iso_3166-1 - en to mr translation catalogue (420 entries)

en: Afghanistan
mr: अफगाणिस्तान

en: Albania
mr: अल्बेनिया

en: Algeria
mr: अल्जिरिया

en: American Samoa
mr: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
mr: ऍंडोरा

en: Angola
mr: अंगोला

en: Anguilla
mr: ऍंग्विला

en: Antarctica
mr: अंटार्क्टिका

en: Antigua and Barbuda
mr: ऍंटिग्वा आणी बार्बुडा

en: Arab Republic of Egypt
mr: अरब रिपब्लिक ऑफ इजिप्त

en: Argentina
mr: अर्जेंर्टिना

en: Argentine Republic
mr: अर्र्जेंटाइन रिपब्लिक

en: Armenia
mr: अमेरिका

en: Aruba
mr: अरुबा

en: Australia
mr: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
mr: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
mr: अझेर्बेजान

en: Bahamas
mr: बहामाज्

en: Bahrain
mr: बहारिन

en: Bangladesh
mr: बांगलादेश

en: Barbados
mr: बार्बेडॉस

en: Belarus
mr: बेलारुस

en: Belgium
mr: बेल्जियम

en: Belize
mr: बेलिझ

en: Benin
mr: बेनिन

en: Bermuda
mr: बर्म्युडा

en: Bhutan
mr: भूतान

en: Bolivarian Republic of Venezuela
mr: बोलिव्हॅरियन रिपब्लिक ऑफ व्हेनेझुएला

en: Bolivia
mr: बोलिव्हिये

en: Bolivia, Plurinational State of
mr: बोलिविआ, प्लुरिनश्नल राज्य

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
mr: बोनेअस, सिंट युस्टेशिअस आणि साबा

en: Bosnia and Herzegovina
mr: बोस्निया आणी हर्झेगोव्हिना

en: Botswana
mr: बोस्वाना

en: Bouvet Island
mr: बोव्हे आयलॅंड

en: Brazil
mr: ब्राझिल

en: British Indian Ocean Territory
mr: ब्रिटिश ईंडियन ओशन टेरिटोरी

en: British Virgin Islands
mr: ब्रिटिश व्हर्जिन आयलॅंडस्

en: Brunei Darussalam
mr: ब्रुनोइ दारुसलाम

en: Bulgaria
mr: बल्गेरिया

en: Burkina Faso
mr: बर्किना फासो

en: Burundi
mr: बुरुंडी

en: Cabo Verde
mr: काबो व्हर्दे

en: Cambodia
mr: कंबोडिया

en: Cameroon
mr: कॅमेरून

en: Canada
mr: कॅनडा

en: Cayman Islands
mr: केमेन आयलॅंडस्

en: Central African Republic
mr: सेंट्रल आफ्रिकन रिपब्लिक

en: Chad
mr: चाद

en: Chile
mr: चिली

en: China
mr: चीन

en: Christmas Island
mr: क्रिसमस आयलॅंड

en: Cocos (Keeling) Islands
mr: कोकस (कीलिंग) आयलॅंडस्

en: Colombia
mr: कोलंबिया

en: Commonwealth of Dominica
mr: कॉमनवेल्थ ऑफ डॉमिनिका

en: Commonwealth of the Bahamas
mr: कॉमनवेल्थ ऑफ दि बहामाज्

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
mr: कॉमनवेल्थ ऑफ दी नॉर्दन मरिआना आयलॅंडस्

en: Comoros
mr: कोमरोस

en: Congo
mr: कॉंगो

en: Congo, The Democratic Republic of the
mr: कॉंगो, दि डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ दि

en: Cook Islands
mr: कूक आयलॅंडस्

en: Costa Rica
mr: कोस्टारिका

en: Croatia
mr: क्रोशिया

en: Cuba
mr: क्यूबा

en: Curaçao
mr: कुराकाओ

en: Cyprus
mr: सायप्रस

en: Czech Republic
mr: झेक रिपब्लिक

en: Czechia
mr: झेकिया

en: Côte d'Ivoire
mr: कोत द आयव्होर

en: Democratic People's Republic of Korea
mr: डेमोक्रॅटिक पिपल्स रिपब्लिक ऑफ कोरिया

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
mr: डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ साओ तोम आणी प्रिंसिप

en: Democratic Republic of Timor-Leste
mr: डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ तिमोर-लेस्ते

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
mr: सोशालिस्ट डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ श्री लंका

en: Denmark
mr: डेन्मार्क

en: Djibouti
mr: जिबौती

en: Dominica
mr: डॉमिनिका

en: Dominican Republic
mr: डॉमिनिकन रिपब्लिक

en: Eastern Republic of Uruguay
mr: इस्टर्न रिपब्लिक ऑफ उरुग्वे

en: Ecuador
mr: इक्वेडॉर

en: Egypt
mr: इजिप्त

en: El Salvador
mr: अल साल्वॅडॉर

en: Equatorial Guinea
mr: इक्वेटोरियल गिनी

en: Eritrea
mr: इरित्रीया

en: Estonia
mr: इस्टोनिया

en: Eswatini
mr: इस्वातिनी

en: Ethiopia
mr: इथिओपिया

en: Falkland Islands (Malvinas)
mr: फाल्कन आयलॅंडस्(माल्विनास)

en: Faroe Islands
mr: फेरो आयलॅंडस्

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
mr: फेडरल डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ इथिओपिया

en: Federal Democratic Republic of Nepal
mr: फेडेरल डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ नेपाल

en: Federal Republic of Germany
mr: फेडरल रिपब्लिक ऑफ जर्मनी

en: Federal Republic of Nigeria
mr: रिपब्लिक ऑफ नायजेरिया

en: Federal Republic of Somalia
mr: फेडरल रिपब्लिक ऑफ सोमालिया

en: Federated States of Micronesia
mr: फेडरेटेड स्टेटस् ऑफ मायक्रोनेशिया

en: Federative Republic of Brazil
mr: फेडरेटिव्ह रिपब्लिक ऑफ ब्राझिल

en: Fiji
mr: फिजी

en: Finland
mr: फिनलॅंड

en: France
mr: फ्रान्स

en: French Guiana
mr: फ्रेंच गियाना

en: French Polynesia
mr: फ्रेंच पोलिनेशिया

en: French Republic
mr: फ्रेंच रिपब्लिक

en: French Southern Territories
mr: फ्रेंच सदर्न टेरिटरीज्

en: Gabon
mr: गॅबॉन

en: Gabonese Republic
mr: गॅबॉनीज रिपब्लिक

en: Gambia
mr: गॅंबिया

en: Georgia
mr: जॉर्जिया

en: Germany
mr: जर्मनी

en: Ghana
mr: घाना

en: Gibraltar
mr: जिब्राल्टर

en: Grand Duchy of Luxembourg
mr: ग्रॅंड डची ऑफ लग्झेंबर्ग

en: Greece
mr: ग्रीस

en: Greenland
mr: ग्रीनलॅंड

en: Grenada
mr: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
mr: ग्वाडेलोप

en: Guam
mr: ग्वाम

en: Guatemala
mr: ग्वाटेमाला

en: Guernsey
mr: ग्विर्नसे

en: Guinea
mr: गिनी

en: Guinea-Bissau
mr: गिनी-बिसाव

en: Guyana
mr: गयाना

en: Haiti
mr: हैती

en: Hashemite Kingdom of Jordan
mr: हशेमिट किंगडम ऑफ जॉर्डन

en: Heard Island and McDonald Islands
mr: हर्ड आयलॅंड आणी मॅकडोनाल्ड आयलॅंडस्

en: Hellenic Republic
mr: हेलेनिक रिपब्लिक

en: Holy See (Vatican City State)
mr: होली सी (व्हॅटिकन सिटी स्टेट)

en: Honduras
mr: होंडुरास

en: Hong Kong
mr: हॉंगकॉंग

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
mr: हॉंगकॉंग स्पेशल ऍडमिनिस्ट्रेटिव्ह रिजन ऑफ चायना

en: Hungary
mr: हंगेरी

en: Iceland
mr: आइसलॅंड

en: Independent State of Papua New Guinea
mr: पापुआ न्यू गिनीचे स्वतंत्र राज्य

en: Independent State of Samoa
mr: सामोआ चे स्वतंत्र राज्य

en: India
mr: भारत

en: Indonesia
mr: इंडोनेशिया

en: Iran, Islamic Republic of
mr: इराण, इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ

en: Iraq
mr: इराक

en: Ireland
mr: आयर्लंड

en: Islamic Republic of Afghanistan
mr: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ पाकिस्तान

en: Islamic Republic of Iran
mr: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ इराण

en: Islamic Republic of Mauritania
mr: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ मॉरिटानिया

en: Islamic Republic of Pakistan
mr: इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ पाकिस्तान

en: Isle of Man
mr: आइल ऑफ मॅन

en: Israel
mr: इस्रायल

en: Italian Republic
mr: इटालियन रिपब्लिक

en: Italy
mr: इटली

en: Jamaica
mr: जमैका

en: Japan
mr: जपान

en: Jersey
mr: जर्सी

en: Jordan
mr: जॉर्डन

en: Kazakhstan
mr: कझाकिस्तान

en: Kenya
mr: केनिया

en: Kingdom of Bahrain
mr: स्टेट ऑफ बहारिन

en: Kingdom of Belgium
mr: किंगडम ऑफ बेल्जियम

en: Kingdom of Bhutan
mr: किंगडम ऑफ भूतान

en: Kingdom of Cambodia
mr: किंगडम ऑफ कंबोडिया

en: Kingdom of Denmark
mr: किंगडम ऑफ डेन्मार्क

en: Kingdom of Eswatini
mr: ईस्वातिनीचे राज्य

en: Kingdom of Lesotho
mr: किंगडम ऑफ लेसोथो

en: Kingdom of Morocco
mr: किंगडम ऑफ मोरोक्को

en: Kingdom of Norway
mr: किंगडम ऑफ नॉर्वे

en: Kingdom of Saudi Arabia
mr: किंगडम ऑफ सौदी अरेबिया

en: Kingdom of Spain
mr: किंगडम ऑफ स्पेन

en: Kingdom of Sweden
mr: किंगडम ऑफ स्वीडन

en: Kingdom of Thailand
mr: किंगडम ऑफ थायलंड

en: Kingdom of Tonga
mr: किंगडम ऑफ टोंगा

en: Kingdom of the Netherlands
mr: किंगडम ऑफ नेदरलॅंडस्

en: Kiribati
mr: किरिबाती

en: Korea, Democratic People's Republic of
mr: कोरिया, डेमोक्रॅटिक पिपल्स रिपब्लिक ऑफ

en: Korea, Republic of
mr: कोरिया, रिपब्लिक ऑफ

en: Kuwait
mr: कुवैत

en: Kyrgyz Republic
mr: किर्गिझ रिपब्लिक

en: Kyrgyzstan
mr: किर्गिझस्तान

en: Lao People's Democratic Republic
mr: लाओ पिपल्स डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक

en: Latvia
mr: लाटव्हिया

en: Lebanese Republic
mr: लेबेनीज रिपब्लिक

en: Lebanon
mr: लेबेनॉन

en: Lesotho
mr: लेसोथो

en: Liberia
mr: लायबेरिया

en: Libya
mr: लिबया

en: Liechtenstein
mr: लायकेनस्टिन

en: Lithuania
mr: लिथुआनिया

en: Luxembourg
mr: लग्झेंबर्ग

en: Macao
mr: मॅकाव्ह

en: Macao Special Administrative Region of China
mr: मॅकाव्ह स्पेशल ऍडमिनिस्ट्रेटिव्ह रिजन ऑफ चायना

en: Madagascar
mr: मादागास्कर

en: Malawi
mr: मलवी

en: Malaysia
mr: मलेशिया

en: Maldives
mr: मालदिव्हज्

en: Mali
mr: माली

en: Malta
mr: माल्टा

en: Marshall Islands
mr: मार्शल आयलॅंडस्

en: Martinique
mr: मार्टिनिक

en: Mauritania
mr: मॉरिटानिया

en: Mauritius
mr: मॉरिशस

en: Mayotte
mr: मायोट

en: Mexico
mr: मेक्सिको

en: Micronesia, Federated States of
mr: मायक्रोनेशिया, फेडरेटेड स्टेटस ऑफ

en: Moldova
mr: मोल्डोवा

en: Moldova, Republic of
mr: मोल्डोवा, रिपब्लिक ऑफ

en: Monaco
mr: मोनॅको

en: Mongolia
mr: मंगोलिया

en: Montenegro
mr: मॉंटेनेग्रो

en: Montserrat
mr: मोंट्सेर्रात

en: Morocco
mr: मोरोक्को

en: Mozambique
mr: मोझेंबिक

en: Myanmar
mr: म्यानमार

en: Namibia
mr: नामिबिया

en: Nauru
mr: नौरु

en: Nepal
mr: नेपाळ

en: Netherlands
mr: नेदरलॅंडस्

en: New Caledonia
mr: न्यू कॅलिडोनिया

en: New Zealand
mr: न्यूझिलंड

en: Nicaragua
mr: निकाराग्वा

en: Niger
mr: नायजेर

en: Nigeria
mr: नायजेरिया

en: Niue
mr: नियू

en: Norfolk Island
mr: मॉरफोल्क आयलॅंड

en: North Macedonia
mr: उत्तर मॅसेडोनिया

en: Northern Mariana Islands
mr: नॉर्दन मरिआना आयलॅंडस्

en: Norway
mr: नॉर्वे

en: Oman
mr: ओमान

en: Pakistan
mr: पाकिस्तान

en: Palau
mr: पालाउ

en: Palestine, State of
mr: पॅलेस्टाईन, राज्य

en: Panama
mr: पनामा

en: Papua New Guinea
mr: पापू न्यू गिनी

en: Paraguay
mr: पॅराग्वे

en: People's Democratic Republic of Algeria
mr: पिपल्स डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ अल्जिरिया

en: People's Republic of Bangladesh
mr: पिपल्स रिपब्लिक ऑफ बांगलादेश

en: People's Republic of China
mr: पीपलस् रिपब्लिक ऑफ चायना

en: Peru
mr: पेरू

en: Philippines
mr: फिलिपिन्स

en: Pitcairn
mr: पिटकेर्न

en: Plurinational State of Bolivia
mr: बोलिविआचे प्लुरिनश्नल राज्य

en: Poland
mr: पोलंड

en: Portugal
mr: पोर्तुगाल

en: Portuguese Republic
mr: पोर्तुगीझ रिपब्लिक

en: Principality of Andorra
mr: प्रिंसिपॅलिटी ऑफ ऍँडोरा

en: Principality of Liechtenstein
mr: प्रिंसिपॅलिटी ऑफ लायकेनस्टिन

en: Principality of Monaco
mr: प्रिंसिपॅलिटी ऑफ मोनॅको

en: Puerto Rico
mr: प्युर्टो रिको

en: Qatar
mr: कतार

en: Republic of Albania
mr: रिपब्लिक ऑफ अल्बेनिया

en: Republic of Angola
mr: रिपब्लिक ऑफ अंगोला

en: Republic of Armenia
mr: रिपब्लिक ऑफ अमेरिका

en: Republic of Austria
mr: रिपब्लिक ऑफ ऑस्ट्रिया

en: Republic of Azerbaijan
mr: रिपब्लिक ऑफ अझेर्बेजान

en: Republic of Belarus
mr: रिपब्लिक ऑफ बेलारुस

en: Republic of Benin
mr: रिपब्लिक ऑफ बेनिन

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
mr: रिपब्लिक ऑफ बोस्निया आणी हर्झेगोव्हिना

en: Republic of Botswana
mr: रिपब्लिक ऑफ बोस्वाना

en: Republic of Bulgaria
mr: रिपब्लिक ऑफ बल्गेरिया

en: Republic of Burundi
mr: रिपब्लिक ऑफ बुरुंडी

en: Republic of Cabo Verde
mr: रिपब्लिक ऑफ काबो व्हर्दे

en: Republic of Cameroon
mr: रिपब्लिक ऑफ कॅमेरून

en: Republic of Chad
mr: रिपब्लिक ऑफ चाद

en: Republic of Chile
mr: रिपब्लिक ऑफ चिली

en: Republic of Colombia
mr: रिपब्लिक ऑफ कोलंबिया

en: Republic of Costa Rica
mr: रिपब्लिक ऑफ कोस्टारिका

en: Republic of Croatia
mr: रिपब्लिक ऑफ क्रोशिया

en: Republic of Cuba
mr: रिपब्लिक ऑफ क्यूबा

en: Republic of Cyprus
mr: रिपब्लिक ऑफ सायप्रस

en: Republic of Côte d'Ivoire
mr: रिपब्लिक ऑफ कोत द आयव्होर

en: Republic of Djibouti
mr: रिपब्लिक ऑफ जिबौती

en: Republic of Ecuador
mr: रिपब्लिक ऑफ इक्वेडॉर

en: Republic of El Salvador
mr: रिपब्लिक ऑफ अल साल्वॅडॉर

en: Republic of Equatorial Guinea
mr: रिपब्लिक ऑफ इक्वेटोरियल गिनी

en: Republic of Estonia
mr: रिपब्लिक ऑफ इस्टोनिया

en: Republic of Fiji
mr: रिपब्लिक ऑफ फिजी

en: Republic of Finland
mr: रिपब्लिक ऑफ फिनलॅंड

en: Republic of Ghana
mr: रिपब्लिक ऑफ घाना

en: Republic of Guatemala
mr: रिपब्लिक ऑफ ग्वाटेमाला

en: Republic of Guinea
mr: रिपब्लिक ऑफ गिनी

en: Republic of Guinea-Bissau
mr: रिपब्लिक ऑफ गिनी-बिसाव

en: Republic of Guyana
mr: रिपब्लिक ऑफ गयाना

en: Republic of Haiti
mr: रिपब्लिक ऑफ हैती

en: Republic of Honduras
mr: रिपब्लिक ऑफ होंडुरास

en: Republic of Iceland
mr: रिपब्लिक ऑफ आइसलॅंड

en: Republic of India
mr: भारताचे प्रजासत्ताक

en: Republic of Indonesia
mr: रिपब्लिक ऑफ इंडोनेशिया

en: Republic of Iraq
mr: रिपब्लिक ऑफ इराक

en: Republic of Kazakhstan
mr: रिपब्लिक ऑफ कझाकिस्तान

en: Republic of Kenya
mr: रिपब्लिक ऑफ केनिया

en: Republic of Kiribati
mr: रिपब्लिक ऑफ किरिबाती

en: Republic of Latvia
mr: रिपब्लिक ऑफ लाटव्हिया

en: Republic of Liberia
mr: रिपब्लिक ऑफ लायबेरिया

en: Republic of Lithuania
mr: रिपब्लिक ऑफ लिथुआनिया

en: Republic of Madagascar
mr: रिपब्लिक ऑफ मादागास्कर

en: Republic of Malawi
mr: रिपब्लिक ऑफ मलवी

en: Republic of Maldives
mr: रिपब्लिक ऑफ मालदिव्हज्

en: Republic of Mali
mr: रिपब्लिक ऑफ माली

en: Republic of Malta
mr: रिपब्लिक ऑफ माल्टा

en: Republic of Mauritius
mr: रिपब्लिक ऑफ मॉरिशस

en: Republic of Moldova
mr: रिपब्लिक ऑफ मोल्डोवा

en: Republic of Mozambique
mr: रिपब्लिक ऑफ मोझेंबिक

en: Republic of Myanmar
mr: रिपब्लिक ऑफ म्यानम्यार

en: Republic of Namibia
mr: रिपब्लिक ऑफ नामिबिया

en: Republic of Nauru
mr: रिपब्लिक ऑफ नौरु

en: Republic of Nicaragua
mr: रिपब्लिक ऑफ निकाराग्वा

en: Republic of North Macedonia
mr: उत्तर मॅसेडोनिया प्रजासत्ताक

en: Republic of Palau
mr: रिपब्लिक ऑफ पालाउ

en: Republic of Panama
mr: रिपब्लिक ऑफ पनामा

en: Republic of Paraguay
mr: रिपब्लिक ऑफ पॅराग्वे

en: Republic of Peru
mr: रिपब्लिक ऑफ पेरू

en: Republic of Poland
mr: रिपब्लिक ऑफ पोलंड

en: Republic of San Marino
mr: रिपब्लिक ऑफ सॅन मेरिनो

en: Republic of Senegal
mr: रिपब्लिक ऑफ सेनेगल

en: Republic of Serbia
mr: रिपब्लिक ऑफ लायबेरिया

en: Republic of Seychelles
mr: रिपब्लिक ऑफ सेशेल्स

en: Republic of Sierra Leone
mr: रिपब्लिक ऑफ सियेरा लेओन

en: Republic of Singapore
mr: रिपब्लिक ऑफ सिंगापूर

en: Republic of Slovenia
mr: रिपब्लिक ऑफ स्लोव्हेनिया

en: Republic of South Africa
mr: रिपब्लिक ऑफ साउथ आफ्रिका

en: Republic of South Sudan
mr: रिपब्लिक ऑफ साउथ सुदान

en: Republic of Suriname
mr: रिपब्लिक ऑफ सुरिनाम

en: Republic of Tajikistan
mr: रिपब्लिक ऑफ ताजिकिस्तान

en: Republic of Trinidad and Tobago
mr: रिपब्लिक ऑफ त्रिनिदाद ऍंड टोबॅगो

en: Republic of Tunisia
mr: रिपब्लिक ऑफ ट्युनिशिया

en: Republic of Turkey
mr: रिपब्लिक ऑफ तुर्की

en: Republic of Uganda
mr: रिपब्लिक ऑफ युगांडा

en: Republic of Uzbekistan
mr: रिपब्लिक ऑफ उझबेगिस्तान

en: Republic of Vanuatu
mr: रिपब्लिक ऑफ व्हांतू

en: Republic of Yemen
mr: रिपब्लिक ऑफ येमेन

en: Republic of Zambia
mr: रिपब्लिक ऑफ झांबिया

en: Republic of Zimbabwe
mr: रिपब्लिक ऑफ झिंबाव्वे

en: Republic of the Congo
mr: रिपब्लिक ऑफ कॉंगो

en: Republic of the Gambia
mr: रिपब्लिक ऑफ गांबिया

en: Republic of the Marshall Islands
mr: रिपब्लिक ऑफ दि मार्शल आयलॅंडस्

en: Republic of the Niger
mr: रिपब्लिक ऑफ नायजेर

en: Republic of the Philippines
mr: रिपब्लिक ऑफ फिलिपिन्स

en: Republic of the Sudan
mr: रिपब्लिक ऑफ सुदान

en: Romania
mr: रोमानिया

en: Russian Federation
mr: रशियन संघराज्य

en: Rwanda
mr: रवांडा

en: Rwandese Republic
mr: रवांडीज रिपब्लिक

en: Réunion
mr: रियुनियन

en: Saint Barthélemy
mr: सेंट बर्थेलेमी

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
mr: सेंट हेलेना, अस्सेंशन व ट्रीस्टन डा कुंहा

en: Saint Kitts and Nevis
mr: सेंट किटस् आणी नेव्हिस

en: Saint Lucia
mr: सेंट लुसिआ

en: Saint Martin (French part)
mr: सेंट मार्टिन (फ्रेंच भाग)

en: Saint Pierre and Miquelon
mr: सेंट पिअर आणी मिक्विलॉन

en: Saint Vincent and the Grenadines
mr: सेंट व्हिन्सेंट आणी दि ग्रेनाडिन्स

en: Samoa
mr: सामोआ

en: San Marino
mr: सॅन मेरिनो

en: Sao Tome and Principe
mr: साओ तोम आणी प्रिंसिप

en: Saudi Arabia
mr: सौदी अरेबिया

en: Senegal
mr: सेनेगल

en: Serbia
mr: अझेर्बेजान

en: Seychelles
mr: सेशेल्स

en: Sierra Leone
mr: सियेरा लेओन

en: Singapore
mr: सिंगापूर

en: Sint Maarten (Dutch part)
mr: सेंट मार्टिन (डच भाग)

en: Slovak Republic
mr: स्लोव्हक रिपब्लिक

en: Slovakia
mr: स्लोव्हाकिया

en: Slovenia
mr: स्लोव्हेनिया

en: Socialist Republic of Viet Nam
mr: सोशालिस्ट रिपब्लिक ऑफ व्हिएटनाम

en: Solomon Islands
mr: सॉलोमन आयलॅंडस्

en: Somalia
mr: सोमालिया

en: South Africa
mr: साउथ आफ्रिका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mr: साउथ जॉर्जिया आणी दि साउथ सॅंडविच आयलॅंडस्

en: South Sudan
mr: दक्षिण सुदान

en: Spain
mr: स्पेन

en: Sri Lanka
mr: श्री लंका

en: State of Israel
mr: स्टेट ऑफ इस्रायल

en: State of Kuwait
mr: स्टेट ऑफ कुवैत

en: State of Qatar
mr: स्टेट ऑफ कतार

en: Sudan
mr: सुदान

en: Sultanate of Oman
mr: सल्तनत ऑफ ओमान

en: Suriname
mr: सुरिनाम

en: Svalbard and Jan Mayen
mr: स्वलबार्ड आणी जान माये

en: Sweden
mr: स्वीडन

en: Swiss Confederation
mr: स्वीस कॉन्फेडरेशन

en: Switzerland
mr: स्वित्झर्लंड

en: Syrian Arab Republic
mr: सिरियन अरब रिपब्लिक

en: Taiwan
mr: तैवान

en: Taiwan, Province of China
mr: तैवान, प्रोव्हिअन्स ऑफ चायना

en: Tajikistan
mr: ताजिकिस्तान

en: Tanzania
mr: टांझानिया

en: Tanzania, United Republic of
mr: टांझानिया, युनायटेड रिपब्लिक ऑफ

en: Thailand
mr: थायलंड

en: Timor-Leste
mr: तिमोर-लेस्ते

en: Togo
mr: तोगो

en: Togolese Republic
mr: तोगोलिस रिपब्लिक

en: Tokelau
mr: टोकेलाव

en: Tonga
mr: टोंगा

en: Trinidad and Tobago
mr: त्रिनिदाद ऍंड टोबॅगो

en: Tunisia
mr: ट्युनिशिया

en: Turkey
mr: तुर्की

en: Turkmenistan
mr: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
mr: टर्कस् आणी कैकोस आयलॅंडस्

en: Tuvalu
mr: तुव्हालु

en: Uganda
mr: युगांडा

en: Ukraine
mr: युक्रेन

en: Union of the Comoros
mr: युनियन ऑफ कोमरोस

en: United Arab Emirates
mr: संयुक्त अरब अमिराती

en: United Kingdom
mr: युनायटेड किंगडम

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
mr: युनायटेड किंगडम ऑफ ग्रेट ब्रिटन ऍंड नॉर्दन आयर्लंड

en: United Mexican States
mr: युनायटेड मेक्सिकन स्टेटस्

en: United Republic of Tanzania
mr: युनायटेड रिपब्लिक ऑफ टांझानिया

en: United States
mr: युनायटेड स्टेटस्

en: United States Minor Outlying Islands
mr: युनायटेड स्टेटस् मायनॉर आऊटलायिंग आयलॅंडस्

en: United States of America
mr: युनायटेड स्टेटस् ऑफ अमेरिका

en: Uruguay
mr: उरुग्वे

en: Uzbekistan
mr: उझबेगिस्तान

en: Vanuatu
mr: व्हांतू

en: Venezuela
mr: व्हेनेझुएला

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
mr: व्हेनेझुएला, बोलिवरिअन रिपब्लिक ऑफ

en: Viet Nam
mr: व्हिएटनाम

en: Vietnam
mr: व्हियेतनाम

en: Virgin Islands of the United States
mr: व्हर्जिन आयलॅंडस् ऑफ दि युनायटेड स्टेटस्

en: Virgin Islands, British
mr: व्हर्जिन आयलॅंडस्, ब्रिटिश

en: Virgin Islands, U.S.
mr: व्हर्जिन आयलॅंडस्, यू.एस.

en: Wallis and Futuna
mr: वालीस आणी फुतुना

en: Western Sahara
mr: वेस्टर्न सहारा

en: Yemen
mr: येमेन

en: Zambia
mr: झांबिया

en: Zimbabwe
mr: झिंबाव्वे

en: the State of Eritrea
mr: स्टेट ऑफ़ एरिट्रेया

en: the State of Palestine
mr: पॅलेस्टाईन राज्य

en: Åland Islands
mr: अलंद आयलॅंडस्
