iso_3166-2 - en to bg translation catalogue (375 entries)

en: Alabama
bg: Алабама

en: Alaska
bg: Аляска

en: Alberta
bg: Алберта

en: Altay, Respublika
bg: Алтай, Република

en: American Samoa
bg: Американска Самоа

en: Ancona
bg: Анкона

en: Ankara
bg: Анкара

en: Antalya
bg: Анталия

en: Antwerpen
bg: Антверпен

en: Ar Riyāḍ
bg: Рияд

en: Ararat
bg: Арарат

en: Arizona
bg: Аризона

en: Arkansas
bg: Араканзас

en: Aruba
bg: Аруба

en: Baghdad
bg: Багдад

en: Banghāzī
bg: Бенгази

en: Barcelona
bg: Барселона

en: Bari
bg: Бари

en: Bashkortostan, Respublika
bg: Башкортостан, Република

en: Bayern
bg: Байерн

en: Belfast
bg: Белфаст

en: Belize
bg: Белиз

en: Beograd
bg: Белград

en: Berlin
bg: Берлин

en: Bern
bg: Берн

en: Berovo
bg: Берово

en: Birmingham
bg: Бирмингам

en: Bitola
bg: Битоля

en: Blackpool
bg: Блекпул

en: Blagoevgrad
bg: Благоевград

en: Bogdanci
bg: Богданци

en: Bologna
bg: Болоня

en: Bolton
bg: Болтън

en: Bosilovo
bg: Босильово

en: Bradford
bg: Брадфорд

en: Brandenburg
bg: Бранденбург

en: Brava
bg: Брава

en: Bremen
bg: Бремен

en: Brent
bg: Брент

en: Brindisi
bg: Бриндизи

en: Bristol, City of
bg: Бристол

en: British Columbia
bg: Британска Колумбия

en: Brno-město
bg: Бърно-град

en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

en: Burgas
bg: Бургас

en: Bursa
bg: Бурса

en: Calabria
bg: Калабрия

en: California
bg: Калифорния

en: Calvados
bg: Калвадос

en: Catania
bg: Катания

en: Centar
bg: Център

en: Central Singapore
bg: Централен Сингапур

en: Centre
bg: Център

en: Chechenskaya Respublika
bg: Чеченска Република

en: Cherkas'ka Oblast'
bg: Черкаска област

en: Chernihivs'ka Oblast'
bg: Чернихивска област

en: Chernivets'ka Oblast'
bg: Чернивецка област

en: Colorado
bg: Колорадо

en: Connecticut
bg: Кънектикът

en: Cordoba
bg: Кордоба

en: Cornwall
bg: Корнуол

en: Coventry
bg: Ковънтри

en: Cremona
bg: Кремона

en: Curaçao
bg: Кюрасао

en: Cáceres
bg: Касерес

en: Dagestan, Respublika
bg: Дагестан, Република

en: Dakar
bg: Дакар

en: Delaware
bg: Делауеър

en: Delhi
bg: Делхи

en: Delčevo
bg: Делчево

en: Demir Hisar
bg: Демир Хисар

en: Demir Kapija
bg: Демир Капия

en: Derby
bg: Дерби

en: Dimashq
bg: Дамаск

en: District of Columbia
bg: Окръг Колумбия

en: Diyarbakır
bg: Диарбекир

en: Djibouti
bg: Джибути

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
bg: Днепропетровска област

en: Dobrich
bg: Добрич

en: Dojran
bg: Дойран

en: Donets'ka Oblast'
bg: Донецка област

en: East
bg: Изток

en: East Sussex
bg: Източен Съсекс

en: Edinburgh, City of
bg: Единбург

en: Edirne
bg: Одрин

en: Emilia-Romagna
bg: Емилия-Романя

en: England
bg: Англия

en: England and Wales
bg: Англия и Уелс

en: Erevan
bg: Ереван

en: Essex
bg: Съсекс

en: Extremadura
bg: Екстремадура

en: Falkirk
bg: Фолкърк

en: Far North
bg: Далечен север

en: Ferrara
bg: Ферара

en: Firenze
bg: Флоренция

en: Florida
bg: Флорида

en: Gabrovo
bg: Габрово

en: Galicia
bg: Галиция

en: Galápagos
bg: Галапагос

en: Gazi Baba
bg: Гази Баба

en: Genova
bg: Генуа

en: Genève
bg: Женева

en: Georgia
bg: Грузия

en: Gevgelija
bg: Гевгелия

en: Glasgow City
bg: Глазгоу

en: Grad Zagreb
bg: Загреб

en: Great Britain
bg: Великобритания

en: Greenwich
bg: Гринуич

en: Groningen
bg: Грьонинген

en: Guadalajara
bg: Гуадалахара

en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

en: Guam
bg: Гуам

en: Guatemala
bg: Гватемала

en: Hamburg
bg: Хамбург

en: Hampshire
bg: Хемпшир

en: Hanover
bg: Хановер

en: Harare
bg: Хараре

en: Haskovo
bg: Хасково

en: Hawaii
bg: Хаваи

en: Hessen
bg: Хесен

en: Idaho
bg: Айдахо

en: Ilinden
bg: Илинден

en: Illinois
bg: Илинойс

en: Indiana
bg: Индиана

en: Iowa
bg: Айова

en: Islamabad
bg: Исламабад

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
bg: Ивано-Франковска област

en: Kamchatskiy kray
bg: Кения

en: Kansas
bg: Канзас

en: Kardzhali
bg: Кърджали

en: Karlovy Vary
bg: Карлови Вари

en: Kent
bg: Кент

en: Kentucky
bg: Кентъки

en: Kharkivs'ka Oblast'
bg: Харковска област

en: Khersons'ka Oblast'
bg: Херсонска област

en: Khmel'nyts'ka Oblast'
bg: Хмелницка област

en: Kinshasa
bg: Киншаса

en: Kirovohrads'ka Oblast'
bg: Кировградска област

en: Kisela Voda
bg: Кисела Вода

en: Kladno
bg: Кладно

en: Komi, Respublika
bg: Коми, Република

en: Kriva Palanka
bg: Крива Паланка

en: Kruševo
bg: Крушево

en: Kumanovo
bg: Куманово

en: Kyustendil
bg: Кюстендил

en: Kyïvs'ka Oblast'
bg: Киевска област

en: Kyïvs'ka mis'ka rada
bg: Киев-град

en: L'vivs'ka Oblast'
bg: Лвовска област

en: La Pampa
bg: Ла Пампа

en: Lagos
bg: Лагос

en: Lancashire
bg: Ланкашир

en: Las Palmas
bg: Лас Палмас

en: Lazio
bg: Лацио

en: Leeds
bg: Лийдс

en: Limpopo
bg: Лимпопо

en: Lisboa
bg: Лисабон

en: Liverpool
bg: Ливърпул

en: Livorno
bg: Ливорно

en: Lombardia
bg: Ломбардия

en: London, City of
bg: Лондон

en: Long Island
bg: Лонг Айлънд

en: Louisiana
bg: Луизиана

en: Lovech
bg: Ловеч

en: Lozovo
bg: Лозово

en: Luhans'ka Oblast'
bg: Луханска област

en: Luton
bg: Лутън

en: Luxembourg
bg: Люксембург

en: Luzern
bg: Люцерн

en: Madrid
bg: Мадрид

en: Maine
bg: Мейн

en: Makamba
bg: Макамба

en: Mali
bg: Мали

en: Managua
bg: Манагуа

en: Manchester
bg: Манчестър

en: Manitoba
bg: Манитоба

en: Maryland
bg: Мериленд

en: Massachusetts
bg: Масачузетс

en: Mendoza
bg: Мендоза

en: Messina
bg: Месина

en: Michigan
bg: Мичиган

en: Middlesbrough
bg: Мидълсбро

en: Milano
bg: Милано

en: Minnesota
bg: Минесота

en: Mississippi
bg: Мисисипи

en: Missouri
bg: Мисури

en: Modena
bg: Модена

en: Mogila
bg: Могила

en: Montana
bg: Монтана

en: Moskva
bg: Москва

en: Mykolaïvs'ka Oblast'
bg: Миколаевска област

en: México
bg: Мексико

en: Nagasaki
bg: Нагасаки

en: Napoli
bg: Наполи

en: Nebraska
bg: Небраска

en: Negotino
bg: Неготино

en: Nevada
bg: Невада

en: New Brunswick
bg: Ню Брунсуик

en: New Hampshire
bg: Ню Хемпшир

en: New Jersey
bg: Ню Джърси

en: New Mexico
bg: Ню Мексико

en: New South Wales
bg: Нов Южен Уелс

en: New York
bg: Ню Йорк

en: Newfoundland and Labrador
bg: Нюфаундленд и Лабрадор

en: Niger
bg: Нигер

en: Norfolk
bg: Норфолк

en: North
bg: Север

en: North Carolina
bg: Северна Каролина

en: North Dakota
bg: Северна Дакота

en: North Yorkshire
bg: Северен Йоркшир

en: North-West (Cameroon)
bg: Северозапад (Камерун)

en: Northern Ireland
bg: Северна Ирландия

en: Northern Mariana Islands
bg: Северни Марианови Острови

en: Northern Territory
bg: Северна територия

en: Northwest Territories
bg: Северозападни Територия

en: Nouvelle-Calédonie
bg: Нова Каледония

en: Nova Scotia
bg: Нова Скотия

en: Novo Selo
bg: Ново Село

en: Odes'ka Oblast'
bg: Одеска област

en: Ohio
bg: Охайо

en: Ohrid
bg: Охрид

en: Okinawa
bg: Окинава

en: Oklahoma
bg: Оклахома

en: Ontario
bg: Онтарио

en: Oregon
bg: Орегон

en: Osaka
bg: Осака

en: Oslo
bg: Осло

en: Padova
bg: Падуа

en: Palermo
bg: Палермо

en: Panamá
bg: Панама

en: Parma
bg: Парма

en: Pazardzhik
bg: Пазарджик

en: Pennsylvania
bg: Пенсилвания

en: Pernik
bg: Перник

en: Perugia
bg: Перуджа

en: Phnom Penh
bg: Пном Пен

en: Pisa
bg: Пиза

en: Pleven
bg: Плевен

en: Plovdiv
bg: Пловдив

en: Plymouth
bg: Плимут

en: Podgorica
bg: Подгорица

en: Poltavs'ka Oblast'
bg: Полтавска област

en: Polynésie française
bg: Френска Полинезия

en: Portland
bg: Портленд

en: Porto Novo
bg: Порто Ново

en: Portsmouth
bg: Портсмут

en: Postojna
bg: Постойна

en: Praha 1
bg: Прага 1

en: Praha 10
bg: Прага 10

en: Praha 11
bg: Прага 11

en: Praha 12
bg: Прага 12

en: Praha 13
bg: Прага 13

en: Praha 14
bg: Прага 14

en: Praha 15
bg: Прага 15

en: Praha 2
bg: Прага 2

en: Praha 3
bg: Прага 3

en: Praha 4
bg: Прага 4

en: Praha 5
bg: Прага 5

en: Praha 6
bg: Прага 6

en: Praha 7
bg: Прага 7

en: Praha 8
bg: Прага 8

en: Praha 9
bg: Прага 9

en: Prilep
bg: Прилеп

en: Prince Edward Island
bg: Принц Едуард Остров

en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

en: Quebec
bg: Квебек

en: Razgrad
bg: Разград

en: Reggio Calabria
bg: Област Калабрия

en: Reggio Emilia
bg: Област Емилия

en: Republika Srpska
bg: Република Сърбия

en: Respublika Ingushetiya
bg: Република Ингушетия

en: Respublika Krym
bg: Република Крим

en: Reykjavík
bg: Рейкявик

en: Rhode Island
bg: Роуд Айлънд

en: Rimini
bg: Римини

en: Rio Negro
bg: Рио Негро

en: Rivnens'ka Oblast'
bg: Ривенска област

en: Roma
bg: Рим

en: Ruse
bg: Русе

en: Río Negro
bg: Рио Негро

en: Rīga
bg: Рига

en: Salamanca
bg: Саламанка

en: Salzburg
bg: Залцбург

en: San Marino
bg: Сан Марино

en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

en: Sankt-Peterburg
bg: Санкт Петербург

en: Santa Cruz
bg: Санта Круз

en: Santa Fe
bg: Санта Фе

en: Santiago
bg: Сантяго

en: Santiago de Cuba
bg: Сантяго де Куба

en: Saraj
bg: Сарай

en: Saskatchewan
bg: Саскачиуан

en: Scotland
bg: Шотландия

en: Sevastopol
bg: Севастопол

en: Sevilla
bg: Севиля

en: Sheffield
bg: Шефилд

en: Shumen
bg: Шумен

en: Sicilia
bg: Сицилия

en: Silistra
bg: Силистра

en: Siracusa
bg: Сиракуза

en: Sliven
bg: Сливен

en: Slovenska Bistrica
bg: Словенска Бистрица

en: Smolyan
bg: Смолян

en: Sofia
bg: София

en: Sofia-Grad
bg: София-град

en: South
bg: Юг

en: South Australia
bg: Южна Австралия

en: South Carolina
bg: Южна Каролина

en: South Dakota
bg: Южна Дакота

en: South-West
bg: Югозапад

en: Southampton
bg: Саутхемптън

en: Stara Zagora
bg: Стара Загора

en: Struga
bg: Струга

en: Strumica
bg: Струмица

en: Sums 'ka Oblast'
bg: Сумска област

en: Targovishte
bg: Търговище

en: Tasmania
bg: Тасмания

en: Tatarstan, Respublika
bg: Татарстан, Република

en: Tel-Aviv
bg: Тел-Авив

en: Tennessee
bg: Тенеси

en: Ternopil's'ka Oblast'
bg: Тернопилска област

en: Tetovo
bg: Тетово

en: Texas
bg: Тексас

en: Tirol
bg: Тирол

en: Tokyo
bg: Токио

en: Toledo
bg: Толедо

en: Torino
bg: Торино

en: Toscana
bg: Тоскана

en: Treviso
bg: Тревизо

en: Trieste
bg: Триест

en: T’bilisi
bg: Тбилиси

en: Ulanbaatar
bg: Уланбатор

en: United Kingdom
bg: Обединено кралство

en: United States Minor Outlying Islands
bg: Малки Острови по крайбрежието на САЩ

en: Utah
bg: Юта

en: Utrecht
bg: Утрехт

en: Varna
bg: Варна

en: Veliko Tarnovo
bg: Велико Търново

en: Venezia
bg: Венеция

en: Vermont
bg: Върмонт

en: Verona
bg: Верона

en: Vicenza
bg: Валенсия

en: Victoria
bg: Виктория

en: Vidin
bg: Видин

en: Vinica
bg: Виница

en: Vinnyts'ka Oblast'
bg: Виницка област

en: Virgin Islands
bg: Вирджински Острови

en: Virginia
bg: Вирджиния

en: Vojvodina
bg: Войводина

en: Volta
bg: Волта

en: Volyns'ka Oblast'
bg: Волинска област

en: Vraneštica
bg: Вранещица

en: Vratsa
bg: Враца

en: Washington
bg: Вашингтон

en: West
bg: Запад

en: West Sussex
bg: Западен Съсекс

en: West Virginia
bg: Западна Вирджиния

en: Western Australia
bg: Западна Австралия

en: Westminster
bg: Шестминстер

en: Wien
bg: Виена

en: Wisconsin
bg: Уисконсин

en: Wyoming
bg: Уайоминг

en: Yambol
bg: Ямбол

en: York
bg: Йорк

en: Yukon Territory
bg: Юкон Територия

en: Zaire
bg: Заир

en: Zakarpats'ka Oblast'
bg: Закарпатска област

en: Zaporiz'ka Oblast'
bg: Запорожка област

en: Zaragoza
bg: Сарагоса

en: Zelenikovo
bg: Злениково

en: Zhytomyrs'ka Oblast'
bg: Житомирска област

en: Zürich
bg: Цюрих

en: Ādīs Ābeba
bg: Адис Абеба

en: İstanbul
bg: Истанбул

en: İzmir
bg: Измир

en: Štip
bg: Щип
