sudoers 1.9.16b1 - en to ro translation catalogue (701 entries)

en: 
    Command allowed
ro: 
    Comandă permisă

en: 
    Command denied
ro: 
    Comandă negată

en: 
    Command unmatched
ro: 
    Comanda nu se potrivește

en: 
    Invalid shell for user %s: %s
ro: 
    Shell nevalid pentru utilizatorul %s: %s

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
ro: 
    Opțiuni:
      -b, --base=dn               baza DN pentru interogări LDAP «sudo»
      -c, --config=fișier_conf    ruta către fișierul de configurare
      -d, --defaults=tip_def      convertește valorile implicite doar pentru tipurile specificate
      -e, --expand-aliases        extinde numele de alias la conversie
      -f, --output-format=format  stabilește formatul de ieșire: JSON, LDIF sau „sudoers”
      -i, --input-format=format   stabilește formatul de intrare: LDIF sau „sudoers”
      -I, --increment=num         cantitate cu care se mărește fiecare sudoOrder
      -h, --help                  afișează mesajul de ajutor și iese
      -m, --match=filtru          convertește doar intrările care se potrivesc cu filtrul
      -M, --match-local           filtrul de potrivire utilizează baze de date cu parole și grupuri
      -o, --output=fișier_ieșire  scrie „sudoers” convertit, la fișier_ieșire
      -O, --order-start=num       punctul de pornire pentru primul sudoOrder
      -p, --prune-matches         elimină utilizatori, grupuri și gazde care nu se potrivesc
      -P, --padding=num           completarea de bază pentru incrementarea sudoOrder
      -s, --suppress=secțiuni     suprimă ieșirea anumitor secțiuni
      -V, --version               afișează informația versiunii și iese

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -I, --no-includes        do not edit include files
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
ro: 
    Opțiuni:
      -c, --check              modul doar verifică
      -f, --file=sudoers       specifică locația fișierului „sudoers”
      -h, --help               afișează mesajul de ajutor și iese
      -I, --no-includes        nu editează fișierele „include”
      -q, --quiet              mesaje de eroare de sintaxă mai puțin detaliate
      -s, --strict             verificare strictă de sintaxă
      -V, --version            afișează informațiile de versiune și iese

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
ro: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specifică directorul pentru jurnalele sesiunii
      -f, --filter=filter    specifică care tip(uri) de In/Ieș să se afișeze
      -h, --help             afișează mesajul de ajutor și iese
      -l, --list             listează ID-urile sesiunii disponibile, cu expresii opționale
      -m, --max-wait=num     numărul maxim de secunde de așteptat între evenimente
      -n, --non-interactive  fără solicitări, sesiunea este trimisă direct la ieșirea standard
      -R, --no-resize        nu încearcă să redimensioneze terminalul
      -S, --suspend-wait     așteaptă până când comanda a fost suspendată
      -s, --speed=num        accelerează sau încetinește ieșirea
      -V, --version          afișează informațiile de versiune și iese

en: 
    Parse error
ro: 
    Eroare de analizare

en: 
    Password required
ro: 
    Este necesară parola

en: 
    Sudoers path: %s
ro: 
    Ruta „sudoers”: %s

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
ro: 
    Avem încredere că ați primit instrucțiunile de utilizare obișnuite de
    la administratorul de sistem local. De obicei se reduce la aceste trei
    lucruri:
    
        1. Respectă intimitatea celorlalți.
        2. Gândește înainte de a tasta.
        3. Cu o mare putere vine o mare responsabilitate.

en:     Commands:
ro:     Comenzi:

en:     Options:
ro:     Opțiuni:

en:     RunAsGroups:
ro:     RuleazăCaGrupurile:

en:     RunAsUsers:
ro:     RuleazăCaUtilizatorii:

en: "CHROOT" path too long
ro: ruta „CHROOT” este prea lungă

en: "CWD" path too long
ro: ruta „CWD” este prea lungă

en: "cd" is a shell built-in command, it cannot be run directly.
ro: «cd» este o comandă încorporată în shell, nu poate fi rulată direct.

en: %8s : (command continued) %s
ro: %8s : (comandă continuată) %s

en: %p's password:
ro: parola lui %p:

en: %s "%s" referenced but not defined
ro: %s „%s” menționat, dar nu definit

en: %s - convert between sudoers file formats
ro: %s - convertește între formatele de fișier „sudoers”

en: %s - replay sudo session logs
ro: %s - redă jurnalele de sesiune «sudo»

en: %s - safely edit the sudoers file
ro: %s - editează în siguranță fișierul „sudoers”

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
ro: %s și %s nu sunt pe același sistem de fișiere, se utilizează «mv» pentru a redenumi

en: %s busy, try again later
ro: %s ocupat, încercați din nou mai târziu

en: %s exists but is not a directory (0%o)
ro: %s există dar nu este un director (0%o)

en: %s grammar version %d
ro: %s versiune de gramatică %d

en: %s is not a regular file
ro: %s nu este un fișier obișnuit

en: %s is not allowed to run sudo on %s.
ro: %s nu are permisiunea de a rula «sudo» pe %s.

en: %s is not in the sudoers file.
ro: %s nu se află în fișierul „sudoers”.

en: %s is owned by gid %u, should be %u
ro: %s este deținut de gid-ul %u, ar trebui să fie %u

en: %s is owned by uid %u, should be %u
ro: %s este deținut de uid-ul %u, ar trebui să fie %u

en: %s is world writable
ro: %s poate fi scris de oricine

en: %s requires an argument
ro: %s necesită un argument

en: %s unchanged
ro: %s neschimbat

en: %s version %s
ro: %s versiunea %s

en: %s/%s: unable to find resume point [%lld, %ld]
ro: %s/%s: nu se poate găsi punctul de reluare [%lld, %ld]

en: %s/%s: unable to seek forward %zu
ro: %s/%s: nu se poate căuta mai departe %zu

en: %s/timing: %s
ro: %s/sincronizare: %s

en: %s: %s is not set
ro: %s: %s nu este configurat

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
ro: %s: Nu se poate verifica TGT! Posibil atac!: %s

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
ro: %s: permisiuni proaste, ar trebui să fie modul 0%o

en: %s: command not found
ro: %s: comanda nu a fost găsită

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
ro: %s: versiunea majoră a modului de grup %d, este incompatibilă, se aștepta %d

en: %s: input and output files must be different
ro: %s: fișierele de intrare și ieșire trebuie să fie diferite

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
ro: %s: eroare internă, fișierul jurnal de In/Ieș pentru evenimentul %d nu este deschis

en: %s: internal error, invalid exit status %d
ro: %s: eroare internă, stare de ieșire nevalidă %d

en: %s: internal error, invalid signal %d
ro: %s: eroare internă, semnal nevalid %d

en: %s: invalid ServerHello, missing server_id
ro: %s: ServerHello nevalid, server_id lipsește

en: %s: invalid log file
ro: %s: fișier de jurnal nevalid

en: %s: invalid mode flags from sudo front end: 0x%x
ro: %s: indicatori de mod nevalizi în interfața «sudo»: 0x%x

en: %s: not a fully qualified path
ro: %s: nu este o rută complet calificată

en: %s: parsed OK
ro: %s: analizat, OK

en: %s: port too large
ro: %s: portul este prea mare

en: %s: protocol error: %s missing from AcceptMessage
ro: %s: eroare de protocol: lipsește %s din AcceptMessage

en: %s: protocol error: NULL key
ro: %s: eroare de protocol: cheie nulă (NULL)

en: %s: protocol error: NULL value found in %s
ro: %s: eroare de protocol: valoare nulă (NULL) găsită în %s

en: %s: protocol error: wrong type for %s
ro: %s: eroare de protocol: tip incorect pentru %s

en: %s: read error
ro: %s: eroare de citire

en: %s: runas group field is missing
ro: %s: câmpul de grup efectiv (rulează ca grupul X) lipsește

en: %s: runas user field is missing
ro: %s: câmpul de utilizator efectiv (rulează ca utilizatorul X) lipsește

en: %s: time stamp %s: %s
ro: %s: marcajul de timp %s: %s

en: %s: time stamp field is missing
ro: %s: câmpul marcaj de timp lipsește

en: %s: unable to allocate options: %s
ro: %s: nu se pot aloca opțiunile: %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
ro: %s: nu se poate converti identitatea gazdei în șir („%s”): %s

en: %s: unable to find resume point [%lld, %ld]
ro: %s: nu se poate găsi punctul de reluare [%lld, %ld]

en: %s: unable to format session id
ro: %s: nu se poate formata ID-ul sesiunii

en: %s: unable to get credentials: %s
ro: %s: nu se pot obține certificările: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
ro: %s: nu se poate obține identitatea kerberos a gazdei: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
ro: %s: nu se poate inițializa memoria tampon de certificare: %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
ro: %s: nu se poate analiza „%s”: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
ro: %s: nu s-a putut determina memoria tampon de certificare: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
ro: %s: nu se poate stoca certificarea în memoria tampon: %s

en: %s: unexpected IoBuffer
ro: %s: IoBuffer neașteptat

en: %s: unexpected state %d
ro: %s: stare neașteptată %d

en: %s: unexpected type_case value %d
ro: %s: valoare type_case neașteptată %d

en: %s: unknown key word %s
ro: %s: cuvânt cheie necunoscut %s

en: %s: user field is missing
ro: %s: câmpul utilizator lipsește

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
ro: %s: proprietarul greșit (uid, gid) ar trebui să fie (%u, %u)n

en: %s:%d [%s] illegal key: %s
ro: %s:%d [%s] cheie ilegală: %s

en: %s:%d expected section name: %s
ro: %s:%d nume de secțiune așteptat: %s

en: %s:%d garbage after ']': %s
ro: %s:%d gunoi după „]”: %s

en: %s:%d invalid config section: %s
ro: %s:%d secțiune de configurare nevalidă: %s

en: %s:%d invalid configuration line: %s
ro: %s:%d linie de configurare nevalidă: %s

en: %s:%d unmatched '[': %s
ro: %s:%d „[” desperecheată: %s

en: %s:%d:%d timestampowner: unknown user %s
ro: %s:%d:%d timestampowner: utilizator necunoscut %s

en: %s:%d:%d: conflicting Defaults entry "%s" host-specific in %s:%d:%d
ro: %s:%d:%d: intrare a valorilor Defaults „%s” în conflict cu cea specificată de gazdă în %s:%d:%d

en: %s:%d:%d: converting host list to ALL
ro: %s:%d:%d: se convertește lista de gazde în ALL

en: %s:%d:%d: made Defaults "%s" specific to host %s
ro: %s:%d:%d: a făcut ca Defaults „%s” să fie specific gazdei %s

en: %s:%d:%d: merging userspec into %s:%d:%d
ro: %s:%d:%d: se îmbină specificațiile utilizatorului în %s:%d:%d

en: %s:%d:%d: removing Defaults "%s" overridden by subsequent entries
ro: %s:%d:%d: se elimină valorile Defaults „%s” suprascrise de intrările ulterioare

en: %s:%d:%d: removing duplicate alias %s
ro: %s:%d:%d: se elimină alias duplicat %s

en: %s:%d:%d: removing userspec overridden by subsequent entries
ro: %s:%d:%d: se elimină specificația utilizatorului suprascrisă de intrările ulterioare

en: %s:%d:%d: renaming alias %s to %s
ro: %s:%d:%d: redenumire a alias %s în %s

en: %s:%d:%d: unable to make Defaults "%s" host-specific
ro: %s:%d:%d: nu se poate face ca Defaults „%s” să fie specific gazdei

en: %s:%d:%d: unknown defaults entry "%s"
ro: %s:%d:%d: intrare de valori implicite necunoscută „%s”

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
ro[0]: o încercare de parolă incorectă
ro[1]: două încercări de parolă incorecte
ro[2]: %u încercări de parolă incorecte
ro[3]: %u de încercări de parolă incorecte

en: *** SECURITY information for %h ***
ro: *** Informații de SECURITATE pentru %h ***

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
ro: Contul este expirat sau configurării PAM îi lipsește o secțiune „account” pentru «sudo», contactați administratorul de sistem

en: Account or password is expired, reset your password and try again
ro: Contul sau parola au expirat, restabiliți parola și încercați din nou

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
ro: Adaugă o intrare la fișierul „utmp/utmpx” când se alocă un pty

en: Address to send mail from: %s
ro: Adresa de la care să se trimită mailul: %s

en: Address to send mail to: %s
ro: Adresa la care să se trimită mailul: %s

en: Alias "%s" already defined
ro: Aliasul „%s” este deja definit

en: Allow an intercepted command to run set setuid or setgid programs
ro: Permite unei comenzi interceptate să execute programe marcate setuid sau setgid

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
ro: Permite executarea comenzilor chiar dacă «sudo» nu poate să scrie în jurnalul de In/Ieș

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
ro: Permite executarea comenzilor chiar dacă «sudo» nu poate să scrie în jurnalul auditare

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
ro: Permite executarea comenzilor chiar dacă «sudo» nu poate să scrie în fișierul de jurnal

en: Allow some information gathering to give useful error messages
ro: Permite colectarea de informații pentru a oferi mesaje de eroare utile

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
ro: Permite lui «sudo» să solicite o parolă chiar dacă aceasta va fi vizibilă

en: Allow the use of unknown runas user and/or group ID
ro: Permite utilizarea de ID de grup și/sau utilizator „run as” necunoscut

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
ro: Permite utilizatorul să specifice o limită de timp, de la linia de comandă

en: Allow users to set arbitrary environment variables
ro: Permite utilizatorilor să stabilească variabile de mediu arbitrare

en: Always run commands in a pseudo-tty
ro: Execută întotdeauna comenzile într-un pseudo-tty

en: Always send mail when sudo is run
ro: Trimite întotdeauna mail când «sudo» este rulat

en: Always set $HOME to the target user's home directory
ro: Totdeauna stabilește $HOME la directorul personal al utilizatorului vizat

en: AppArmor profile to use in the new security context: %s
ro: Profilul AppArmor de utilizat în noul context de securitate: %s

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
ro: Aplică valorile implicite în clasa de autentificare a utilizatorului vizat dacă aceasta există

en: Attempt authentication even when in non-interactive mode
ro: Încercați să vă autentificați chiar și în modul non-interactiv

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
ro: Încearcă să stabilească certificări PAM pentru utilizatorul vizat

en: Attempt to verify the command and arguments after execution
ro: Încearcă să verifice comanda și argumentele după execuție

en: Authentication failure message: %s
ro: Mesaj de autentificare eșuată: %s

en: Authentication methods:
ro: Metode de autentificare:

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
ro: Marcajul de timp al autentificării, expiră în: %.1f minute

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
ro: Verifică directoarele părinte pentru capacitatea de scriere când se editează fișiere cu «sudoedit»

en: Command denial message: %s
ro: Mesaj de refuz al comenzii: %s

en: Compress I/O logs using zlib
ro: Comprimă înregistrările din jurnal de In/Ieș utilizând «zlib»

en: Could not determine audit condition
ro: Nu s-a putut determina condiția de auditare

en: Create a new PAM session for the command to run in
ro: Creează o nouă sesiune PAM pentru a rula comanda în ea

en: Creation of new SSL_CTX object failed: %s
ro: Crearea unui nou obiect SSL_CTX a eșuat: %s

en: Default password prompt: %s
ro: Solicitarea implicită de parolă: %s

en: Default user to run commands as: %s
ro: Utilizatorul implicit cu care să se ruleze comenzile: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
ro: Directorul în care se stochează informațiile returnate de operațiile de intrare/ieșire: %s

en: Do not allow PAM authentication modules to generate output
ro: Nu permite modulelor de autentificare PAM să genereze ieșire

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
ro: Nu inițializează vectorul de grup la cel al utilizatorului vizat

en: EOF from %s without proper TLS shutdown
ro: sfârșit de fișier de la %s fără închiderea corectă a TLS

en: Edit anyway? [y/N]
ro: Editați oricum? [y/N]

en: Enable SELinux RBAC support
ro: Activează suportul RBAC în SELinux

en: Enable SO_KEEPALIVE socket option on the socket connected to the logserver
ro: Activează opțiunea de soclu SO_KEEPALIVE pe soclul conectat la serverul de înregistrare a jurnalului

en: Enable sudoers netgroup support
ro: Activează suportul de „netgroup” (grup de rețea) „sudoers”

en: Environment variables to check for safety:
ro: Variabile de mediu care trebuie validate pentru a asigura securitatea:

en: Environment variables to preserve:
ro: Variabile de mediu de păstrat:

en: Environment variables to remove:
ro: Variabile de mediu de eliminat:

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
ro: Execută comenzile după descriptorul fișierului în loc de, după ruta de acces: %s

en: File containing the sudo lecture: %s
ro: Fișierul care conține instrucțiunile de utilizare ale «sudo»: %s

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
ro: Descriptorii de fișier >= %d se vor închide înainte de executarea unei comenzi

en: File in which to store the input/output log: %s
ro: Fișierul în care se stochează informațiile returnate de operațiile de intrare/ieșire: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
ro: Modul de acces la fișier, utilizat pentru fișierele jurnalului de In/Ieș: 0%o

en: Flags for mail program: %s
ro: Opțiuni pentru programul de mail: %s

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
ro: Transferă imediat datele jurnalului de In/Ieș pe disc, în loc să le stocheze în memoria tampon

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
ro: Urmărește legăturile simbolice când se editează fișierele cu «sudoedit»

en: For security reasons, the password you type will not be visible.
ro: Din motive de securitate, parola pe care o introduceți nu va fi vizibilă.

en: Group that will own the I/O log files: %s
ro: Grupul ce va fi proprietarul fișierelor jurnalului de In/Ieș: %s

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
ro: Dacă directorul LDAP este activ, se ignoră fișierul „sudoers” local

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
ro: Dacă este definită, solicitarea de parolă a «sudo», o va înlocui pe cea de sistem în toate cazurile.

en: If set, users may override the value of "closefrom" with the -C option
ro: Dacă este definită, utilizatorii pot să suprascrie valoarea lui „closeform” cu opțiunea „-C”

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
ro: Dacă «sudo» este invocat fără argumente, pornește un shell

en: Ignore '.' in $PATH
ro: Ignoră „.” în $PATH

en: Ignore case when matching group names
ro: Ignoră diferența dintre majusculele/minuscule când se caută după numele de grup

en: Ignore case when matching user names
ro: Ignoră diferența dintre majusculele/minuscule când se caută după numele de utilizator

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
ro: Ignoră intrările Defaults necunoscute din „sudoers” în loc de-a genera un avertisment

en: Include the process ID when logging via syslog
ro: Include ID-ul procesului când se înregistrează via syslog

en: Incorrect password message: %s
ro: Mesajul de avertizare de parolă incorectă: %s

en: Insult the user when they enter an incorrect password
ro: Insultă utilizatorul când acesta introduce o parolă incorectă

en: Intercept further commands and apply sudoers restrictions to them
ro: Interceptează comenzile următoare, și le aplică restricțiile „sudoers”

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
ro: Metode de autentificare nevalide compilate în «sudo»!  Nu se pot amesteca autentificările autonome și neautonome.

en: JSON_ARRAY too large
ro: JSON_ARRAY este prea mare

en: LDAP Role: %s
ro: Regula LDAP: %s

en: Lecture user the first time they run sudo
ro: Ține o prelegere utilizatorului când rulează pentru prima dată «sudo»

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
ro: Lungimea la care să se încadreze liniile fișierului de jurnal (0 pentru fără încadrare): %u

en: List of regular expressions to use when matching a password prompt
ro: Listă de expresii regulate de utilizat atunci când se potrivește o solicitare de parolă

en: Local IP address and netmask pairs:
ro: Perechile adresă de IP locală și mască de rețea:

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
ro: Localizarea ce va fi utilizată în timpul analizării lui „sudoers”: %s

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
ro: Intrările în jurnal mai mari decât această valoare vor fi împărțite în mai multe mesaje syslog: %u

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
ro: Geometria jurnalului este %d x %d, iar geometria terminalului este %d x %d.

en: Log sub-commands run by the original command
ro: Înregistrează în jurnal subcomenzile executate de comanda originală

en: Log the command's standard error if not connected to a terminal
ro: Înregistrează în jurnal eroarea standard a comenzii dacă nu este conectată la un terminal

en: Log the command's standard input if not connected to a terminal
ro: Înregistrează în jurnal intrarea standard a comenzii dacă nu este conectată la un terminal

en: Log the command's standard output if not connected to a terminal
ro: Înregistrează în jurnal ieșirea standard a comenzii dacă nu este conectată la un terminal

en: Log the exit status of commands
ro: Înregistrează în jurnal starea de ieșire a comenzilor

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
ro: Înregistrează numele gazdei în fișierul de jurnal (ne-syslog)

en: Log the output of the command being run
ro: Înregistrează în jurnal ieșirea comenzii care se execută

en: Log the terminal output of the command being run
ro: Înregistrează în jurnal ieșirea terminalului comenzii care se execută

en: Log the user's terminal input for the command being run
ro: Înregistrează în jurnal intrarea terminalului utilizatorului pentru comanda care se execută

en: Log the year in the (non-syslog) log file
ro: Înregistrează anul în fișierul de jurnal (ne-syslog)

en: Log user's input for the command being run
ro: Înregistrează în jurnal intrarea utilizatorului pentru comanda care se execută

en: Log when a command is allowed by sudoers
ro: Înregistrează când o comandă este permisă de „sudoers”

en: Log when a command is denied by sudoers
ro: Înregistrează când o comandă este respinsă de „sudoers”

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
ro: Potrivește „netgroups” (grupurile de rețea) pe baza întregului triplet: utilizator, gazdă și domeniu

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
ro: Se potrivesc intrările Defaults pentru %s pe %s:

en: Maximum I/O log sequence number: %s
ro: Numărul maxim de secvență al jurnalului de In/Ieș: %s

en: Number of tries to enter a password: %u
ro: Numărul de încercări pentru a introduce o parolă: %u

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
ro: Permite utilizatorului să ruleze «sudo» doar dacă are un tty

en: Only permit running commands as a user with a valid shell
ro: Permite doar rularea de comenzi ca un utilizator cu un shell valid

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
ro: Stabilește pentru utilizatorul vizat doar uid-ul efectiv, nu uid-ul real

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
ro: Opțiunile sunt:
      (e) - editează fișierul „sudoers” din nou
      (x) - ieși fără a salva modificările în fișierul „sudoers”
      (Q) - ieși și salvează modificările în fișierul „sudoers” (PERICOL!)

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
ro: Proprietarul directorului ce conține marcajele de timp ale autentificării: %s

en: PAM account management error: %s
ro: Eroare de gestionare a contului PAM: %s

en: PAM authentication error: %s
ro: Eroare de autentificare PAM: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
ro: Numele serviciului PAM de utilizat pentru shell-urile de autentificare: %s

en: PAM service name to use when sudo is run with the -A option: %s
ro: Numele serviciului PAM de utilizat atunci când «sudo» este rulat cu opțiunea „-A”: %s

en: PAM service name to use: %s
ro: Numele serviciului PAM de utilizat: %s

en: Password expired, contact your system administrator
ro: Parolă expirată, contactați administratorul de sistem

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
ro: Timpul pentru solicitarea parolei, expiră în: %.1f minute

en: Password:
ro: Parola:

en: Path to authentication timestamp dir: %s
ro: Ruta către directorul ce conține marcajele de timp ale autentificării: %s

en: Path to lecture status dir: %s
ro: Ruta către directorul de stare a instrucțiunilor de utilizare a «sudo»(utilizatorul, le-a primit sau nu): %s

en: Path to log file: %s
ro: Ruta la fișierul de jurnal: %s

en: Path to mail program: %s
ro: Ruta la programul de poștă electronică: %s

en: Path to the audit server's CA bundle file: %s
ro: Ruta către fișierul pachet CA al serverului de auditare: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
ro: Ruta către editorul ce va fi utilizat de către «visudo»: %s

en: Path to the file that is created the first time sudo is run: %s
ro: Ruta către fișierul care este creat prima dată când «sudo» este rulat: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
ro: Ruta către fișierul restricționat de mediu, propriu al «sudo»: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
ro: Ruta către fișierul de mediu, propriu al «sudo»: %s

en: Path to the sudoers certificate file: %s
ro: Ruta către fișierul certificat „sudoers”: %s

en: Path to the sudoers private key file: %s
ro: Ruta către fișierul cheie privată „sudoers”: %s

en: Perform PAM account validation management
ro: Realizează gestionarea validării contului PAM

en: Plugin for non-Unix group support: %s
ro: Modul pentru suport de grup non-Unix: %s

en: Preload the sudo_noexec library which replaces the exec functions
ro: Preîncarcă biblioteca sudo_noexec care înlocuiește funcțiile exec

en: Prompt for root's password, not the user's
ro: Solicită parola pentru root, nu a utilizatorului

en: Prompt for the runas_default user's password, not the user's
ro: Solicită parola pentru utilizatorul runas_default, nu a utilizatorului

en: Prompt for the target user's password, not the user's
ro: Solicită parola pentru utilizatorul vizat, nu a utilizatorului

en: Protobuf-C version 1.3 or higher required
ro: Este necesară versiunea Protobuf-C 1.3 sau mai mare

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
ro: Afișează un control vizual la solicitarea parolei, când aceasta este introdusă de către utilizator

en: Put OTP prompt on its own line
ro: Plasează prompterul OTP pe propria linie

en: Query the group plugin for unknown system groups
ro: Interoghează modulul grupului pentru grupuri de sistem necunoscute

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
ro: Redarea s-a încheiat, apăsați orice tastă pentru a restaura terminalul.

en: Replaying sudo session: %s
ro: Se redă sesiunea sudo: %s

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
ro: Necesită nume de gazdă calificate complet în fișierul „sudoers”

en: Require users to authenticate by default
ro: Cere utilizatorilor să se autentifice ca implicit

en: Reset the environment to a default set of variables
ro: Restabilește mediul la un set de variabile implicite

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
ro: Rezolvă grupurile în „sudoers” și face potrivirea după ID-ul grupului, nu după nume

en: Root directory to change to before executing the command: %s
ro: Directorul rădăcină la care trebuie să se schimbe, înainte de a executa comanda: %s

en: Root may run sudo
ro: Root poate rula «sudo»

en: Run commands on a pty in the background
ro: Rulează comenzile pe un pty în fundal

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
ro: Valori implicite specifice „Run_as” și comenzii pentru %s:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
ro: Regula SELinux de utilizat în contextul de securitate nou: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
ro: Tipul de executare a SELinux („default” sau „mlt”), ce va fi utilizat în contextul de securitate nou: %s

en: SecurID communication failed
ro: Comunicarea SecurID a eșuat

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu are voie să ruleze o comandă

en: Send mail if the user is not in sudoers
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu este în „sudoers”

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
ro: Trimite mail dacă utilizatorul nu este în „sudoers” pentru această gazdă

en: Send mail if the user tries to run a command
ro: Trimite mail dacă utilizatorul încearcă să ruleze o comandă

en: Send mail if user authentication fails
ro: Trimite mail dacă autentificarea eșuează

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
ro: Stabilește $HOME pentru utilizatorul vizat când se pornește un shell cu opțiunea „-s”

en: Set of limit privileges: %s
ro: Setul de privilegii limită: %s

en: Set of permitted privileges: %s
ro: Setul de privilegii permise: %s

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
ro: Stabilește variabilele de mediu $LOGNAME și $USER

en: Set the pam remote host to the local host name
ro: Stabilește gazda de la distanță de pam, la numele de gazdă local

en: Set the pam remote user to the user running sudo
ro: Stabilește utilizatorul de la distanță de pam, la utilizatorul care rulează «sudo»

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
ro: Stabilește utilizatorul în utmp la utilizatorul „run as”, nu la utilizatorul care invocă

en: Sorry, try again.
ro: Încercați din nou.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s%s' as %s%s%s on %s.
ro: Utilizatorului %s nu îi este permis să execute „%s%s%s%s” ca %s%s%s pe %s.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
ro: Este posibil ca utilizatorul %s să nu poată executa «sudo» pe %s.

en: Store plaintext passwords in I/O log input
ro: Stochează parolele în formatul de text simplu în intrarea jurnalului de In/Ieș

en: Subject line for mail messages: %s
ro: Linia de subiect pentru mesajele de mail: %s

en: Subsequent commands in an intercepted session must be authenticated
ro: Comenzile ulterioare dintr-o sesiune interceptată trebuie să fie autentificate

en: Sudo log server timeout in seconds: %u
ro: Limita de timp a serverului de înregistrare a jurnalului «sudo», în secunde: %u

en: Sudo log server(s) to connect to with optional port
ro: Server(e) de înregistrare a jurnalului «sudo», la care se conectează cu portul opțional

en: Sudoers entry: %s
ro: Intrare „sudoers”: %s

en: Sudoers file grammar version %d
ro: Versiunea de gramatică a fișierului „sudoers”, este %d

en: Sudoers policy plugin version %s
ro: Versiunea modulului de politică „sudoers”, este %s

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
ro: Facilitatea syslog dacă «syslog» este utilizat pentru înregistrarea evenimentelor: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
ro: Prioritatea syslog de utilizat când utilizatorul se autentifică cu succes: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
ro: Prioritatea syslog de utilizat când utilizatorul nu se autentifică cu succes: %s

en: TLS connection failed: %s
ro: conexiunea TLS a eșuat: %s

en: TLS connection to %s:%s failed: %s
ro: Conexiunea TLS la %s:%s a eșuat: %s

en: TLS handshake timeout occurred
ro: a expirat limita de timp a negocierii TLS

en: TLS handshake was unsuccessful
ro: Negocierea TLS nu a reușit

en: TLS handshake with relay host failed
ro: negocierea TLS cu gazda releu a eșuat

en: TLS initialization was unsuccessful
ro: Inițializarea TLS nu a reușit

en: TLS not supported
ro: fără suport TLS

en: The format of logs to produce: %s
ro: Formatul jurnalelor de produs: %s

en: The largest size core dump file that may be created (in bytes): %s
ro: Fișierul de transferare a conținutului memoriei(core dump), pentru depanare, de cea mai mare dimensiune care poate fi creat (în octeți): %s

en: The largest size file that the process may create (in bytes): %s
ro: Fișierul de cea mai mare dimensiune pe care procesul îl poate crea (în octeți): %s

en: The maximum amount of CPU time that the process may use (in seconds): %s
ro: Cantitatea maximă de timp CPU pe care o poate utiliza procesul (în secunde): %s

en: The maximum number of files that the process may have open: %s
ro: Numărul maxim de fișiere pe care procesul le poate avea deschise: %s

en: The maximum number of locks that the process may establish: %s
ro: Numărul maxim de blocări pe care procesul le poate stabili: %s

en: The maximum number of processes that the user may run simultaneously: %s
ro: Numărul maxim de procese pe care utilizatorul le poate rula simultan: %s

en: The maximum size of the data segment for the process (in bytes): %s
ro: Dimensiunea maximă a segmentului de date pentru proces (în octeți): %s

en: The maximum size that the process may lock in memory (in bytes): %s
ro: Dimensiunea maximă pe care procesul o poate bloca în memorie (în octeți): %s

en: The maximum size to which the process's address space may grow (in bytes): %s
ro: Dimensiunea maximă la care spațiul de adrese al procesului poate crește (în octeți): %s

en: The maximum size to which the process's resident set size may grow (in bytes): %s
ro: Dimensiunea maximă până la care poate crește dimensiunea setului rezident al procesului (în octeți): %s

en: The maximum size to which the process's stack may grow (in bytes): %s
ro: Dimensiunea maximă până la care poate crește stiva procesului (în octeți): %s

en: The mechanism used by the intercept and log_subcmds options: %s
ro: Mecanismul utilizat de opțiunile „intercept” și „log_subcmds”: %s

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
ro: Umask(masca de Unix) specificată în „sudoers”, o va înlocui pe cea a utilizatorului, chiar dacă este mai permisivă

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
ro: Nu există metode de autentificare compilate în «sudo»!  Dacă doriți să opriți autentificarea, utilizați opțiunea de configurare „--disable-authentication”.

en: This incident has been reported to the administrator.
ro: Acest incident a fost raportat administratorului.

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
ro: Timpul în secunde după care comanda va fi terminată: %u

en: Type of authentication timestamp record: %s
ro: Tipul de înregistrare a marcajului de timp a autentificării: %s

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
ro: Valoarea necesară umask, sau 0777 pentru utilizatorul: 0%o

en: Unable to allocate ssl object: %s
ro: Nu se poate aloca obiectul ssl: %s

en: Unable to attach socket to the ssl object: %s
ro: Nu s-a putut atașa soclul la obiectul ssl: %s

en: Unable to attach user data to the ssl object: %s
ro: Nu se pot atașa datele utilizatorului la obiectul ssl: %s

en: Unable to initialize authentication methods.
ro: Nu se pot inițializa metodele de autentificare.

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
ro: Utilizează un marcaj de timp separat pentru fiecare combinație utilizator/tty

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
ro: Utilizează expanderea rapidă a numelor de fișiere, care este mai puțin fiabilă, dar nu necesită acces la sistemul de fișiere

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
ro: Utilizatorului %s nu îi este permis să ruleze «sudo» pe %s.

en: User %s may run the following commands on %s:
ro: Utilizatorul %s poate să ruleze următoarele comenzi pe %s:

en: User ID locked for SecurID Authentication
ro: ID-ul utilizatorului blocat pentru autentificarea SecurID

en: User that will own the I/O log files: %s
ro: Utilizatorul ce va fi proprietarul fișierelor jurnalului de In/Ieș: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
ro: Utilizatorii din acest grup sunt scutiți de la cerințele privind parola și PATH: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
ro: Valoarea cu care să se suprascrie $PATH utilizatorului: %s

en: Verify that the log server's certificate is valid
ro: Verifică dacă certificatul serverului de înregistrare a jurnalului, este valid

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
ro: «Visudo» va respecta variabila de mediu $EDITOR

en: Warning: %s:%d:%d: unused %s "%s"
ro: Avertisment: %s:%d:%d: neutilizat %s „%s”

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
ro: Avertisment: terminalul este prea mic pentru a putea reda bine jurnalul.

en: What now?
ro: Acum ce?

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
ro: Când să se ceară o parolă pentru pseudocomanda „list”: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
ro: Când să se ceară o parolă pentru pseudocomanda „verify”: %s

en: Working directory to change to before executing the command: %s
ro: Directorul de lucru la care trebuie să se schimbe, înainte de a executa comanda: %s

en: [sudo] password for %p:
ro: [sudo] parola pentru %p:

en: a digest requires a path name
ro: tabelul sumelor de control necesită un nume de rută

en: a password is required
ro: o parolă este necesară

en: a restart point may not be set when no I/O is sent
ro: un punct de repornire poate să nu fie stabilit când nicio In/Ieș nu este stabilită

en: abort message received from server: %s
ro: mesaj de renunțare primit de la server: %s

en: account validation failure, is your account locked?
ro: eșec la validarea contului, este contul blocat?

en: ambiguous expression "%s"
ro: expresie ambiguă „%s”

en: approval failed
ro: aprobarea a eșuat

en: authentication failure
ro: eșec de autentificare

en: authentication server error:
    %s
ro: eroare a serverului de autentificare:
    %s

en: both restart point and iolog ID must be specified
ro: trebuie să fie specificat atît ID-ul iolog cît și punctul de repornire

en: certificate bundle file to verify server's cert against
ro: fișierul pachet de certificate pentru a verifica certificatul serverului

en: certificate file for TLS handshake
ro: fișier de certificat pentru negocierea TLS

en: client message too large
ro: mesajul clientului este prea mare

en: client message too large: %zu
ro: mesajul clientului este prea mare: %zu

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
ro: comanda a eșuat: „%s %s %s”, %s neschimbat

en: command in current directory
ro: comandă în directorul curent

en: command not allowed
ro: comanda nu este permisă

en: command too long
ro: comandă prea lungă

en: commit point received from server [%lld, %ld]
ro: punctul de consemnare primit de la server [%lld, %ld]

en: contents of edit session left in %s
ro: conținutul sesiunii de editare rămase în %s

en: could not parse date "%s"
ro: nu s-a putut analiza data „%s”

en: cycle in %s "%s"
ro: ciclu în %s „%s”

en: digest for %s (%s) bad length %zu, expected %zu
ro: suma de control pentru %s (%s) are lungimea greșită %zu, se aștepta %zu

en: digest for %s (%s) is not in %s form
ro: suma de control pentru %s (%s) nu este în formatul %s

en: display help message and exit
ro: afișează mesajul de ajutor și iese

en: display version information and exit
ro: afișează informațiile despre versiune și iese

en: do not fork, run in the foreground
ro: nu se bifurcă, rulează în prim-plan

en: do not verify server certificate
ro: nu se verifică certificatul serverului

en: duplicate sudoOption: %s%s%s
ro: sudoOption duplicată: %s%s%s

en: editor (%s) failed, %s unchanged
ro: editorul (%s) a eșuat, %s neschimbat

en: editor arguments may not contain "--"
ro: argumentele editorului nu pot să conțină „--”

en: elapsed time sent to server [%lld, %ld]
ro: timpul scurs trimis la server [%lld, %ld]

en: empty group
ro: grup gol

en: empty netgroup
ro: netgroup gol

en: empty string
ro: șir gol

en: error closing iofd %u: %s
ro: eroare la închiderea iofd %u: %s

en: error creating I/O log
ro: eroare la crearea jurnalului de In/Ieș

en: error flushing iofd %u: %s
ro: eroare la golirea iofd %u: %s

en: error in event loop
ro: eroare în bucla de eveniment

en: error logging accept event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de acceptare

en: error logging alert event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de alertă

en: error logging exit event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de ieșire

en: error logging reject event
ro: eroare la înregistrarea evenimentului de respingere

en: error message received from server: %s
ro: mesaj de eroare primit de la server: %s

en: error parsing AcceptMessage
ro: eroare la analizarea AcceptMessage

en: error parsing AlertMessage
ro: eroare la analizarea AlertMessage

en: error parsing RejectMessage
ro: eroare la analizarea RejectMessage

en: error reading from relay
ro: eroare la citirea de la releu

en: error reading journal file
ro: eroare la citirea fișierului de jurnal

en: error reading lecture file %s
ro: eroare la citirea fișierului de instrucțiuni %s

en: error reading timing file: %s
ro: eroare la citirea fișierului de sincronizare: %s

en: error renaming %s, %s unchanged
ro: eroare la redenumirea %s, %s neschimbat

en: error setting user-specified environment variables
ro: eroare la stabilirea variabilelor de mediu specificate de utilizator

en: error writing ChangeWindowSize
ro: eroare la scrierea ChangeWindowSize

en: error writing CommandSuspend
ro: eroare la scrierea CommandSuspend

en: error writing IoBuffer
ro: eroare la scrierea IoBuffer

en: error writing to relay
ro: eroare la scrierea la releu

en: exited prematurely with state %d
ro: a ieșit prematur cu starea %d

en: expected JSON_OBJECT, got %d
ro: s-a așteptat JSON_OBJECT, s-a obținut %d

en: expected JSON_STRING, got %d
ro: se aștepta JSON_STRING, s-a obținut %d

en: expected a fully-qualified path name
ro: se aștepta un nume de rută complet calificat

en: failed to initialise the ACE API library
ro: nu s-a putut inițializa biblioteca API ACE

en: failed to parse %s file, unknown error
ro: nu s-a putut analiza fișierul %s, eroare necunoscută

en: group-ID not set by sudo front-end
ro: ID-ul grupului nu este stabilit de interfața «sudo»

en: host name does not match certificate
ro: numele gazdei nu se potrivește cu certificatul

en: host name not set by sudo front-end
ro: numele gazdei nu este stabilit de interfața sudo

en: host to send logs to
ro: gazda la care se trimit jurnalele

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
ro: se ignoră „%s” găsit în „.”
    Utilizați «sudo ./%s» dacă aceasta este „%s” pe care doriți să o rulați.

en: ignoring editor backup file
ro: se ignoră fișierul de copie de rezervă al editorului

en: ignoring editor: %.*s
ro: se ignoră editorul: %.*s

en: ignoring file name containing '.'
ro: se ignoră numele de fișier care conține „.”

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
ro: se ignoră sudoRole incompletă: cn: %s

en: ignoring lecture file %s: not a regular file
ro: se ignoră fișierul de instrucțiuni %s: nu este un fișier obișnuit

en: ignoring time stamp from the future
ro: se vor ignora marcajele de timp pe viitor

en: illegal trailing "!"
ro: terminare ilegală a expresiei, cu „!”

en: illegal trailing "or"
ro: terminare ilegală a expresiei, cu „or”

en: internal error, %s overflow
ro: eroare internă, depășire de %s

en: internal error, unable insert user %s
ro: eroare internă, nu se poate insera utilizatorul %s

en: invalid %.*s set by sudo front-end
ro: %.*s nevalid stabilit de interfața «sudo»

en: invalid AcceptMessage
ro: AcceptMessage nevalid

en: invalid AlertMessage
ro: AlertMessage nevalid

en: invalid Authentication Handle for SecurID
ro: gestionar de autentificare (Authentication Handle) nevalid pentru SecurID

en: invalid ChangeWindowSize
ro: ChangeWindowSize nevalid

en: invalid ClientMessage
ro: ClientMessage nevalid

en: invalid CommandSuspend
ro: CommandSuspend nevalid

en: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
ro: tip de Defaults nevalid 0x%x pentru opțiunea „%s”

en: invalid ExitMessage
ro: ExitMessage nevalid

en: invalid I/O log %s: %s referenced but not present
ro: jurnal de In/Ieș nevalid %s: %s menționat, dar nu definit

en: invalid IPv6 address
ro: adresă IPv6 invalidă

en: invalid IoBuffer
ro: IoBuffer nevalid

en: invalid LDIF attribute: %s
ro: atribut LDIF nevalid: %s

en: invalid RejectMessage
ro: RejectMessage nevalid

en: invalid RestartMessage
ro: RestartMessage nevalid

en: invalid ServerHello
ro: ServerHello nevalid

en: invalid authentication methods
ro: metode de autentificare nevalide

en: invalid authentication type
ro: tip de autentificare nevalid

en: invalid chroot directory: %s
ro: director „chroot” nevalid: %s

en: invalid defaults type: %s
ro: tip de valori implicite nevalid: %s

en: invalid filter option: %s
ro: opțiune de filtru nevalidă: %s

en: invalid filter: %s
ro: filtru nevalid: %s

en: invalid iofd %d
ro: iofd nevalid: %d

en: invalid journal file, unable to restart
ro: fișier de jurnal nevalid, nu se poate reporni

en: invalid line continuation
ro: continuarea liniei nevalidă

en: invalid max wait: %s
ro: așteptare maximă nevalidă: %s

en: invalid notafter value
ro: valoare „notafter” nevalidă

en: invalid notbefore value
ro: valoare „notbefore” nevalidă

en: invalid operator "%c=" for "%s"
ro: operator nevalid „%c=" pentru „%s”

en: invalid passcode length for SecurID
ro: lungime de cod de parolă nevalidă pentru SecurID

en: invalid random drop value: %s
ro: valoare nevalidă a probabilității de pierdere: %s

en: invalid regular expression "%s": %s
ro: expresie regulată nevalidă „%s”: %s

en: invalid shell for user %s: %s
ro: shell nevalid pentru utilizatorul %s: %s

en: invalid speed factor: %s
ro: factor de viteză nevalid: %s

en: invalid sudoOrder attribute: %s
ro: atribut sudoOrder nevalid: %s

en: invalid suppression type: %s
ro: tip de suprimare nevalid: %s

en: invalid time offset %s
ro: decalaj de timp nevalid %s

en: invalid timeout value
ro: valoare de limită de timp nevalidă

en: invalid timing file line: %s
ro: linie de fișier de sincronizare nevalidă: %s

en: invalid username length for SecurID
ro: lungime de nume de utilizator nevalidă pentru SecurID

en: invalid value for %s: %s
ro: valoare nevalidă pentru %s: %s

en: invalid working directory: %s
ro: director de lucru nevalid: %s

en: json stack exhausted (max %u frames)
ro: stiva json a fost epuizată (maxim %u cadre)

en: ldap.conf path: %s
ro: ruta ldap.conf: %s

en: ldap.secret path: %s
ro: ruta ldap.secret: %s

en: log is already complete, cannot be restarted
ro: jurnalul este deja complet, nu poate fi repornit

en: lost connection to authentication server
ro: s-a pierdut conexiunea la serverul de autentificare

en: lost connection to log server
ro: a fost pierdută conexiunea la serverul de înregistrare a jurnalului

en: missing I/O log file %s/%s
ro: lipsește fișierul jurnal de In/Ieș %s/%s

en: missing JSON_OBJECT
ro: JSON_OBJECT lipsește

en: missing colon after name
ro: lipsesc două puncte „:” după nume

en: missing double quote in name
ro: lipsesc ghilimelele duble din nume

en: missing separator between values
ro: lipsește separatorul dintre valori

en: missing write buffer
ro: lipsește memoria tampon de scriere

en: missing write buffer for client %s
ro: lipsește memoria tampon de scriere pentru clientul %s

en: no authentication methods
ro: nu există metode de autentificare

en: no command specified
ro: nicio comandă specificată

en: no editor found (editor path = %s)
ro: nu s-a găsit niciun editor (rută editor = %s)

en: no tty
ro: fără tty

en: no valid sudoers sources found, quitting
ro: nicio sursă „sudoers” validă, se iese

en: no value specified for "%s"
ro: nicio valoare specificată pentru „%s”

en: nsswitch path: %s
ro: ruta nsswitch: %s

en: objects must consist of name:value pairs
ro: obiectele trebuie să fie formate din perechi nume:valoare

en: only root can use "-c %s"
ro: doar root poate utiliza „-c %s”

en: only send an accept event (no I/O)
ro: trimite doar un eveniment de acceptare (fără In/Ieș)

en: option "%s" does not take a value
ro: opțiunea „%s” nu primește o valoare

en: order increment: %s: %s
ro: incrementarea de ordine: %s: %s

en: order padding: %s: %s
ro: completarea de ordine: %s: %s

en: parse error
ro: eroare de analizare

en: path name for "%s" too long
ro: numele rutei pentru „%s” este prea lung

en: path to configuration file
ro: ruta către fișierul de configurare

en: percent chance connections will drop
ro: șansele procentuale de conexiuni vor scădea

en: perm stack overflow
ro: supraplin al stivei de permisiuni

en: perm stack underflow
ro: subnivel al stivei de permisiuni

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
ro: luați în considerare utilizarea utilitarului «cvtsudoers» în schimb

en: port to use when connecting to host
ro: portul de utilizat atunci când vă conectați la gazdă

en: premature EOF
ro: sfârșit de fișier prematur

en: press return to edit %s:
ro: apăsați „enter” pentru a edita %s:

en: private key file
ro: fișier de cheie privată

en: problem parsing sudoers
ro: problemă la analizarea sintaxei lui „sudoers”

en: protocol error
ro: eroare de protocol

en: randomly dropping connection
ro: întreruperea aleatorie a conexiunii

en: reject the command with the given reason
ro: respinge comanda cu motivul specificat

en: relay host name does not match certificate
ro: numele gazdei releului nu se potrivește cu certificatul

en: relay server closed connection
ro: conexiune închisă a serverului de releu

en: remote ID of I/O log to be resumed
ro: ID-ul de la distanță al jurnalului In/Ieș care urmează să fie reluat

en: restart previous I/O log transfer
ro: repornește transferul precedent de jurnal In/Ieș

en: send sudo I/O log to remote server
ro: trimite jurnalul de In/Ieș al «sudo» la serverul de la distanță

en: server message too large
ro: mesajul serverului este prea mare

en: server message too large: %u
ro: mesajul serverului este prea mare: %u

en: server message too large: %zu
ro: mesajul serverului este prea mare: %zu

en: setid command rejected in intercept mode
ro: comanda setid respinsă în modul de interceptare

en: setid commands are not permitted in intercept mode
ro: comenzile setid nu sunt permise în modul de interceptare

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
ro: nu aveți permisiunea de a stabili o limită de timp a comenzii

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
ro: nu aveți permisiunea să păstrați mediul

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
ro: nu aveți permisiunea de a stabili următoarele variabile de mediu: %s

en: sorry, you must have a tty to run sudo
ro: trebuie să aveți un tty pentru a rula «sudo»

en: specified editor (%s) doesn't exist
ro: editorul specificat (%s) nu există

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
ro: start_tls specificat, dar bibliotecile LDAP nu acceptă ldap_start_tls_s() sau ldap_start_tls_s_np()

en: starting order: %s: %s
ro: ordinea de pornire: %s: %s

en: starttls not supported when using ldaps
ro: starttls nu este acceptat când se utilizează ldaps

en: state machine error
ro: eroare de stare a mașinii

en: stop transfer after reaching this time
ro: oprește transferul după ce s-a atins acest timp

en: sudo log server
ro: server de jurnal al sudo

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
ro: sudo_putenv: envp corupt, nepotrivire a lungimii

en: sudoedit doesn't need to be run via sudo
ro: «sudoedit» nu are nevoie să fie rulat via «sudo»

en: sudoedit should not be specified with a path
ro: «sudoedit» nu ar trebui să fie specificat cu o rută

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
ro: „sudoers” specifică că root nu are permisiunea să execute «sudo»

en: syntax error
ro: eroare de sintaxă

en: syntax error, reserved word %s used as an alias name
ro: eroare de sintaxă, cuvântul rezervat %s utilizat ca nume de alias

en: test audit server by sending selected I/O log n times in parallel
ro: testează serverul de auditare prin trimiterea jurnalului de In/Ieș selectat de n ori în paralel

en: the -D option may be used to run a command in a specific directory.
ro: opțiunea „-D” poate fi folosită pentru a rula o comandă într-un anumit director.

en: the -s option may be used to run a privileged shell.
ro: opțiunea „-s” poate fi utilizată pentru a rula un shell privilegiat.

en: the -x option will be removed in a future release
ro: opțiunea „-x” va fi eliminată într-o lansare viitoare

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
ro: variabila de mediu $SUDOERS_BASE nu este stabilită și opțiunea „-b” nu a fost specificată.

en: time stamp too far in the future: %20.20s
ro: datarea este prea departe în viitor: %20.20s

en: timed out reading from client %s
ro: a expirat timpul de citire de la clientul %s

en: timed out reading from relay %s (%s)
ro: a expirat limita de timp de citire de la releu %s (%s)

en: timed out writing to client %s
ro: a expirat timpul de scriere la clientul %s

en: timed out writing to relay %s (%s)
ro: a expirat limita de timp la scrierea la releu %s (%s)

en: timeout reading from relay
ro: a expirat limita de timp de citire de la releul

en: timeout reading from server
ro: a expirat limita de timp de citire de la server

en: timeout value too large
ro: limită de timp prea mare

en: timeout writing to relay
ro: a expirat limita de timp de scriere la releu

en: timeout writing to server
ro: a expirat limita de timp de scriere la server

en: too many levels of includes
ro: prea multe niveluri de includeri

en: too many processes
ro: prea multe procese

en: too many sudoers entries, maximum %u
ro: prea multe intrări „sudoers”, maxim %u

en: truncated audit path argv[0]: %s
ro: ruta de auditare trunchiată argv[0]: %s

en: truncated audit path ctx->user.cmnd: %s
ro: ruta de auditare trunchiată ctx->user.cmnd: %s

en: unable to add event to queue
ro: nu se poate adăuga evenimentul la coadă

en: unable to allocate memory
ro: nu se poate aloca memoria

en: unable to allocate ssl object: %s
ro: nu s-a putut aloca obiectul ssl: %s

en: unable to base64 encode value "%s"
ro: nu se poate codifica în base64 valoarea „%s”

en: unable to begin BSD authentication
ro: nu se poate începe autentificarea BSD

en: unable to cache gid %u
ro: nu se poate stoca în memoria tampon gid-ul %u

en: unable to cache gid %u, already exists
ro: nu se poate stoca în memoria tampon gid-ul %u, există deja

en: unable to cache group %s
ro: nu se poate stoca în memoria tampon grupul %s

en: unable to cache group %s, already exists
ro: nu se poate stoca în memoria tampon grupul %s, există deja

en: unable to cache group list for %s
ro: nu se poate stoca în memoria tampon lista grupului pentru %s

en: unable to cache group list for %s, already exists
ro: nu se poate stoca în memoria tampon lista grupului pentru %s, există deja

en: unable to cache uid %u
ro: nu se poate stoca în memoria tampon uid-ul %u

en: unable to cache uid %u, already exists
ro: nu se poate stoca în memoria tampon uid-ul %u, există deja

en: unable to cache user %s
ro: nu se poate stoca în memoria tampon utilizatorul %s

en: unable to cache user %s, already exists
ro: nu se poate stoca în memoria tampon utilizatorul %s, există deja

en: unable to change expired password: %s
ro: nu se poate schimba parola expirată: %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
ro: nu s-a putut modifica modul de acces de la %s la 0%o

en: unable to change password for %s
ro: nu se poate schimba parola pentru %s

en: unable to change to root gid
ro: nu se poate schimba la gid-ul root

en: unable to change to runas gid
ro: nu se poate schimba la gid-ul „run as”

en: unable to change to runas uid
ro: nu se poate schimba uid-ul „run as”

en: unable to change to sudoers gid
ro: nu se poate schimba gid-ul „sudoers”

en: unable to commit audit record
ro: nu se poate consemna înregistrarea de auditare

en: unable to connect to authentication server
ro: nu se poate conecta la serverul de autentificare

en: unable to connect to log server
ro: nu se poate conecta la serverul de înregistrare a jurnalului

en: unable to connect to relay
ro: nu se poate conecta la releu

en: unable to connect to relay host
ro: nu se poate conecta la gazda releu

en: unable to contact the SecurID server
ro: nu se poate contacta serverul SecurID

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
ro: nu se poate converti sudoOption: %s%s%s

en: unable to copy %s/%s to %s/%s: %s
ro: nu se poate copia %s/%s în %s/%s: %s

en: unable to create %s/%s
ro: nu se poate crea %s/%s

en: unable to create TLS context: %s
ro: nu se poate crea contextul TLS: %s

en: unable to create iolog path %s
ro: nu se poate crea ruta către iolog %s

en: unable to create journal file
ro: nu se poate crea fișierul de jurnal

en: unable to deregister hook of type %d (version %d.%d)
ro: nu se poate anula înregistrarea cârligului de tip %d (versiunea %d.%d)

en: unable to dup stdin: %m
ro: nu se poate duplica stdin: %m

en: unable to execute %s
ro: nu se poate executa %s

en: unable to execute %s: %m
ro: nu se poate executa %s: %m

en: unable to expand iolog path %s
ro: nu se poate expanda ruta către iolog %s

en: unable to find alias %s
ro: nu se poate găsi alias %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
ro: nu se poate găsi simbolul „%s” în %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
ro: nu se poate găsi simbolul „group_plugin” în %s

en: unable to fork
ro: nu se poate executa fork()

en: unable to fork: %m
ro: nu se poate executa fork(): %m

en: unable to format timestamp
ro: nu se poate formata marcajul de timp

en: unable to format timing buffer, length %d
ro: nu se poate formata memoria tampon de timp, lungime %d

en: unable to generate UUID
ro: nu s-a putut genera UUID-ul

en: unable to get GMT time
ro: nu se poate obține ora GMT

en: unable to get current working directory
ro: nu se poate obține directorul de lucru actual

en: unable to get defaults from %s
ro: nu se pot obține valorile implicite de la %s

en: unable to get login class for user %s
ro: nu se poate obține clasa de autentificare pentru utilizatorul %s

en: unable to get remote IP addr
ro: nu se poate obține adresa IP de la distanță

en: unable to get server IP addr
ro: nu se poate obține adresa IP a serverului

en: unable to get time of day
ro: nu se poate obține ora actuală

en: unable to initialize BSD authentication
ro: nu se poate inițializa autentificarea BSD

en: unable to initialize LDAP: %s
ro: nu se poate inițializa LDAP: %s

en: unable to initialize PAM: %s
ro: nu se poate inițializa PAM: %s

en: unable to initialize SIA session
ro: nu se poate inițializa sesiunea SIA

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
ro: nu se poate inițializa certificatul SSL și baza de date a cheii: %s

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
ro: nu se poate inițializa sursa SSS. Este SSSD instalat pe mașină?

en: unable to initialize TLS context
ro: nu s-a putut inițializa contextul ssl: %s

en: unable to initialize relay TLS context
ro: nu se poate inițializa contextul TLS al releului

en: unable to initialize server TLS context
ro: nu se poate inițializa contextul TLS al serverului

en: unable to initialize sudoers default values
ro: nu se poate inițializa valorile implicite ale lui „sudoers”

en: unable to load %s: %s
ro: nu se poate încărca %s: %s

en: unable to load certificate %s
ro: nu se poate încărca certificatul %s

en: unable to load certificate authority bundle %s
ro: nu se poate încărca pachetul de autoritate de certificare %s

en: unable to load private key %s
ro: nu se poate încărca cheia privată %s

en: unable to lock %s
ro: nu se poate bloca %s

en: unable to lock journal file
ro: nu se poate bloca fișierul de jurnal

en: unable to lock time stamp file %s
ro: nu se poate bloca fișierul marcajelor de timp %s

en: unable to look up %s:%s: %s
ro: nu se poate căuta %s:%s: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
ro: nu se pot fuziona adrese URI, ldap și ldaps

en: unable to mkdir %s
ro: nu s-a putut executa «mkdir», pentru a crea directorul %s

en: unable to open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: unable to open %s/%s
ro: nu se poate deschide %s/%s

en: unable to open audit system
ro: nu se poate deschide sistemul de auditare

en: unable to open journal file
ro: nu se poate deschide fișierul de jurnal

en: unable to open log file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de jurnal: %s

en: unable to open pipe: %m
ro: nu se poate deschide linia de legătură: %m

en: unable to parse IP address "%s"
ro: nu se poate analiza adresa IP „%s”

en: unable to parse gids for %s
ro: nu se pot analiza gid-urile pentru %s

en: unable to parse groups for %s
ro: nu se pot analiza grupurile pentru %s

en: unable to parse iolog mode %s
ro: nu se poate analiza modul iolog %s

en: unable to parse netmask "%s"
ro: nu se poate analiza masca de rețea „%s”

en: unable to parse network address list
ro: nu se poate analiza lista de adrese de rețea

en: unable to parse temporary file (%s), unknown error
ro: nu se poate analiza fișierul temporar (%s), eroare necunoscută

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
ro: nu se poate redeschide fișierul temporar (%s), %s neschimbat.

en: unable to read %s
ro: nu se poate citi %s

en: unable to read %s/%s: %s
ro: nu se poate citi %s/%s: %s

en: unable to read from relay
ro: nu se poate citi de la releu

en: unable to read fwtk config
ro: nu se poate citi configurarea fwtk

en: unable to read the clock
ro: nu se poate citi ceasul

en: unable to rebuild the environment
ro: nu se poate reconstrui mediul

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
ro: nu se poate înregistra cârligul de tip %d (versiunea %d.%d)

en: unable to rename %s to %s
ro: nu se poate redenumi %s în %s

en: unable to rename journal file
ro: nu se poate redenumi fișierul de jurnal

en: unable to resolve host %s
ro: nu se poate rezolva gazda %s

en: unable to restart log
ro: nu se poate reporni jurnalizarea

en: unable to restore current working directory
ro: nu se poate restabili directorul de lucru actual

en: unable to restore root directory
ro: nu se poate restabili directorul rădăcină

en: unable to run %s
ro: nu se poate rula %s

en: unable to seek to [%lld, %ld] in journal file %s
ro: nu se poate ajunge la poziția [%lld, %ld] din fișierul de jurnal %s

en: unable to send audit message
ro: nu se poate trimite mesajul de auditare

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
ro: nu se poate stabili (uid, gid) de %s la (%u, %u)

en: unable to set TLS 1.2 ciphersuite to %s: %s
ro: nu s-a putut configura suita de cifrare TLS 1.2 la valoarea %s: %s

en: unable to set TLS 1.3 ciphersuite to %s: %s
ro: nu s-a putut configura suita de cifrare TLS 1.3 la valoarea %s: %s

en: unable to set diffie-hellman parameters: %s
ro: nu se pot stabili parametrii diffie-hellman: %s

en: unable to set event
ro: nu s-a putut configura evenimentul

en: unable to set minimum protocol version to TLS 1.2: %s
ro: nu se poate stabili versiunea de protocol minimă la TLS 1.2: %s

en: unable to set runas group vector
ro: nu se poate stabili vectorul de grup „run as”

en: unable to set tty to raw mode
ro: nu se poate stabili tty la modul „raw”

en: unable to setup listen socket
ro: nu se poate configura soclul de ascultare

en: unable to stat %s
ro: nu se poate stabili starea lui %s

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
ro: nu se poate stabili starea fișierului temporar (%s), %s neschimbat

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
ro: nu se poate trunchia fișierul marcajelor de timp în %lld octeți

en: unable to unpack %s size %zu
ro: nu se poate despacheta %s cu dimensiunea %zu

en: unable to update sequence file
ro: nu se poate actualiza fișierul de secvență

en: unable to write journal file
ro: nu se poate scrie fișierul de jurnal

en: unable to write log file %s
ro: nu se poate scrie fișierul de jurnal %s

en: unable to write to %s
ro: nu se poate scrie la %s

en: unable to write to I/O log file: %s
ro: nu se poate scrie în fișierul jurnal de In/Ieș: %s

en: unexpected EOF reading journal file
ro: sfârșit de fișier neașteptat la citirea fișierului de jurnal

en: unexpected I/O event %d
ro: eveniment de In/Ieș neașteptat %d

en: unexpected array
ro: matrice neașteptată

en: unexpected boolean
ro: valoare boleană neașteptată

en: unexpected line break in string
ro: întrerupere de linie neașteptată în șir

en: unexpected null
ro: valoare null neașteptată

en: unexpected number
ro: număr neașteptat

en: unexpected signal %d
ro: semnal neașteptat %d

en: unexpected state %d for %s
ro: stare neașteptată %d pentru %s

en: unexpected string
ro: șir neașteptat

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
ro: valoare type_case %d neașteptată în %s din %s

en: unexpected value_case %d in %s from %s
ro: value_case neașteptată %d în %s din %s

en: unknown SecurID error
ro: eroare de SecurID necunoscută

en: unknown defaults entry "%s"
ro: intrare de implicite necunoscută „%s”

en: unknown group %s
ro: grup necunoscut %s

en: unknown login class %s
ro: clasă de autentificare necunoscută %s

en: unknown search term "%s"
ro: termen de căutare necunoscut „%s”

en: unknown search type %d
ro: tip de căutare necunoscută %d

en: unknown syslog facility %s
ro: facilitate de syslog necunoscută %s

en: unknown syslog priority %s
ro: prioritate de syslog necunoscută %s

en: unknown uid %u
ro: uid necunoscut %u

en: unknown user %s
ro: utilizator necunoscut %s

en: unmatched '(' in expression
ro: „(” fără pereche în expresie

en: unmatched ')' in expression
ro: „)” fără pereche în expresie

en: unmatched close brace
ro: acoladă de închidere desperecheată

en: unmatched close bracket
ro: paranteză dreaptă închisă desperecheată

en: unrecognized ClientMessage type
ro: tip de ClientMessage nerecunoscut

en: unrecognized ServerMessage type
ro: tip de ServerMessage nerecunoscut

en: unsupported LDAP uri type: %s
ro: tip de URI LDAP neacceptat: %s

en: unsupported digest type %u for %s
ro: tip de sumă de control neacceptat %u pentru %s

en: unsupported input format %s
ro: format de intrare nesuportat %s

en: unsupported output format %s
ro: format de ieșire nesuportat %s

en: unterminated regular expression
ro: expresie regulată nedeterminată

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
ro: utilizare: %s [-h] [-d dir] -l [expresie de căutare]

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
ro: utilizare: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID

en: user NOT authorized on host
ro: utilizatorul NU este autorizat pe gazdă

en: user NOT in sudoers
ro: utilizatorul NU este în „sudoers”

en: user name not set by sudo front-end
ro: numele de utilizator nu este stabilit de interfața sudo

en: user not allowed to change directory to %s
ro: utilizatorului nu îi este permis să schimbe directorul la %s

en: user not allowed to change root directory to %s
ro: utilizatorul nu are permisiunea de a schimba directorul rădăcină în %s

en: user not allowed to override closefrom limit
ro: utilizatorului nu îi este permis să suprascrie limita de closefrom

en: user not allowed to preserve the environment
ro: utilizatorului nu îi este permis să păstreze mediul

en: user not allowed to set a command timeout
ro: utilizatorului nu îi este permis să stabilească o limită de timp a comenzii

en: user-ID not set by sudo front-end
ro: ID-ul utilizatorului nu este stabilit de interfața «sudo»

en: value "%s" is invalid for option "%s"
ro: valoarea „%s” nu este validă pentru opțiunea „%s”

en: values for "%s" must start with a '/'
ro: valorile pentru „%s” trebuie să înceapă cu un caracter „/”

en: values for "%s" must start with a '/', '~', or '*'
ro: valorile pentru „%s” trebuie să înceapă cu un „/”, „~”, sau „*”

en: values for "CHROOT" must start with a '/', '~', or '*'
ro: valorile pentru „CHROOT” trebuie să înceapă cu un caracter: „/”, „~”, sau „*”

en: values for "CWD" must start with a '/', '~', or '*'
ro: valorile pentru „CWD” trebuie să înceapă cu un caracter: „/”, „~”, sau „*”

en: write error
ro: eroare de scriere

en: you are not permitted to use the -C option
ro: nu aveți permisiunea de a utiliza opțiunea „-C”

en: you are not permitted to use the -D option with %s
ro: nu aveți permisiunea de a utiliza opțiunea „-D” cu %s

en: you are not permitted to use the -R option with %s
ro: nu aveți permisiunea de a utiliza opțiunea „-R” cu %s

en: you do not exist in the %s database
ro: nu existați în baza de date %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
ro: trebuie să stabiliți TLS_CERT în %s pentru a utiliza SSL

en: your account has expired
ro: contul a expirat

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
ro: fișier temporar de lungime zero (%s), %s neschimbat
