlare

en: Wait for FS miner to be done before extracting
sv: Vänta på att FS miner ska vara klar innan extrahering

en: Watch changes to the database in real time (e.g. resources or files being added)
sv: Se ändringar i databasen i realtid (t.ex. resurser eller filer som läggs till)

en: When true, tracker-extract will wait for tracker-miner-fs to be done crawling before extracting meta-data. This option is useful on constrained environment where it is important to list files as fast as possible and can wait to get meta-data later.
sv: Om true (sant) kommer tracker-extract att vänta på att tracker-miner-fs ska vara klar med indexering innan extrahering av metadata. Detta alternativ är användbart i begränsade miljöer där det är viktigt att lista filer så snabbt som möjligt och där metadata kan komma senare.

en: You can not use miner pause and resume switches together
sv: Du kan inte använda växlar för paus och återupptagning samtidigt

en: You can not use the --kill and --terminate arguments together
sv: Du kan inte använda argumenten --kill och --terminate samtidigt

en: You must provide a pause or resume command for the miner
sv: Du måste ange ett kommando för paus eller återuppta för insamlaren

en: You must provide the miner for pause or resume commands
sv: Du måste ange insamlaren för kommandon för paus eller återuppta

en: less than one second
sv: mindre än en sekund

en: perhaps a disabled plugin?
sv: kanske en inaktiverad insticksmodul?

en: search terms
sv: sökvillkor

en: unknown time left
sv: okänd tid återstår

en: — Extract file meta data
sv: — Extrahera filmetadata

en: — start the feeds indexer
sv: — starta webbflödesindexeraren

en: — start the tracker index proxy
sv: — starta proxy för tracker-indexeraren

en: — start the tracker indexer
sv: — starta tracker-indexeraren

en: — start the tracker writeback service
sv: — starta trackers skrivtjänst

en: “%s” is not a directory
sv: ”%s” är inte en katalog
