realmd - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: A domain with this name is already configured
ja: この名前のドメインはすでに設定されています

en: Admin name or password is not valid
ja: 管理者名またはパスワードが無効です

en: Already have domain %s in sssd.conf config file
ja: sssd.conf 設定ファイルにすでにドメイン %s があります

en: Already joined to a domain
ja: すでにドメインに参加済み

en: Already joined to another domain: %s
ja: すでに別のドメインに参加しています: %s

en: Already joined to this domain
ja: すでにこのドメインに参加済み

en: Already running another action
ja: すでに他の操作が実行中

en: Authentication is required to change the policy of who can log in on this computer.
ja: このコンピューターをレルムまたはドメインから削除するには、認証が必要です。

en: Authentication is required to discover a kerberos realm
ja: Kerberosレルムを検出するには認証が必要です

en: Authentication is required to join this machine to a realm or domain
ja: このマシンをレルムまたはドメインに参加させるには認証が必要です

en: Authentication is required to remove this computer from a realm or domain.
ja: このコンピューターをレルムまたはドメインから削除するには、認証が必要です。

en: Cannot join this realm
ja: このレルムに参加できません

en: Cannot prompt for a password when running in unattended mode
ja: 無人モードで実行している場合、パスワードの入力を求めることはできません

en: Change login policy
ja: ログインポリシーの変更

en: Computer OU DN to join
ja: コンピューター OU DN に参加する

en: Configured command invalid: %s
ja: 設定されたコマンドが無効: %s

en: Configured command not found: %s
ja: 設定されたコマンドが見つかりません: %s

en: Couldn't authenticate as %s
ja: %s として認証できませんでした

en: Couldn't change permitted logins
ja: 許可されたログインを変更できませんでした

en: Couldn't connect to realm service
ja: レルムサービスに接続できませんでした

en: Couldn't connect to system bus
ja: システムバスに接続できませんでした

en: Couldn't create credential cache file: %s: %s
ja: 資格情報キャッシュファイルを作成できませんでした: %s: %s

en: Couldn't create runtime directory: %s: %s
ja: ランタイムディレクトリを作成できませんでした: %s: %s

en: Couldn't create socket
ja: ソケットを生成できませんでした

en: Couldn't create socket pair: %s
ja: ソケットペアを作成できませんでした: %s

en: Couldn't discover realms
ja: レルムを検出できませんでした

en: Couldn't initialize kerberos
ja: kerberos を初期化できませんでした

en: Couldn't join realm
ja: レルムに参加できませんでした

en: Couldn't leave realm
ja: レルムを離れることができませんでした

en: Couldn't load the realm service
ja: レルムサービスをロードできませんでした

en: Couldn't parse user name: %s
ja: ユーザー名をパースできませんでした: %s

en: Couldn't prompt for password: %s
ja: パスワードの入力を求めることができませんでした: %s

en: Couldn't read credential cache
ja: 資格情報キャッシュを読み取れませんでした

en: Couldn't read kerberos credentials
ja: kerberos 資格情報を読み取れませんでした

en: Couldn't resolve credential cache
ja: 資格情報キャッシュを解決できませんでした

en: Couldn't run realmd
ja: realmd を起動できませんでした

en: Couldn't select kerberos credentials
ja: kerberos 資格情報を選択できませんでした

en: Couldn't write out config: %s
ja: 設定を書き出すことができませんでした: %s

en: Deny any realm account login
ja: レルムアカウントのログインを拒否する

en: Deny user logins
ja: ユーザーのログインを拒否

en: Discover available realm
ja: 利用可能なレルムを検出する

en: Discover realm
ja: レルムを検出する

en: Do not prompt for input
ja: 入力を要求しないでください

en: Don't have domain %s in sssd.conf config file
ja: sssd.conf 設定ファイルにドメイン %s がありません

en: Enabling SSSD in nsswitch.conf and PAM failed.
ja: nsswitch.conf および PAM で SSSD を有効にできませんでした。

en: Enroll this machine in a realm
ja: このマシンをレルムに登録する

en: Enrolling this realm using a password is not supported
ja: パスワードを使用してこのレルムを登録することはサポートされていません

en: Failed to change permitted logins. See diagnostics.
ja: 許可されたログインの変更に失敗しました。診断を参照してください。

en: Failed to discover realm. See diagnostics.
ja: レルムの検出に失敗しました。診断を参照してください。

en: Failed to enroll machine in realm. See diagnostics.
ja: マシンをレルムに登録できませんでした。診断を参照してください。

en: Failed to unenroll machine from domain. See diagnostics.
ja: ドメインからマシンの登録解除に失敗しました。診断を参照してください。

en: Groups may not be specified with -a or --all
ja: グループを -a または --all を指定することはできません

en: Install mode to a specific prefix
ja: 特定のプレフィックスにインストールモードを設定する

en: Installing necessary packages
ja: 必要なパッケージのインストール

en: Invalid login argument '%s' contains unsupported characters.
ja: 無効なログイン引数 '%s' にサポートされていない文字が含まれています。

en: Invalid login argument%s%s%s does not match the login format.
ja: 無効なログイン引数 %s %s %s がログイン形式と一致しません。

en: Invalid password for %s
ja: %s に対する無効なパスワード

en: Invalid value for %s option: %s
ja: %s オプションの値が無効です: %s

en: Join automatically without a password
ja: パスワードなしで自動的に参加

en: Join machine to realm
ja: マシンをレルムに参加させる

en: Join using a preset one time password
ja: プリセットワンタイムパスワードを使用して参加する

en: Joining a domain with a one time password is only supported with the '%s' membership software
ja: ワンタイムパスワードでドメインに参加することは、'%s' メンバーシップソフトウェアでのみサポートされます

en: Joining a domain with a user password is only supported with the '%s' membership software
ja: ユーザーパスワードを使用してドメインに参加することは、'%s' メンバーシップソフトウェアでのみサポートされます

en: Joining this realm is not supported
ja: このレルムへの参加はサポートされていません

en: Joining this realm using a credential cache is not supported
ja: 資格情報キャッシュを使用してこのレルムへ参加することはサポートされていません

en: Joining this realm using a secret is not supported
ja: secret を使用してこのレルムへ参加することはサポートされていません

en: Joining this realm without credentials is not supported
ja: 資格情報なしでこのレルムに参加することはサポートされていません

en: LDAP on this system does not support UDP connections
ja: このシステムの LDAP は UDP 接続をサポートしていません

en: Leaving this realm is not supported
ja: このレルムを離れることはサポートされていません

en: Leaving this realm using a credential cache is not supported
ja: 資格情報キャッシュを使用してこのレルムを離れることはサポートされていません

en: Leaving this realm without credentials is not supported
ja: 資格情報なしでこのレルムを離れることはサポートされていません

en: List known realms
ja: 既知のレルムを一覧表示する

en: Necessary packages are not installed: %s
ja: 必要なパッケージがインストールされていません: %s

en: Need credentials for leaving this domain
ja: このドメインを離れるには資格情報が必要です

en: No default realm discovered
ja: デフォルトのレルムは検出されません

en: No logins should be specified with -a or --all
ja: -a または --all を使用してログインを指定しないでください

en: No such realm found
ja: そのようなレルムは見つかりませんでした

en: No such realm found: %s
ja: そのようなレルムは見つかりませんでした: %s

en: Not authorized to perform this action
ja: このアクションを実行する権限がありません

en: Not currently joined to this domain
ja: 現在このドメインに参加していません

en: Not currently joined to this realm
ja: 現在、このレルムに参加していません

en: Not joined to this domain
ja: このドメインに参加していません

en: Operation was cancelled.
ja: 操作はキャンセルされました。

en: Password for %s:
ja: %s に対するパスワード:

en: Permit any realm account login
ja: レルムアカウントのログインを許可する

en: Permit user logins
ja: ユーザーのログインを許可

en: Process was terminated with signal: %d
ja: プロセスはこのシグナルで終了しました: %d

en: Realm does not support automatic membership
ja: レルムは自動メンバーシップをサポートしていません

en: Realm does not support membership using a one time password
ja: レルムはワンタイムパスワードを使用したメンバーシップをサポートしていません

en: Realm does not support membership using a password
ja: レルムはパスワードを使用したメンバーシップをサポートしていません

en: Realm to permit/deny logins for
ja: ログインを許可/拒否するレルム

en: Received invalid or unsupported Netlogon data from server
ja: サーバーから無効またはサポートされていない Netlogon データを受信しました

en: Remove computer from realm
ja: レルムからコンピューターを削除

en: Remove machine from realm
ja: レルムからマシンを削除します

en: Set the user principal for the computer account
ja: コンピューターアカウントのユーザープリンシパルを設定する

en: Show all discovered realms
ja: 検出されたすべてのレルムを表示

en: Show all realms
ja: すべてのレルムを表示

en: Show only the names
ja: 名前だけ表示

en: Skipped command: %s
ja: スキップしたコマンド: %s

en: Specific logins must be specified with --withdraw
ja: 特定のログインは --withdraw で指定する必要があります

en: Specify one realm to join
ja: 参加するレルムを1つ指定する

en: Specify specific users to add or remove from the permitted list
ja: 許可リストに追加または削除する特定のユーザーを指定します

en: Specifying deny without --all is deprecated. Use realm permit --withdraw
ja: --all なしで deny を指定することは非推奨です。--withdraw でレルムの使用を許可する

en: The --no-password argument cannot be used with --one-time-password or --user
ja: --no-password 引数は、-one-time-password または --user と一緒に使用することはできません。

en: The --one-time-password argument cannot be used with --user
ja: --one-time-password 引数は --user と一緒に使用できません

en: The --withdraw or -x arguments cannot be used when denying logins
ja: ログインを拒否する場合、-withdraw または -x 引数は使用できません

en: The Samba provider cannot restrict permitted logins.
ja: Samba プロバイダーは、許可されたログインを制限できません。

en: The computer-ou argument is not supported when joining an IPA domain.
ja: IPA ドメインに参加する場合、computer-ou 引数はサポートされていません。

en: The following packages are not available for installation: %s
ja: 次のパッケージはインストールできません: %s

en: The operation was cancelled
ja: 操作がキャンセルされました

en: The realm does not allow specifying logins
ja: レルムではログインを指定できません

en: Treat names as groups which to permit
ja: 名前を許可するグループとして扱います

en: Turn off automatic id mapping
ja: 自動 ID マッピングをオフにします

en: Unable to automatically join the domain
ja: ドメインに自動的に参加できません

en: Unenroll this machine from a realm
ja: このマシンをレルムから登録解除する

en: Unenrolling this realm using a password is not supported
ja: パスワードを使用してこのレルムを登録解除することはサポートされていません

en: Unenrolling this realm using a secret is not supported
ja: secret を使用してこのレルムから登録解除することはサポートされていません

en: Unsupported credentials for joining a domain
ja: ドメインに参加するためのサポートされていない資格情報

en: Unsupported or unknown membership software '%s'
ja: サポートされていない、または不明なメンバーシップソフトウェア '%s'

en: Use --all to deny all logins
ja: --all を使用して、すべてのログインを拒否します

en: Use specific client software
ja: 特定のクライアントソフトウェアを使用する

en: Use specific membership software
ja: 特定のメンバーシップソフトウェアを使用する

en: Use specific server software
ja: 特定のサーバーソフトウェアを使用する

en: User name to use for enrollment
ja: 登録に使用するユーザー名

en: User name to use for removal
ja: 削除に使用するユーザー名

en: Verbose output
ja: 詳細な出力

en: Withdraw permit for a realm account to login
ja: レルムアカウントのログインの許可を取り消す
