cpufrequtils 006 - en to ka translation catalogue (152 entries)

en: 	 -h: print this help
ka: 	 -h: ამ დახმარების გამოტანა

en: 	 -i: time interval to measure for in seconds (default 1)
ka: 	 -i: გასაზომი დროის ინტერვალი, წამებში (ნაგულისხმები მნიშვნელობაა 1)

en: 	 -l: list available CPU sleep monitors (for use with -m)
ka: 	 -l: CPU-ის ძილის მონიტორების სიის გამოტანა (განკუთვნილია -m -სთან ერთად გამოსაყენებლად)

en: 	 -m: show specific CPU sleep monitors only (in same order)
ka: 	 -m: მხოლოდ მითითებული CPU-ის ძილის მონიტორების ჩვენება (იგივე მიმდევრობით)

en: 	 -t: show CPU topology/hierarchy
ka: 	 -t: CPU -ის ტოპოლოგიის/იერარქიის ჩვენება

en: 	 -v: be more verbose
ka: 	 -v: დამატებითი ინფორმაციის გამოტანა

en: 
    Passing no option will show all info, by default only on core 0
ka: 
    მნიშვნელობის არ-გადაცემის შემთხვევაში ნაჩვენები იქნება სრული ინფორმაცია. ნაგულისხმევად მხოლოდ ნულოვან ბირთვზე

en: 
    Some subcommands can make use of the -c cpulist option.
ka: 
    ზოგიერთ ქვებრძანებას შეუძლია -c cpu-ებისსია პარამეტრი გამოიყენოს.

en: 
    Use cpupower help subcommand for getting help for above subcommands.
ka: 
    ზემოთ მოყვანილი ქვებრძანებების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად გამოიყენეთ cpupower help ქვებრძანების_სახელი.

en:           minimum CPU frequency  -  maximum CPU frequency  -  governor
ka:           CPU-ის მინიმალური სიხშირე  -  CPU-ის მაქსიმალური სიხშირე  -  მმართველი

en:     Active: %s
ka:     აქტიური: %s

en:     Boost States: %d
ka:     პიკის მდგომარეობები: %d

en:     C%d:                  type[C%d]
ka:     C%d:                  ტიპი[C%d]

en:     Pstate-P%d:  %luMHz
ka:     Pstate-P%d:  %luმჰც

en:     Pstate-Pb%d: %luMHz (boost state)
ka:     Pstate-Pb%d: %luმჰც (პიკში)

en:     Supported: %s
ka:     მხარდაჭერილია: %s

en:     Total States: %d
ka:     სულ მდგომარეობები: %d

en:   -a, --affected-cpus  Determines which CPUs need to have their frequency
                           coordinated by software *
ka:   -a, --affected-cpus  განსაზღვრავს, რომელი CPU-ებს სჭირდებათ მათი სიხშირის
                           პროგრამული კოორდინაცია *

en:   -b, --boost          Checks for turbo or boost modes  *
ka:   -b, --boost          ტურბო და პიკური რეჟიმების შემოწმება  *

en:   -b, --perf-bias    Gets CPU's power vs performance policy on some
                               Intel models [0-15], see manpage for details
ka:   -b, --perf-bias [VAL]    Intel-ის ზოგიერთ მოდელზე [0-15] CPU-ის კვებასა და წარმადობას შორის დამოკიდებულების მიღება
                               მეტი დეტალისთვის იხილეთ სახელმძღვანელო (manpage)

en:   -b, --perf-bias [VAL]    Sets CPU's power vs performance policy on some
                               Intel models [0-15], see manpage for details
ka:   -b, --perf-bias [VAL]    Intel-ის ზოგიერთ მოდელზე [0-15] CPU-ის კვებასა და წარმადობას შორის დამოკიდებულების დაყენება
                               მეტი დეტალისთვის იხილეთ სახელმძღვანელო (manpage)

en:   -d FREQ, --min FREQ      new minimum CPU frequency the governor may select
ka:   -d FREQ, --min FREQ      CPU-ის ახალი მინიმალური სიხშირე, რომელიც მმართველს შეუძლია, აირჩიოს

en:   -d, --driver         Determines the used cpufreq kernel driver *
ka:   -d, --driver         ბირთვის მიერ გამოყენებული cpufreq -ის დრაივერი *

en:   -e, --debug          Prints out debug information [default]
ka:   -e, --debug          გამართვის ინფორმაციის ჩვენება [ნაგულისხმები]

en:   -f FREQ, --freq FREQ     specific frequency to be set. Requires userspace
                               governor to be available and loaded
ka:   -f FREQ, --freq FREQ     მითითებული სიხშირის დაყენება. საჭიროა, მომხმარებლის სივრცეში გაშვებული
                               მმართველი ხელმისაწვდომი და ჩატვირთული იყოს

en:   -f, --freq           Get frequency the CPU currently runs at, according
                           to the cpufreq core *
ka:   -f, --freq          სიხშირის მიღება, რომლითაც CPU ამჟამად მუშაობს, 
                           cpufreq ბირთვის შესაბამისად *

en:   -g GOV, --governor GOV   new cpufreq governor
ka:   -g GOV, --governor GOV   cpufreq-ის ახალი მმართველი

en:   -g, --governors      Determines available cpufreq governors *
ka:   -g, --governors      cpufreq-ის ხელმისაწვდომი მმართველების დადგენა *

en:   -h, --help               Prints out this screen
ka:   -h, --help           ამ ეკრანის გამოტანა

en:   -h, --help           Prints out this screen
ka:   -h, --help           ამ ეკრანის გამოტანა

en:   -l, --hwlimits       Determine the minimum and maximum CPU frequency allowed *
ka:   -l, --hwlimits       CPU-ის მინიმალური და მაქსიმალური დასაშვები სიხშირის განსაზღვრა *

en:   -m, --human          human-readable output for the -f, -w, -s and -y parameters
ka:   -m, --human           -f, -w, -s და -y პარამეტრების გამოტანის ადამიანისთვის გასაგებ ფორმატში ჩვენება

en:   -m, --sched-mc     Gets the kernel's multi core scheduler policy.
ka:   -m, --sched-mc     ბირთვის მრავალბირთვიანობის მგეგმავის პოლიტიკის მიღება.

en:   -m, --sched-mc  [VAL]    Sets the kernel's multi core scheduler policy.
ka:   -m, --sched-mc   [VAL]     ბირთვის მრავალბირთვიანობის მგეგმავის პოლიტიკის დაყენება.

en:   -o, --proc           Prints out information like provided by the /proc/acpi/processor/*/power
                           interface in older kernels
ka:   -o, --proc           გამოაქვს ინფორმაცია, როგორც ის /proc/acpi/processor/*/power ფაილშია აღწერილი.
                           ინტერფეისი ძველ ბირთვებში იყო ხელმისაწვდომი

en:   -o, --proc           Prints out information like provided by the /proc/cpufreq
                           interface in 2.4. and early 2.6. kernels
ka:   -o, --proc           გამოიტანს ინფორმაციას, რომელიც /proc/cpufreq-ის მიერაა მოწოდებული.
                           ეს ინტერფეისი 2.4. და ადრეულ 2.6. ბირთვებში იყო ხელმისაწვდომი

en:   -p, --policy         Gets the currently used cpufreq policy *
ka:   -p, --policy         cpufreq -ის ამჟამად გამოყენებული პოლიტიკის მიღება*

en:   -r, --related            Switches all hardware-related CPUs
ka:   -r, --related            ყველა აპარატურულად-დაავშირებული CPU-ის გადართვა

en:   -r, --related-cpus   Determines which CPUs run at the same hardware frequency *
ka:   -r, --related-cpus   განსაზღვრავს, რომელი CPU-ები მუშაობს ერთი და იგივე აპარატურულ სიხშირეზე *

en:   -s, --sched-smt    Gets the kernel's thread sibling scheduler policy.
ka:   -s, --sched-smt    ბირთვის ნაკადის დის მგეგმავის პოლიტიკის მიღება.

en:   -s, --sched-smt [VAL]    Sets the kernel's thread sibling scheduler policy.
ka:   -s, --sched-smt  [VAL]    ბირთვის ნაკადის დის მგეგმავის პოლიტიკის დაყენება.

en:   -s, --silent         Only show general C-state information
ka:   -s, --silent         მხოლოდ ზოგადი C-state -ის ინფორმაციის ჩვენება

en:   -s, --stats          Shows cpufreq statistics if available
ka:   -s, --stats          cpufreq -ის სტატისტიკის ჩვენება, თუ ის ხელმისაწვდომია

en:   -u FREQ, --max FREQ      new maximum CPU frequency the governor may select
ka:   -u FREQ, --max FREQ      CPU-ის ახალი მაქსიმალური სიხშირე, რომელიც მმართველს შეუძლია, აირჩიოს

en:   -w, --hwfreq         Get frequency the CPU currently runs at, by reading
                           it from hardware (only available to root) *
ka:   -w, --hwfreq         სიხშირის მიღება, რომლითაც CPU ახლა მუშაობს, მნიშვნელობის
                           პირდაპირ აპარატურიდან წაკითხვით (საჭიროა root-ის პრივილეგიები) *

en:   -y, --latency        Determines the maximum latency on CPU frequency changes *
ka:   -y, --latency        CPU -ის სიხშირის ცვლილების მაქსიმალური დაყოვნების დადგენა *

en:   CPUs which need to have their frequency coordinated by software:
ka:   CPU-ები, რომლებსაც მათი სიხშირის პროგრამული კოორდინაცია სჭირდებათ:

en:   CPUs which run at the same hardware frequency:
ka:   CPU-ები, რომლებიც ერთი და იგივე აპარატურულ სიხშირეზე მუშაობენ:

en:   available cpufreq governors:
ka:   cpufreq -ის ხელმისაწვდომი მმართველები:

en:   available frequency steps:
ka:   ხელმისაწვდომი სიხშირის ბიჯები:

en:   boost state support:
ka:   პიკის მდგომარეობის მხარდაჭერა:

en:   cpufreq stats:
ka:   cpufreq -ის სტატისტიკა:

en:   current CPU frequency is
ka:   CPU-ის მიმდინარე სიხშირეა

en:   current policy: frequency should be within
ka:   მიმდინარე პოლიტიკა: სიხშირის დიაპაზონია

en:   driver: %s
ka:   დრაივერი: %s

en:   hardware limits:
ka:   აპარატურული ლიმიტები:

en:   maximum transition latency:
ka:   მაქსიმალური გარდამავალი დაყოვნება:

en:   no or unknown cpufreq driver is active on this CPU
ka:  ამ CPU-ზე cpufreq-ის დრაივერი უცნობია, ან არ არსებობს

en:  (asserted by call to hardware)
ka:  (დამტკიცებულია აპარატურული გადამოწმებით)

en:  *is offline
ka:  *გათიშულია

en:  all supported monitors are shown
ka:  ნაჩვენები იქნება ყველა მხარდაჭერილი მონიტორი

en:  and
ka:  და

en: %s took %.5f seconds and exited with status %d
ka: %s-ს %.5f წამი დასჭირდა და მუშაობა სტატუსით %d დაასრულა

en: %s: max monitor name length (%d) exceeded
ka: %s: მონიტორის სახელის მაქსიმალური სიგრძე (%d) გადაჭარბებულია

en: --perf-bias param out of range [0-%d]
ka: --perf-bias პარამეტრი დიაპაზონიდან [0-%d]

en: --sched-mc param out of range [0-%d]
ka: --sched-mc პარამეტრი დიაპაზონიდან [0-%d]

en: --sched-smt param out of range [0-%d]
ka: --sched-smt პარამეტრი დიაპაზონიდან [0-%d]

en: 2. The -f FREQ, --freq FREQ parameter cannot be combined with any other parameter
       except the -c CPU, --cpu CPU parameter
    3. FREQuencies can be passed in Hz, kHz (default), MHz, GHz, or THz
       by postfixing the value with the wanted unit name, without any space
       (FREQuency in kHz =^ Hz * 0.001 =^ MHz * 1000 =^ GHz * 1000000).
ka: 2. The -f FREQ, --freq FREQ პარამეტრის შეთავსება შეუძლებელია სხვა პარამეტრებთან,
       -c CPU, --cpu CPU -ის გარდა
    3. სიხშირეების გადაცემა შეიძლება ჰერცებში (hz), კილოჰერცებში, (KHz) (ნაგულისხმები), მეგაჰერცებში (MHz), GHz და THz.
       რიცხვის შემდეგ შესაბამისი ერთეულის, გამოტოვების გარეშე, მიწერით
       (სიხშირე in kHz(კილოჰერცი) =^ Hz(ჰერცი) * 0.001 =^ MHz(მეგაჰერცი) * 1000 =^ GHz(გიგაჰერცი) * 1000000).

en: Analyzing CPU %d:
ka: %d-ე CPU -ის ანალიზი:

en: At least one parameter out of -f/--freq, -d/--min, -u/--max, and
    -g/--governor must be passed
ka: საჭიროა -f/--freq, -d/--min, -u/--max, and
    -g/--governor პარამეტრებიდან ერთის გადაცემა მაინც

en: Available idle states:
ka: ხელმისაწვდომი უქმე მდგომარეობები:

en: Available monitor %s needs root access
ka: ხელმისაწვდომ მონიტორს (%s) root-ის წვდომს სჭირდება

en: Average Frequency (including boost) in MHz
ka: საშუალო სიხშირე (პიკურის ჩათვლით) მეგაჰერცებში

en: CPU %u: Can't read C-state info
ka: CPU %u: C-state -ის ინფორმაციის წაკითხვის შეცდომა

en: CPU %u: Can't read idle state info
ka: CPU %u: უქმი მდგომარეობის ინფორმაციის წაკითხვა შეუძლებელია

en: CPU %u: No idle states
ka: CPU %u: უქმი მდგომარეობების გარეშე

en: CPUidle driver: %s
ka: CPUidle -ის დრაივერი: %s

en: CPUidle governor: %s
ka: CPUidle მმართველი: %s

en: Cannot read number of available processors
ka: ხელმისაწვდომი პროცესორების რიცხვის წაკითხვა შეუძლებელია

en: Could not determine cpuidle driver
ka: CPUidle-ის დრაივერის დადგენის შეცდომა

en: Could not determine cpuidle governor
ka: CPUidle-ის მმართველის დადგენის შეცდომა

en: Could not determine max idle state %u
ka: მაქსიმალური უქმე მდგომარეობის %u დადგენის შეცდომა

en: Could not read perf-bias value
ka: შეცდომა perf-bias -ის მნიშვნელობის წაკითხვისას

en: Couldn't count the number of CPUs (%s: %s), assuming 1
ka: CPU-ების (%s: %s) რაოდენობის მიღების შეცდომა. ჩაითვლება, რომ უდრის 1-ს

en: Duration: %llu
ka: ხანგრძლივობა: %llu

en: Error parsing cpu list
ka: CPU-ების სიის დამუშავების შეცდომა

en: Error setting new values. Common errors:
    - Do you have proper administration rights? (super-user?)
    - Is the governor you requested available and modprobed?
    - Trying to set an invalid policy?
    - Trying to set a specific frequency, but userspace governor is not available,
       for example because of hardware which cannot be set to a specific frequency
       or because the userspace governor isn't loaded?
ka: ახალი მნიშვნელოების დაყენება შეუძლებელია. ხშირად დაშვებული შეცდომებია:
    - გაქვთ თუ არა ადმინისტრატორის უფლებები? (მომხმარებელი root)
    - არის თუ არა მოთხოვნილი მმართველი ხელმისაწვდომი და შესაბამისი მოდული modprobe-ით ჩატვირთული?
    - ცდილობთ დააყენოთ არასწორი პოლიტიკა?
    - ცდილობთ დააყენოთ განსაზღვრული სიხშირე მაშინ, როცა მომხმარებლის სივრცის მმართველი ხელმიუწვდომელია.
      მაგალითად აპარატურის გამო, რომელსაც მითითებული სიხშირის დაყენება არ შეუძლია,
      ან იქნებ მომხმარებლის სივრცის მმართველი ჩატვირთული არაა?

en: Error setting perf-bias value on CPU %d
ka: %d-ე CPU-ზე perf-bias -ის მნიშვნელობის დაყენების შეცდომა

en: Error setting sched-mc %s
ka: შეცდომა sched-mc -ის დაყენებისას: %s

en: Error setting sched-smt %s
ka: შეცდომა sched-smt-ის დაყენებისას: %s

en: Error while evaluating Boost Capabilities on CPU %d -- are you root?
ka: შეცდომა %d-ე CPU-ის პიკური დატვირთვის მართვის შესაძლებლობების შეფასებისას -- გაქვთ თუ არა root პრივილეგიები?

en: Flags/Description: %s
ka: ალმები/აღწერა: %s

en: For the arguments marked with *, omitting the -c or --cpu argument is
    equivalent to setting it to zero
ka: არგუმენტებისთვის, რომლებიც *-ით არიან მონიშნულები, -c/--cpu 
    არგუმენტის გამოტოვება მის ნულოვან მნიშვნელობაზე დაყენებას უდრის

en: If no argument or only the -c, --cpu parameter is given, debug output about
    cpufreq is printed which is useful e.g. for reporting bugs.
ka: თუ არგუმენტები საერთოდ არ გადაცემულა ან გადაცემულია -c ან --cpu, მოხდება cpufreq-ის
    დრაივერის დამატებითი შეტყობინებების გამოტანა, რომელიც გამართვისთვისაა საჭირო.

en: Intel's performance bias setting needs root privileges
ka: Intel-ის წარმადობის bias-ის დაყენებას root-ის პრივილეგიები სჭირდება

en: Latency: %lu
ka: დაყოვება: %lu

en: Look at the general cpupower manpage how to use it
ka: გამოყენების ინსტრუქციისთვის cpupower-ის სახელმძღვანელოში (manpage) ჩაიხედეთ

en: Monitor "%s" (%d states) - Might overflow after %u s
ka: მონიტორი "%s" (%d მდგომარეობა) - გადაივსება %u წამის შემდეგ

en: Monitor %s, Counter %s has no count function. Implementation error
ka: მონიტორი %s, მთვლელი %s. დათვლის ფუნქცია არ გააჩნია. განხორციელების შეცდომა

en: No HW Cstate monitors found
ka: აპარატურული C-მდგომარეობის მონიტორები ვერ ვიპოვე

en: No matching monitor found in %s, try -l option
ka: %s-ში აღწერილი მონიტორი ვერ ვიპოვე. სცადეთ -l პარამეტრი

en: North Bridge P1 boolean counter (returns 0 or 1)
ka: ჩრდილო ხიდის P1 ლოგიკური მთვლელი (აბრუნებს 0 ან 1-ს)

en: Notes:
    1. Omitting the -c or --cpu argument is equivalent to setting it to "all"
ka: შენიშვნა:
    1. -c/--cpu პარამეტრის გამოტოვება იგივეა, რაც "all" (ყველას) მითითება

en: Number of idle states: %d
ka: უქმე მდგომარეობების რაოდენობა: %d

en: Options:
ka: პარამეტრები:

en: Package in sleep state (PC1 or deeper)
ka: პაკეტი ძილის მდგომარეობაში (PC1 ან ღრმა)

en: Processor Core C3
ka: პროცესორის ბირთვი C3

en: Processor Core C6
ka: პროცესორის ბირთვი C6

en: Processor Core C7
ka: პროცესორის Core C7

en: Processor Core in an idle state
ka: პროცესორის ბირთვი უქმ მდგომარეობაში არაა

en: Processor Core not idle
ka: პროცესორის ბირთვი უქმი არაა

en: Processor Package C1
ka: პროცესორის პაკეტი C1

en: Processor Package C2
ka: პროცესორის პაკეტი C2

en: Processor Package C3
ka: პროცესორის პაკეტი C3

en: Processor Package C6
ka: პროცესორის პაკეტი C6

en: Processor Package C7
ka: პროცესორის პაკეტი C7

en: Report errors and bugs to %s, please.
ka: გთხოვთ, შეცდომების შესახებ გვაცნობეთ აქ; %s.

en: Setting cpu: %d
ka: CPU-ის დაყენება: %d

en: Subcommand %s needs root privileges
ka: ქვებრძანებას %s root-ის პრივილეგიები სჭირდება

en: Supported subcommands are:
ka: ხელმისაწვდომი ქვებრძანებებია:

en: System does not support Intel's performance bias setting
ka: სისტემას intel-ის performance bias-ის დაყენების მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: System's multi core scheduler setting:
ka: სისტემის მრავალბირთვიანობის მმართველის პარამეტრი:

en: System's thread sibling scheduler setting:
ka: სისტემის ნაკადის დის მართვის პარამეტრი:

en: The argument passed to this tool can't be combined with passing a --cpu argument
ka: ამ პროგრამისთვის გადაცემული არგუმენტის --cpu არგუმენტთან გადაცემა ერთად არ შეიძლება

en: The governor "%s" may decide which speed to use
                      within this range.
ka: მმართველს "%s" შეუძლია გადაწყვიტოს, რომელი სიჩქარე გამოიყენოს
                                                             ამ დიაპაზონიდან.

en: Usage: %lu
ka: გამოყენება: %lu

en: Usage: cpupower freqinfo [options]
ka: გამოყენება: cpupower freqinfo [პარამეტრები]

en: Usage: cpupower frequency-set [options]
ka: გამოყენება: cpupower frequency-set [პარამეტრები]

en: Usage: cpupower idleinfo [options]
ka: გამოყენება: cpupower idleinfo [პარამეტრები]

en: Usage: cpupower info [ -b ] [ -m ] [ -s ]
ka: გამოყენება: cpupower info [ -b ] [ -m ] [ -s ]

en: Usage: cpupower set [ -b val ] [ -m val ] [ -s val ]
ka: გამოყენება: cpupower set [ -b მნიშვნ ] [ -m მნიშვნ ] [ -s მნიშვნ ]

en: You can't specify more than one --cpu parameter and/or
    more than one output-specific argument
ka: ერთ --cpu პარამეტრზე ან/და ერთ გამოტანის-შესატყვისი 
    არგუმენტზე მეტის მითითება აკრძალულია

en: You can't specify more than one output-specific argument
ka: ერთზე მეტი გამოტანის-შესატყვისი არგუმენტის მითითება აკრძალულია

en: active state:            C0
ka: აქტიური მდგომარეობა:            C0

en: analyzing CPU %d:
ka: %d-ე CPU -ის ანალიზი:

en: and read up the subcommand's manpage whether it is supported.
ka: და წაიკითხეთ ქვებრძანების სახელმძღვანელო (manpage), თუ ის მხარდაჭერილია.

en: couldn't analyze CPU %d as it doesn't seem to be present
ka: %d-ე CPU-ის ანალიზი შეუძლებელია. ის არ არსებობს

en: cpupower [ -c cpulist ] subcommand [ARGS]
ka: cpupower [ -c cpu-ებისსია ] ქვებრძანება [არგუმენტები]

en: cpupower monitor: [-h] [ [-t] | [-l] | [-m <mon1>,[<mon2>] ] ] [-i interval_sec | -c command ...]
ka: cpupower monitor: [-h] [ [-t] | [-l] | [-m <mon1>,[<mon2>] ] ] [-i ინტერვალი_წმ | -c ბრძანება ...]

en: cpupower monitor: [-v] [-h] [ [-t] | [-l] | [-m <mon1>,[<mon2>] ] ] [-i interval_sec | -c command ...]
ka: cpupower monitor: [-v] [-h] [ [-t] | [-l] | [-m <mon1>,[<mon2>] ] ] [-i ინტერვალი_წმ | -c ბრძანება ...]

en: duration[%020Lu]
ka: ხანგრძლივობა[%020Lu]

en: invalid or unknown argument
ka: არასწორი ან უცნობი არგუმენტი

en: latency[%03lu]
ka: დაყოვნება[%03lu]

en: maximum allowed latency: %lu usec
ka: მაქსიმალური დასაშვები დაყოვნება: %lu usec

en: no
ka: არა

en: not supported
ka: მხარდაუჭერელია

en: only one of: -t, -l, -m are allowed
    If none of them is passed,
ka: დასაშვებია მხოლოდ ერთ-ერთის: -t, -l ან -m მითითება
    თუ მითითებული არც ერთი არაა,

en: states:
ka: მდგომარეობები:

en: the -f/--freq parameter cannot be combined with -d/--min, -u/--max or
    -g/--governor parameters
ka: პარამეტრი -f/--freq არ შეიძლება-d/--min, -u/--max და
    -g/--governor პარამეტრებთან ერთად იყოს მითითებული

en: usage[%08lu]
ka: გამოყენება[%08lu]

en: wrong, unknown or unhandled CPU?
ka: არასწორი, უცნობი ან არასასურველი CPU?

en: yes
ka: დიახ
