sed 4.7.13 - en to bg translation catalogue (140 entries)

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
bg: 
    Ако никоя от опциите „-e“, „--expression“, „-f“ и „--file“ не е зададена,
    първият аргумент, който не е опция, се използва като скрипт за sed.  Всички
    останали аргументи се третират като имена на входни файлове.  Ако не са
    зададени такива, се чете от стандартния вход.

en:       --debug
                     annotate program execution
bg:       --debug
                     подробна информация за изпълнението

en:       --help     display this help and exit
bg:       --help     извеждане на тази помощ и изход

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
bg:   --sandbox
                     безопасен режим (без командите „e“/„r“/„w“).

en:       --version  output version information and exit
bg:       --version  извеждане на версията на GNU sed и изход

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
bg:   --follow-symlinks
                     следване на символните връзки при обработката на място

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
bg:   --posix
                     изключване на всички разширения на GNU

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
bg:   -E, -r, --regexp-extended
                     използване на разширени регулярни изрази в скриптовете
                     (за съвместимост с POSIX ползвайте „-E“)

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
bg:   -b, --binary
                     отваряне на файловете в двоичен режим (CR+LF няма специално
                     значение)

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
bg:   -e СКРИПТ, --expression=СКРИПТ
                     добавяне на СКРИПТа към командите за изпълнение

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
bg:   -f ФАЙЛ_СЪС_СКРИПТОВЕ, --file=ФАЙЛ_СЪС_СКРИПТОВЕ
                     добавяне на съдържанието на ФАЙЛа_СЪС_СКРИПТОВЕ към командите
                     за изпълнение

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
bg:   -i[РАЗШИРЕНИЕ], --in-place[=РАЗШИРЕНИЕ]
                     редактиране на файловете на място (като се прави резервно копие
                     с това РАЗШИРЕНИЕ, ако е зададено)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
bg:   -l N, --line-length=N
                     желана дължина на реда, след която командата „l“ го пренася

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
bg:   -n, --quiet, --silent
                     без автоматичното отпечатване на буфера за напасване на шаблони

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
bg:   -s, --separate
                     обработка на файловете поотделно, а не като един обединен поток

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
bg:   -u, --unbuffered
                     зареждане на минимално количество входни данни и често
                     изчистване на буферите

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
bg:   -z, --null-data
                     отделяне на редовете със знака NUL

en: ":" lacks a label
bg: „:“ без етикет

en: %s home page: <%s>
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
bg: %s: -e израз №%lu, знак %lu: %s

en: %s: can't read %s: %s
bg: %s: не може да се чете от „%s“: %s

en: %s: file %s line %lu: %s
bg: %s: файл „%s“, ред %lu: %s

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ се използва без аргументи

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна. Възможности:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ изисква аргумент

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: непозната опция „%s%s“

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
bg: %s: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: контекстът за сигурност на „%s“ не може да се получи: %s

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
bg: %s: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: на „%s“ не може да се зададе стандартният контекст при създаване на файлове: %s

en: '
bg: “

en: (C)
bg: ©

en: : doesn't want any addresses
bg: „:“ не приема адреси

en: E-mail bug reports to: <%s>.
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
bg: Уеб страница на GNU sed: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Обща помощ за използването на софтуера от GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en: General help using GNU software: <%s>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <%s>

en: Invalid back reference
bg: Неправилна препратка към съвпадение

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас знаци

en: Invalid collation character
bg: Неправилен знак за подредба

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание в „\{\}“

en: Invalid preceding regular expression
bg: Предхождащият регулярен израз е неправилен

en: Invalid range end
bg: Неправилен край на диапазон

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Лиценз — Общ публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията
    за свободен софтуер — версия 3 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.
    <%s>
    Тази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте.
    Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

en: Memory exhausted
bg: Паметта свърши

en: No match
bg: Няма съвпадения

en: No previous regular expression
bg: Няма предхождащ регулярен израз

en: Packaged by %s
bg: Пакетирано от %s

en: Packaged by %s (%s)
bg: Пакетирано от %s (%s)

en: Premature end of regular expression
bg: Ранен край на регулярен израз

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е прекалено голям

en: Report %s bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в „%s“ на адрес: %s

en: Report bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s
    Докладвайте грешки в превода на адрес: <dict@ludost.net>

en: SELinux is disabled on this system.
bg: SELinux е изключен на тази система.

en: SELinux is enabled on this system.
bg: SELinux е включен на тази система.

en: Success
bg: Успех

en: This sed program was built with SELinux support.
bg: Този вариант на програмата „sed“ е компилиран с поддръжка на SELinux.

en: This sed program was built without SELinux support.
bg: Този вариант на програмата „sed“ е компилиран без поддръжка на SELinux.

en: Trailing backslash
bg: Самотна „\“ накрая

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: Unmatched ( or \(
bg: „(“ или „\(“ без еш

en: Unmatched ) or \)
bg: „)“ или „\)“ без еш

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
bg: „[“, „[^“, „[:“, „[.“ или „[=“ без еш

en: Unmatched \{
bg: „\{“ без еш

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ]… {СКРИПТ_АКО_НЕ_E_ЗАДАДЕН_ИНАЧЕ} [ВХОДЕН_ФАЙЛ]…

en: Written by %s and %s.
bg: Създадено от %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и др.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s и %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s
    и %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s и %s.

en: Written by %s.
bg: Създадено от %s.

en: `
bg: „

en: `e' command not supported
bg: командата „e“ не се поддържа

en: `}' doesn't want any addresses
bg: „}“ не приема адреси

en: can't find label for jump to `%s'
bg: етикетът „%s“, към който трябва да се премине, липсва

en: cannot remove %s: %s
bg: „%s“ не може да се изтрие: %s

en: cannot rename %s: %s
bg: „%s“ не може да се преименува: %s

en: cannot stat %s: %s
bg: не може да се получи информация за „%s“ чрез „stat“: %s

en: case conversion produced an invalid character
bg: смяната на регистъра доведе до неправилен знак

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
bg: клас знаци се указва чрез „[[:ИМЕ:]]“, а не „[:ИМЕ:]“

en: command only uses one address
bg: командата приема само един адрес

en: comments don't accept any addresses
bg: коментарите не приемат адреси

en: couldn't attach to %s: %s
bg: неуспешно свързване към „%s“: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
bg: „%s“ не може да се редактира, защото е терминал

en: couldn't edit %s: not a regular file
bg: „%s“ не може да се редактира, защото не е нормален файл

en: couldn't follow symlink %s: %s
bg: символната връзка „%s“ не може да се проследи: %s

en: couldn't open file %s: %s
bg: файлът „%s“ не може да се отвори: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
bg: временният файл „%s“ не може да се отвори: %s

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
bg[0]: %llu елемент не може да се запише в „%s“: %s
bg[1]: %llu елемента не може да се запишат в „%s“: %s

en: delimiter character is not a single-byte character
bg: знакът за разделител трябва да е еднобайтов

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
bg: в безопасен режим командите „e“/„r“/„w“ са изключени

en: error in subprocess
bg: грешка в подпроцеса

en: expected \ after `a', `c' or `i'
bg: след „a“, „c“ и „i“ трябва да има „\“

en: expected newer version of sed
bg: нужна е по-нова версия на sed

en: extra characters after command
bg: излишни знаци след командата

en: failed to set binary mode on '%s'
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за „%s“

en: failed to set binary mode on STDIN
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за стандартния вход (STDIN)

en: failed to set binary mode on STDOUT
bg: неуспешно задаване на двоичен режим за стандартния изход (STDOUT)

en: incomplete command
bg: непълна команда

en: invalid character class
bg: неправилен клас знаци

en: invalid content of \{\}
bg: неправилно съдържание в „\{\}“

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
bg: неправилен указател „\%d“ в дясната страна на командата „s“

en: invalid usage of +N or ~N as first address
bg: неправилна употреба на „+`ЧИСЛО“ или „~ЧИСЛО“ като първи адрес

en: invalid usage of line address 0
bg: адресът 0 е употребен неправилно

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: missing command
bg: липсва команда

en: multiple `!'s
bg: множество „!“

en: multiple `g' options to `s' command
bg: множество опции „g“ за командата „s“

en: multiple `p' options to `s' command
bg: множество опции „p“ за командата „s“

en: multiple number options to `s' command
bg: множество числови опции за командата „s“

en: no input files
bg: не са зададени входни файлове

en: no previous regular expression
bg: няма предишен регулярен израз

en: no syntax specified
bg: не е зададен синтаксис

en: number option to `s' command may not be zero
bg: числовата опция за командата „s“ не може да е 0

en: option `e' not supported
bg: опцията „e“ не се поддържа

en: preserving permissions for %s
bg: запазване на правата за „%s“

en: read error on %s: %s
bg: грешка при четене на „%s“: %s

en: recursive escaping after \c not allowed
bg: рекурсивното екраниране след „\c“ е забранено

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
bg: дължината на входния буфер за регулярния израз е повече от INT_MAX

en: regular expression too big
bg: прекалено голям регулярен израз

en: setting permissions for %s
bg: задаване на права на „%s“

en: strings for `y' command are different lengths
bg: низовете за командата „y“ не трябва да са с различни дължини

en: unbalanced (
bg: „(“ без еш

en: unbalanced )
bg: „)“ без еш

en: unbalanced [
bg: „[“ без еш

en: unexpected `,'
bg: неочаквана „,“

en: unexpected `}'
bg: „}“ без еш

en: unfinished \ escape
bg: незавършена екранираща последователност чрез „\“

en: unknown command: `%c'
bg: непозната команда: „%c“

en: unknown option to `s'
bg: непозната опция за командата „s“

en: unmatched `{'
bg: „{“ без еш

en: unterminated `s' command
bg: незавършена команда „s“

en: unterminated `y' command
bg: незавършена команда „y“

en: unterminated address regex
bg: незавършен регулярен израз за адрес

en: write error
bg: грешка при запис
