appstream-glib - en to da translation catalogue (201 entries)

en: ALL
da: ALLE

en: Ability to spend real money in-app
da: Mulighed for at bruge rigtige penge i programmet

en: Add HiDPI icons to the tarball
da: Tilføj HiDPI-ikoner til tarball'en

en: Add a cache ID to each component
da: Tilføj et cache-id til hver komponent

en: Add a language to a source file
da: Tilføj et sprog til en kildefil

en: Add a provide to a source file
da: Tilføj en leverandør til en kildefil

en: Add encoded icons to the XML
da: Tilføj kodede ikoner til XML'en

en: Added
da: Tilføjet

en: Adults Only
da: Kun for voksne

en: Alias to %s
da: Alias til %s

en: AppStream Utility
da: AppStream-redskab

en: Brief artistic nudity
da: Kortvarig kunstnerisk nøgenhed

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cartoon characters in aggressive conflict
da: Tegneseriefigurer i aggressiv konflikt

en: Cartoon characters in unsafe situations
da: Tegneseriefigurer i farlige situationer

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
da: Karakterer, som er nemme at skelne fra virkeligheden, i aggressiv konflikt

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
da: Karakterer, som er nemme at skelne fra virkeligheden, i farlige situationer

en: Check installed application data
da: Tjek installerede programdata

en: Checking for the latest application version
da: Søger efter den seneste version af programmet

en: Command not found, valid commands are:
da: Kommandoen blev ikke fundet, gyldige kommandoer er:

en: Compare the contents of two AppStream files
da: Sammenlign indholdet af to AppStream-filer

en: Compare version numbers
da: Sammenlign versionsnumre

en: Conversion %s to %s is not implemented
da: Konvertering af %s til %s er ikke implementeret

en: Convert an AppData file to NEWS format
da: Konvertér en AppData-fil til NEWS-format

en: Convert an NEWS file to AppData format
da: Konvertér en NEWS-fil til AppData-format

en: Converts AppStream metadata from one version to another
da: Konverterer AppStream-metadata fra en version til en anden

en: Create an CSV status document
da: Opret et CSV-statusdokument

en: Create an HTML matrix page
da: Opret en HTML-matriksside

en: Create an HTML status page
da: Opret en HTML-statusside

en: Creates an example AppData file from a .desktop file
da: Opretter en eksempel AppData-fil fra en .desktop-fil

en: Dead human remains that are exposed to the elements
da: Ligdele i forfald

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
da: Skildringer af blodsudgydelser og lemlæstelse af kropsdele

en: Depictions of modern-day human desecration
da: Fremstilling af nutidig vanhelligelse

en: Depictions of modern-day slavery
da: Fremstilling af nutidigt slaveri

en: Depictions of or references to historical desecration
da: Fremstilling af eller referencer til historisk vanhelligelse

en: Depictions of or references to historical slavery
da: Fremstilling af eller referencer til historisk slaveri

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
da: Skildringer af realistiske karakterer i aggressiv konflikt

en: Direct references to adultery
da: Direkte referencer til utroskab

en: Direct references to prostitution
da: Direkte referencer til prostitution

en: Discrimination designed to cause emotional harm
da: Diskriminering med følelsesmæssig skade som formål

en: Display application search tokens
da: Vis symboler for programsøgning

en: Do not compress the icons into a tarball
da: Komprimer ikke ikonerne til en tarball

en: Do not use network access
da: Brug ikke netværksadgang

en: Done!
da: Færdig!

en: Dumps the applications in the AppStream metadata
da: Dumper programmerne i AppStream-metadataene

en: Early Childhood
da: Småbørn

en: Enable profiling
da: Aktivér profilering

en: Error creating output directory
da: Fejl ved oprettelse af outputmappe

en: Error loading AppData file
da: Fejl ved indlæsning af AppData-fil

en: Error loading desktop file
da: Fejl ved indlæsning af skrivebordsfil

en: Error parsing kudos
da: Fejl ved fortolkning af kudos

en: Error parsing provides
da: Fejl ved fortolkning af leverandører

en: Error parsing translations
da: Fejl ved fortolkning af oversættelser

en: Error saving AppStream file
da: Fejl ved gemning af AppStream-fil

en: Everyone
da: Alle

en: Everyone 10+
da: 10+

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
da: Eksplicit diskriminering baseret på køn, seksualitet, race eller religion

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
da: Eksplicitte referencer til specifikke brands eller varemærkede produkter

en: Exports the agreement to text
da: Eksportér aftalen til tekst

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: Failed to add package
da: Kunne ikke tilføje pakke

en: Failed to generate metadata
da: Kunne ikke oprette metadata

en: Failed to open packages
da: Kunne ikke åbne pakker

en: Failed to parse arguments
da: Kunne ikke fortolke argumenter

en: Failed to set up builder
da: Kunne ikke sætte byggeren op

en: File format '%s' cannot be upgraded
da: Filformatet '%s' kan ikke opgraderes

en: Format not recognised
da: Formatet genkendes ikke

en: Gambling on random events using tokens or credits
da: Hasardspil om tilfældige lejligheder, med brug af spille-tokens eller kredit

en: Gambling using real money
da: Hasardspil med rigtige penge

en: Gambling using “play” money
da: Hasardspil med “legetøjs”-penge

en: General
da: Generelt

en: Generate a GUID from an input string
da: Genererer et GUID fra en inputstreng

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
da: Visuel fremstilling af ligskænding

en: Graphic depictions of modern-day desecration
da: Visuel fremstilling af nutidig vanhelligelse

en: Graphic depictions of modern-day slavery
da: Visuel fremstilling af nutidigt slaveri

en: Graphic depictions of the act of adultery
da: Visuel fremstilling af utroskab

en: Graphic depictions of the act of prostitution
da: Visuel fremstilling af prostitution

en: Graphic sexual behavior
da: Visuel fremstilling af seksuel opførsel

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
da: Visuel fremstilling af seksuel opførsel mellem mennesker af samme køn

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
da: Visuel fremstilling af vold som er nemt at skelne fra virkeligheden

en: Graphic violence involving cartoon characters
da: Visuel fremstilling af vold som involverer tegneseriefigurer

en: Graphic violence involving realistic characters
da: Visuel fremstilling af vold som involverer realistiske karakterer

en: Ignore certain types of veto
da: Ignorer bestemte typer veto

en: Import a file to AppStream markup
da: Importér en fil til AppStream-opmærkning

en: Include failed results in the output
da: Inkluder mislykkede resultater i outputtet

en: Incorporate extra metadata from an external file
da: Inkorporer ekstra metadata fra en ekstern fil

en: Indirect references to adultery
da: Indirekte referencer til utroskab

en: Indirect references to homosexuality
da: Indirekte referencer til homoseksualitet

en: Indirect references to prostitution
da: Indirekte referencer til prostitution

en: Installs AppStream metadata
da: Installerer AppStream-metadata

en: Installs AppStream metadata with new origin
da: Installerer AppStream-metadata med ny oprindelse

en: Invalid desktop filename
da: Ugyldige skrivebordsfilnavne

en: Kissing between people of the same gender
da: Personer af samme køn som kysser

en: List applications not backed by packages
da: Vis programmer som ikke er bakket op af pakker

en: Mature
da: Voksne

en: Mature or sexual humor
da: Voksen- eller seksuel humor

en: Merge several files to an AppStream file
da: Sammenlæg flere filer til en AppStream-fil

en: Mild or infrequent use of profanity
da: Lettere eller sjælden brug af bandeord

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
da: Lettere realistiske karakterer i farlige situationer

en: Mirror upstream screenshots
da: Spejl skærmbilleder fra opstrøm

en: Moderate use of profanity
da: Moderat brug af bandeord

en: Moderated chat functionality between users
da: Modereret chat-funktionalitet mellem brugere

en: Modify an AppData file
da: Rediger en AppData-fil

en: Negativity towards a specific group of people
da: Negativitet mod en specifik gruppe af mennesker

en: New API version
da: Ny API-version

en: No ability to spend money
da: Ingen mulighed for at bruge penge

en: No advertising of any kind
da: Ingen reklamer af nogen art

en: No bloodshed
da: Ingen blodsudgydelser

en: No cartoon violence
da: Ingen tegneserie-vold

en: No desktop applications found
da: Fandt ikke nogen skrivebordsprogrammer

en: No discriminatory language of any kind
da: Intet diskriminerende sprog af nogen art

en: No fantasy violence
da: Ingen fantasy-vold

en: No gambling of any kind
da: Ingen hasardspil af nogen art

en: No inappropriate humor
da: Ingen upassende humor

en: No nudity of any sort
da: Ingen nøgenhed af nogen art

en: No profanity of any kind
da: Ingen bandeord af nogen art

en: No realistic violence
da: Ingen realistisk vold

en: No references to adultery
da: Ingen referencer til utroskab

en: No references to alcohol
da: Ingen referencer til alkohol

en: No references to desecration
da: Ingen referencer til vanhelligelse

en: No references to homosexuality
da: Ingen referencer til homoseksualitet

en: No references to illicit drugs
da: Ingen referencer til ulovlige stoffer

en: No references to or depictions of sexual nature
da: Ingen referencer til eller skildringer af seksuel art

en: No references to prostitution
da: Ingen referencer til prostitution

en: No references to slavery
da: Ingen referencer til slaveri

en: No references to tobacco products
da: Ingen referencer til tobaksvarer

en: No sexual violence
da: Ingen seksuel vold

en: No sexualized characters
da: Ingen seksualiserede personer

en: No sharing of physical location with other users
da: Ingen deling af fysisk placering med andre brugere

en: No sharing of social network usernames or email addresses
da: Ingen deling af brugernavne eller e-mailadresser fra sociale netværk

en: No sharing of user information with third parties
da: Ingen deling af brugerinformation med tredjeparter

en: No visible dead human remains
da: Ingen synlige ligdele

en: No way to chat with other users
da: Ingen mulighed for at chatte med andre brugere

en: No way to talk with other users
da: Ingen mulighed for at tale med andre brugere

en: Not enough arguments, expected file.xml
da: Ikke nok argumenter, ventede fil.xml

en: Not enough arguments, expected old.xml new.xml version
da: Ikke nok argumenter, ventede gammel.xml ny.xml version

en: Old API version
da: Gamle API-version

en: Overtly sexualized human characters
da: Åbenlyst seksualiserede personer

en: Parsed %u/%u files...
da: Fortolkede %u/%u filer ...

en: Please review the file and fix any 'FIXME' items
da: Gennemse venligst filen og ret eventuelle 'FIXME'-punkter

en: Processing application
da: Behandler program

en: Prolonged nudity
da: Længerevarende nøgenhed

en: Provocative references or depictions
da: Provokerende referencer eller skildringer

en: Rape or other violent sexual behavior
da: Voldtægt eller anden voldelig seksuel opførsel

en: Realistic bloodshed
da: Realistiske blodsudgydelser

en: References to alcoholic beverages
da: Referencer til alkoholiske drikke

en: References to illicit drugs
da: Referencer til ulovlige stoffer

en: References to tobacco products
da: Referencer til tobaksvarer

en: Removed
da: Fjernet

en: Replace screenshots in source file
da: Erstat skærmbilleder i kildefil

en: Saving AppStream
da: Gemmer AppStream

en: Saving icon
da: Gemmer ikon

en: Scanning packages...
da: Skanner pakker ...

en: Scantily clad human characters
da: Sparsomt påklædte personer

en: Search for AppStream applications
da: Søg efter AppStream-programmer

en: Search for AppStream applications by category name
da: Søg efter AppStream-programmer efter kategorinavn

en: Search for AppStream applications by package name
da: Søg efter AppStream-programmer efter programnavn

en: Set the basenames of the output files
da: Angiv grundnavnene for outputfilerne

en: Set the cache directory
da: Angiv cache-mappe

en: Set the icons directory
da: Angiv ikonmappen

en: Set the logging directory
da: Angiv logningsmappen

en: Set the minimum icon size in pixels
da: Angiv den mindste ikonstørrelse i pixels

en: Set the number of threads
da: Angiv antallet af tråde

en: Set the old metadata location
da: Angiv den gamle metadataplacering

en: Set the origin name
da: Angiv oprindelsesnavn

en: Set the output directory
da: Angiv outputmappen

en: Set the packages directory
da: Angiv pakkemappen

en: Set the prefix
da: Angiv præfikset

en: Set the temporary directory
da: Angiv den midlertidige mappe

en: Sexual references or depictions
da: Seksuelle referencer eller skildringer

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
da: Deling af diagnostiske data som ikke lader andre identificere brugeren

en: Sharing information that lets others identify the user
da: Deling af information som lader andre identificere brugeren

en: Sharing physical location with other users
da: Deler fysisk placering med andre brugere

en: Sharing social network usernames or email addresses
da: Deling af brugernavne eller e-mailadresser fra sociale netværk

en: Show all installed AppStream applications
da: Vis alle installerede AppStream-programmer

en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra fejlretningsinformation

en: Show version
da: Vis version

en: Slapstick humor
da: Slapstick-humor

en: Split an AppStream file to AppData and Metainfo files
da: Opdel en AppStream-fil i AppData- og Metainfo-filer

en: Strong or frequent use of profanity
da: Stærk eller udbredt brug af bandeord

en: Test a regular expression
da: Test et regulært udtryk

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
da: Ubegrænset lyd- eller video-chat-funktionalitet mellem brugere

en: Uncontrolled chat functionality between users
da: Ubegrænset chat-funktionalitet mellem brugere

en: Uninstalls AppStream metadata
da: Afinstallerer AppStream-metadata

en: Unrealistic bloodshed
da: Urealistiske blodsudgydelser

en: Upgrade AppData metadata to the latest version
da: Opgrader AppData-metadata til den seneste version

en: Use of alcoholic beverages
da: Brug af alkoholiske drikke

en: Use of illicit drugs
da: Brug af ulovlige stoffer

en: Use of tobacco products
da: Brug af tobaksvarer

en: User-to-user interactions without chat functionality
da: Bruger til bruger-interaktioner uden chatfunktionalitet

en: Users are encouraged to donate real money
da: Brugere opfordres til at donere virkelige penge

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
da: Brugere opfordres til at købe specifikke ting fra den virkelige verden

en: Validate an AppData or AppStream file
da: Valider en AppData- eller AppStream-fil

en: Validate an AppData or AppStream file (relaxed)
da: Valider en AppData- eller AppStream-fil (afslappet)

en: Validate an AppData or AppStream file (strict)
da: Valider en AppData- eller AppStream-fil (striks)

en: Validation failed
da: Validering mislykkedes

en: Validation of files failed
da: Validering af filer mislykkedes

en: Visible dead human remains
da: Synlige ligdele

en: Vulgar or bathroom humor
da: Toilet- eller vulgær humor

en: Watch AppStream locations for changes
da: Hold øje med ændringer i AppStream-placeringer

en: check an installed application
da: tjek et installeret program
